Nakon gužvi u turističkoj sezoni i završetka svih blagdanskih događaja u prosincu, povijesne jezgre naših gradova na obali zimi su gotovo puste. Sve je manje stanovnika kao i onih koji rade u strogom središtu grada, a sve više sezonskih trgovina i obrta koji u ovo doba godine imaju zatvorena vrata.
Jedna je od rijetkih u šibenskoj staroj jezgri koja zimi radi isto što i ljeti. Pa su vrata njezina malog ugostiteljskog objekta uvijek otvorena. – piše HRT.
– Jednostavno zato što imam svoju klijentelu čitavu godinu koja tu dolazi, jede, kupuje i nema nikakvog razloga da ne radim – ja sam zapravo htjela da moj posao bude kao i svaki obični posao, znači cjelogodišnji – kazala je Ana Cigić, vlasnica obrta.
Prijepodne u kamenim ulicama još koliko-toliko ima života: u središtu su grada mnoge institucije, škola, razni uredi. Poslijepodne sasvim druga priča.
– Zimi je prazno i možda da se ponovno vrate dućani u ulice, jer ovako je baš otužno”, “sviđa mi se misao moga prijatelja – veli: navečer ima više golubova nego ljudi – samo su neki od komentara Šibenčana.
Gotovo 90 posto poslovnih prostora u staroj jezgri u privatnom je vlasništvu. U gradskoj upravi tvrde – nudili su sezonskim trgovcima i obrtnicima različite pogodnosti.
– Sve besplatno u našim prostorima, uvjet radite cijelu godinu. Subvencioniranje u privatnim prostorima, uvjet je radite cijelu godinu. Na žalost moram reći da nismo dobili povratnu informaciju – rekao je Željko Burić, gradonačelnik Šibenika.
Na zimi zatvorene poslovne prostore domaći su već naviknuli. Kažu, njihova je ponuda ionako namijenjena turistima. Ono što domaćima treba jest poboljšanje uvjeta života u povijesnoj jezgri.
– Treba popraviti infrastrukturu, to je normalno, živimo u 21.stoljeću – dati svima plin, dati svima mogućnost korištenja interneta u punoj snazi, rekao je Ivo Aras,stanovnik stare gradske jezgre.
– Lakša dostupnost za staru jezgru, prije svega, znači taj parking da se tu može ostavit malo duže auto i kada dođe dostava da se neke stvari mogu primiti i tako, to govorim o velikim nekim kamionima, kada vam dođe namještaj ili nešto, jako je nezgodno, kazao je Denis Jakovljević, stanovnik stare gradske jezgre.
A htjeli bi život u dalmatinskom gradu okusiti mnogi stranci, ali na nekoliko mjeseci.
– Traže u što bi mogli uložiti, a šibenska povijesna jezgra pravi je dragulj i zaista je dobro mjesto da se dovedu ovamo oni koji su zainteresirani za takvo što, rekla je Nicole Illoul, agentica za nekretnine.
No, svim se silama zapravo treba potruditi da iz povijesnih jezgri naših gradova ne ode i ono malo stanovništva koje tu živi. U suprotnom, jezgre će nam postati muzeji na otvorenom.