Dalmacija u žutom: Cvatnja bora počela je puni mjesec ranije! (FOTO)

Zadnjih tjedan dana traje intenzivan proces oprašivanja borova, pa su mnogi krajevi Dalmacije požutjeli od borove peludi. Ove godine izostanak zimskih temperatura uzrokovao je preuranjeno buđenje vegetacije, a kod borova i preuranjeno oprašivanje.

Na ovu razgovarali smo s dr. sc. Goranom Jelićem, inženjerom šumarstva sa splitskog Instituta za jadranske kulture i melioriciju krša.

* Prema klimatološkim podacima, za nama je najtoplija zima od početka službenih meteoroloških mjerenja u Dalmaciji. Također, bila je jedna od tri najkišovitije zadnjih 100 godina. Kako se to odrazilo na vegetaciju?

– Iako je zima bila vrlo kišovita, povećana količina oborina ne bi trebala nepovoljno utjecati na šumsku vegetaciju. U Dalmaciji je problem s oborinama u tome što tijekom godine nisu pravilno raspoređene, tako da nam se redovito svake godine javlja problem sa sušom u ljetnom periodu. 

Što se tiče temperatura u ovom zimskom periodu, koje su znatno iznad prosjeka za zimu, tu bi moglo doći do problema sa voćarskim kulturama koje su dosta ranije ove godine krenule sa cvatnjom. U ovom slučaju opasnost je kasni proljetni mraz. Štete od mraza nastaju kada su biljke u vegetaciji. Često ponavljanje mraza znatno oštećuje biljke uzrokujući kržljav rast i njihovo ugibanje. Vrijeme ugroženosti biljaka od proljetnog mraza je od početka vegetacije do polovice svibnja, rjeđe i nešto kasnije.

* Ovih dana svjedočimo buđenju vegetacije. Lako je zaključiti da se radi o preuranjenom buđenju u odnosu na “normalne” godine. Što će biti s vegetacijom dođe li do jačeg zahlađenja?

– Šumsko drveće teško da može nastradati u slučaju jačeg zahlađenja u ovom dijelu godine u Dalmaciji. Najviše se negativnih stvari, ukoliko dođe do naglog zahlađenja, može dogoditi sa voćarskim kulturama, jer tu dolazi do konkretne štete. Primjerice, izostanak uroda i sl.

* Vidimo zadnjih dana da je zrak prepun žutila koje potječe od oprašivanja borova. Koliko će ta pojava trajati i je li ove godine počela ranije nego je uobičajeno.?

– Točno je da je ovo žutilo posljedica oprašivanja. Pojava inače traje puna dva mjeseca, odnosno kroz čitavo vrijeme cvatnje stabala alepskoga bora. Ove godine je cvatnja počela početkom ožujka, pa možemo konstatirati da je počela čitavi mjesec ranije! Inače alepski bor cvate tijekom travnja i svibnja.

* Što se tiče zastupljenijih vrsta stabala po dalmatinskim šumama, koje puštaju najviše peludi i u kojem razdoblju to možemo očekivati?

– Najviše peludi možemo očekivati upravo od gore navedenog alepskog bora!

Kiša koja je najavljena za sljedeći tjedan, sigurno će doprinijeti da se koncentracija čestica peludi i zraku smanji.

POSLJEDNJE DODANO: