Veliki požar u skradinskom zaleđu lokaliziran je jutros. Za dio vatrogasaca posao na požarištu još nije gotov. A tek treba sanirati i višedesetljetni trud, nestao u sekundi.
– Mi ćemo tu biti još danima, taj dio dežurstava će se iz dana u dan smanjivati, ali će uvijek biti par vatrogasnih ekipa koji će obilaziti ovo požarište, eventualno ako dođe di do tinjanja i obnavljanja, to će se sanirati, izjavio je županijski vatrogasni zapovjednik Darko Dukić.
A tek treba sanirati i višedesetljetni trud, nestao u sekundi.
– Velika je šteta, 150 komada mi je stradalo mladih maslina, mahom mladih, koje su bile u punom rodu i ove su godine, na žalost, rodile, kaže Frane Paić, vlasnik OPG-a u Rupama.
No neće biti ništa od berbe maslina u skradinskome kraju.
– Nadao sam se da nije izgorilo sve, da je rubno, ali izgorilo je sve, 300 komada koliko na ovoj parceli imam. To mi je najveći komad, i nadao sam se da će bar u sredini ostat nešto, nije ostalo ništa, ko za inat je najbolje ove godine rodilo, dodaje Dinko Zorica, vlasnik OPG-a u Laškovici.
S mukom Dinko obilazi maslinik. Jer zna da sada do sljedećeg uroda treba čekati od 7 do 10 godina. Djedovinu obilaze i Rupljani koji žive u inozemstvu.
– Na godišnjem smo, išli smo obići. Šteta velika, šteta velika, mislim 80 posto šta je vatra uhvatila je zapaljeno, kaže Dragan Jurić.
Maslinici, vinogradi, nasadi badema, šipka, smokve – na 1700 hektara koje je zahvatila vatra brojna su poljoprivredna imanja koja se desetljećima obrađuju. Pa njihove vlasnike ljute ona zapuštena i neobrađena koja pogoduju širenju požara.
– Ja sam skeptičan oko obeštećenja, velike su štete – iz prakse znamo da su ljudi dobivali po 50-60 kuna, da neki nisu htjeli niti dizat te novce, naglašava Dinko Zorica, vlasnik OPG-a u Laškovici.
Nakon što je grad Skradin proglasio stanje velike štete, očekuje se da će županija proglasiti prirodnu nepogodu, a onda će se moći prijavljivati i šteta nastala u skradinskom zaleđu.