DRUGI NAZIVI: gorski cmilj,dubačac mali
To je mala, višegodišnja, polugrmasta biljka, visine 10-30 cm. Latinskog naziva TEUCRIUM MONTANUM. Stabljike su pretežno uzdignute ili polegle po kamenjaru. Okus vrlo gorak, miris aromatičan. Raste samoniklo na suhim, toplim i kamenitim staništima, uglavnom brdskih područja.Cvjeta krajem proljeća i početkom ljeta. Cvijet bijelo-žućkasti na vrhu grančice. List bez peteljke, s naličja dlakav, boje srebrno- zelene. Biljka se bere nožem ili oštrim škarama. Za lijek se skuplja nadzemni dio biljke za vrijeme cvatnje. Suši se u hladu na prozračnu mjestu.
LJEKOVITE TVARI: eterično ulje, treslovine, saponini, gorke tvari, kloroform…
Zbog svih ovih sastojaka ljekarnici je preporučuju za jačanje imuniteta. Posebno je dobar izbor za ljude izložene jakom stresu. Gorke tvari iz trave ive pomažu kod raznih želučanih bolesti. Zbog svog antiseptičkog djelovanja, uništava patogene mikroorganizme i štetne tvari iz crijeva i želuca. Uspješno liječi razne infekcije, bolesti usta, grla,afte i gljivice.
Ova ljekovita biljka čisti krv i izbacuje višak tekućine iz organizma. Ima jako antioksidativno djelovanje pa uništava slobodne radikale i vrlo dobro liječi depresiju. Kao kupka liječi kožna oboljenja različitog tipa. Balzam od trave ive uspješno liječi reumatizam. Tinktura trave ive pomaže kod hemeroida, bolesti jetre i žuči. Liječi i dišne organe, čak i tuberkulozu pluća.
Čaj od trave ive pomaže kod noćnog znojenja, tegoba s mjesečnicom. Pomaže bolesnicima koji pate od šećerne bolesti. Liječi bolesnu slezenu i padavicu. Prema narodnom vjerovanju ova biljka omogućuje mentalni i fizički oporavak nakon duge bolesti, tjelesne i duševne iscrpljenosti. Zbog tog se i koristi uzrečica da ona od mrtva čovika pravi živa. Slobodno je možemo smatrati univerzalnim lijekom za većinu bolesti.
NAPOMENA: Kao i većina ostalih biljnih vrsta, ova biljka može biti lijek ukoliko je ispravno koristimo. Ne pretjerujmo s velikim dozama jer tada ima negativan učinak.
U narodnoj medicini ovu biljku koristimo u obliku čaja,praška, tinkture, vina, rakije…Poznata je dalmatinska travarica po imenu IVA.
ČAJ OD TRAVE IVE
Pripremamo ga na način da 1 g biljke prelijemo s dva decilitra uzavrele vode, poklopimo i procjedimo nakon 15 minuta. Pijemo 3 puta dnevno po jednu šalicu.
TINKTURA OD IVE
Pripremamo je tako što 20 g ove biljke močimo 14 dana u decilitru konjaka. Pijemo 3 puta dnevno po 20 kapi.
PRAH OD IVE
Osušenu travu ivu sitno sameljemo da nalikuje prahu.Uzimamo jedan do tri grama prije jela.
RAKIJA OD TRAVE IVE
Za ovu rakiju koristimo domaću lozovaču. Na litru rakije stavimo 2-3 grančice trave ive. Ostavimo u hladu mjesec dana. Nakon toga procijedimo i pijemo po potrebi.
BALZAM OD TRAVE IVE
Uzmemo 3 žlice rastopljene svinjske masti, dodamo 2 žlice sitno sjeckane trave ive. Ostavimo da se ohladi i skrutne. Zatim je ponovo lagano rastopimo i ohladimo.Postupak ponovimo još 2-3 puta,pa potom procijedimo. Balzam spremamo u male posudice i čuvamo na hladnom mjestu.