Mladost i umjetnost oduvijek su zajedno išle pod ruku. Pričati o umjetnosti i umjetnicima posebno je važno, a takvu ideju realizirati u djelo odlučio je 22-godišnji Vjeko Krtolačić, Kaštelanin sa splitskom adresom. Ovaj mladić student je Komunikacija i medija na Sveučilištu u Splitu što je relativno novi odsjek splitskog sveučilišta oko kojega je bilo puno peripetija.
Student je treće godine, spiker i urednik redakcije kulture na studentskom Radio Kampusu, voditelj radijske emisije ‘Cool tura’ i podcasta ‘Ispod scene’. Veliki je zaljubljenik u kazalište, član je splitske PlayDrame i amaterskog kazališta u Kaštelima. A njegov put na Radio Kampusu započeo je odmah nakon upisa fakulteta kada se u prvom tjednu nastave odlučio prijaviti za volontiranje na radiju, računajući kako će lakše usvojiti znanje kroz praksu više nego teoriju. Od samoga početka, Vjeko je imao potrebu pričati o umjetnosti i kulturi jer smatra kako to današnjim mladima nedostaje. Kao novinar, osjetio je poziv spojiti ono što voli i to prenositi drugima, posebice svojoj Z generaciji.
-Kako volim kazalište i scenu, bacam se u novinarske vode i posjećujem sve aktualne predstave, koncerte, izložbe i ostale kulturne događaje. Brzo nakon toga započinjem svoju radijsku emisiju – ‘Cool tura’ koja donosi tjedni presjek kulturnih događaja u gradu Splitu, koja je aktivna već treću akademsku godinu. Zadovoljan sam emisijom i kako je prihvaćena među mladima i to mi daje samo dodatni motiv da nastavim dalje, ističe Vjeko.
Osim radijske emisije posvećene kulturi, Vjeko je jedan od začetnika podcasta ‘Ispod scene’ u kojoj ugošćava splitske umjetnike. Cilj podcasta je informirati mlade o kazalištu i maknuti stigmu da je kazalište ‘dosadno’ i ‘zastarjelo’. Podcast je realiziran u suradnji Radio Kampusa, HNK Split i Umjetničke akademije u Splitu. Tako se jednom mjesečno Vjeko i njegova kolegica Nikolina Bitunjac okupljaju u podrumu splitskog HNK (buffer Talog) gdje snimaju podcast zajedno s poznatim gostima sa splitske umjetničke scene. Ideja je da se o umjetnosti i kazalištu priča opušteno u kafiću, a snimanje je otvoreno za publiku.
-Znajući kako se mladi često druže po kafićima, doveli smo novi način zabave uz dobru atmosferu, a publika ima priliku kroz intervju upoznati se sa ansamblom HNK – dramom, operom i baletom. Snimanje i montažu nam rade studentice UMAS-a smjera ‘film i video’, te sve epizode objavljujemo na našem YouTube kanalu. Vjerujemo kako je važno razvijati i odgajati kazališnu publiku i nadamo se da je ovo učinkovit način za postizanje tog cilja.
Osim studiranja, Vjeko je aktivni član Kaštelanskog kazališta koje ove godine slavi 18 godina aktivnog djelovanja. Kazalište okuplja amatere, zaljubljenike u glumu kojih ima dvadesetak. Predstave se igraju u novouređenom Kulturnom centru u Kaštel Lukšiću. Vjeko je odnedavno ‘friški’ član ekipe, a sredinom listopada uprizorili su svima poznato ‘Carevo novo ruho’ samo s malim twistom – predstavu ‘Carevo novo maslo’. Režiju potpisuje Justina Vojaković – Fingler, glumica splitskog GKL-a, a Vjeko predstavu opisuje kao ‘satirički gulaš začinjen nesvakidašnjim humorom i doslovnosti koji pokazuje da su taština i oholost nepromijenjeni te nas mogu odvesti u propast’.
Osim Kaštelanskog kazališta, dugogodišnji je član glumačkog studija PlayDrama pod glavnim mentorstvom glumice Lare Jerončić. Kazalište je to koje ga je uvelo u svijet glume.
-PlayDrama puca od enormne količine talenata i dobre energije, inspirira svojom kreativnošću i posvećenosti mladim umjetnicima. Upravo radimo na predstavi inspiriranom kultnim kazališnim hitom i jedva čekamo premijeru u 2025., ponosno tvrdi Vjeko.
Vjeko je prva generacija preddiplomskog studija, Komunikacija i mediji na splitskom Sveučilištu oko kojega su se ‘lomila’ okuplja. No, Split je ipak dočekao studij posvećen medijima koji upisuje 25 studenata. Vjeko nam tako priča kako je sa studijem izuzetno zadovoljan te da se studenti uče kritički promatrati medije i njihov utjecaj na društvo. Želja mu je upisati i diplomski studij, no ostaje za vidjeti hoće li do spomenutoga doći obzirom da ga za sada nema.
-Da, prva sam generacija tog studija, mislim da je program KIM-a zanimljivo osmišljen te mogu reći da ima jako suvremen pristup rada. Teme o kojima razgovaramo su uvijek najaktualniji događaji u državi i svijetu, učimo kritički promatrati medije te njihov utjecaj na društvo, ali i kako se razvijaju nove medijske platforme.
Svestrani Vjeko istinski je zaljubljenik u novinarstvo, kazalište, umjetnost. Kao studenta društvenoga usmjerenja, pitali smo ga smatra li da se mladi u Lijepoj Našoj mogu kvalitetno razvijati u ovim branšama obzirom da je tržište relativno malo.
Mislim da je domaća scena u tim branšama puna izazova. U nas se teško probiti u takvim pozivima jer mi nemamo jako tržište za izlazak iz velike mase. Poslovi se ne cijene, naročito novinarstvo jer ako kreneš s nečim ozbiljnijim brzo te dočeka kalup u koji upadaš i etiketa trivijalnog novinara. Novinarstvo se generalizira i ne gleda se na nečiji rad ponaosob. Umjetnost se susreće sa sličnim izazovima koji uključuju financijske teškoće, nedostatak institucionalne podrške i veliku konkurenciju. Mnogi mladi umjetnici teško pronalaze sredstva za realizaciju svojih projekata, a često nemaju priliku izlagati svoje radove u priznatim galerijama/festivalima/kazalištima i slično. Također, tržište umjetnosti je nekima teško dostižno, a prepreke kao što su veze i poznavanje pravih ljudi, nažalost, mogu usmjeriti uspjeh.
Za umjetničku scenu u Splitu kaže da je ‘sitna, ali dinamitna’ kao i činjenica da prostora za dodatan napredak postoji. Smatra kako mladi nisu dovoljno involvirani u kulturu na razini države pa tako ni u Splitu, a baš zato potrebno ih je što više informirati kroz popularne formate kao podcast kako bi se u njima konačno probudio interes.
-Što se mladih tiče mislim da nisu dovoljno involvirani u kulturu jer kao što sam spomenuo, i mi sami smo pokrenuli podcast da mlade uvučemo u taj svijet pa makar kroz jednu od niza grana umjetnosti. Umjetnost ima nevjerojatan potencijal za razvoj kritičkog mišljenja, osobnog rasta i razumijevanja različitih kultura i ideja. Obrazovne institucije u Splitu igraju ključnu ulogu u tom procesu jer one mogu pružiti mladima alate i znanje potrebno za stvaranje i interpretaciju umjetnosti te bi cilj trebao biti uključivanje mladih u kulturne projekte, što može pomoći u stvaranju još raznovrsnije scene. Definitivno bi trebalo doprijeti do mladih i pokazati im da je umjetnost poseban svijet u koji se lako uvući, a koji ti onda donosi mnogo inspiracije i ljepote.
I za kraj, pitali smo ovog pozitivnog i srčanog mladića koja bi bila njegova poruka za mlade…
-Mladima bi savjetovao da se ne boje tražiti svoje ciljeve i biti ambiciozni u stvaranju. Neka
sam uspjeh bude motivacija za dalje. Ne postoji samo jedan put do uspjeha i potrebno se okružiti novim iskustvima, riskirati, ući u nove projekte i potražiti izazove koje vas nadahnjuju. Nemojte čekati da vam prilike padnu s neba – stvarajte ih sami! Svugdje postoji prostor za nove ideje, talentirane ljude i projekte koji mogu donijeti promjenu. Ja se držim one poznate misli da na mladima svijet ostaje, a mi smo ti koji imamo moć stvaranja promjena. Kao što je Ivo Andrić rekao: „Sve su Drine ovog svijeta krive; nikada se one neće moći sve ni potpuno ispraviti; nikada ne smijemo prestati da ih ispravljamo.”, jer iako problemi mogu izgledati nepremostivo, naš zadatak je nastaviti tražiti rješenja, ispravljati nepravde i graditi bolji svijet – i to je odgovornost koju nitko osim nas ne može preuzeti.
Sigurni smo da Vjeko neće biti taj koji će odustati od svojih snova..
Ovaj programski sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija iz programskog razdoblja u 2024. godini.