SMILJE Zlato iz prirode koje umiruje kožu i čisti jetru

Svi znamo za pokrajinu Provansu u Francuskoj koja godinama svoju kozmetiku L’occitane  bazira upravo na ovoj biljci. Naša Dalmacija i Hercegovina odišu mirisom ovog prekrasnog bilja. Cvjeta posvuda, puni su ga naši kamenjari, a sigurna sam da je po kvaliteti i sadržaju eteričnog ulja slično onom u Francuskoj ako ne i bolje. 

Vratimo se ipak sadržaju o kojem pišem, a to su ljekovita djelovanja, sastojci i primjena ove predivne biljke kojoj ne možete odoljeti ljepotom, niti mirisom. Latinskog naziva Helicrchrysum italicum, što dolazi od grčke riječi Helios-bog Sunca i svjetla, jer je sigurno Bog upleo prste stvarajući ovu biljku koja cvate kad ima najviše sunca, a sama boja njenih cvjetova izrazito je žute boje poput sunca.

Smilje je trajnica jakog aromatičnog mirisa. Polugrm je visine 20 do 50 centimetara. Listovi su uski, sivodlakavi, na rubu uvijeni. Zlatnožuti cvjetovi zbijeni su u cvat glavice. Cvate od travnja do kolovoza. Biljka je kraškog kamenjara. Za berbu se koriste cvjetne glavice i beru se  za sunčana vremena dok još nisu potpuno procvjetale.


LJEKOVITE TVARI
: eterično ulje, gorke tvari,treslovine, flavonoidi……. 

Smilje se koristi za njegu osjetljive kože, regenerira je i usporava starenje. Na taj način štiti i kožu od slobodnih radikala jer ima antioksidativna djelovanja. Dobro ga je koristiti nakon pretjeranog izlaganja suncu. Potiče proizvodnju kolagena, bjelančevine koja je sastavni dio tkiva kože. Djeluje antiseptički, protuupalno, smanjuje ožiljke i poboljšava cirkulaciju.

Preporučuje se starijim osobama koje imaju staračke pjege i pjege od sunca. Ako je vaša koža osjetljiva, posegnite za ovim uljem ili kremom na bazi smilja. Osim za njegu izvana koristimo ga i za njegu iznutra. Čaj od smilja pomaže kod loše probave, bolesti žučnih putova i čišćenja jetre. Jača stvaranje probavnih sokova u želucu, te lučenje enzima gušterače. Ulje smilja koristimo u kupkama za smanjenje stresa, za inhalaciju začepljenih dišnih puteva, bronhitisa i astme. Stručnjaci smatraju da je dobro u liječenju ovisnosti. Pospješuje zacjeljivanje modrica. Tonik od smilja pomaže u kroničnom umoru, snižava kolesterol i krvni tlak.

ČAJ OD SMILJA

Žličicu, dvije suhih cvjetova smilja prelijemo s 2 dl kipuće vode i ostavimo poklopljeno 10 do 15 minuta uz povremeno miješanje. Procijedimo i pijemo kod probavnih smetnji.

ČAJ OD SMILJA ZA ČIŠĆENJE JETRE

Tri žlice suhog smilja prelijemo s pola litre kipuće vode. Ostavimo preko noći i pijemo tri puta dnevno,prije obroka.Ovaj čaj ima učinkovitost kao i čičak ,artičoka, sikavica u regeneriranju ičišćenju jetre.


MACERAT OD SMILJA

Napunimo staklenku do vrha cvjetovima smilja i prelijemo maslinovim uljem (može bilo koje hladno prešano ulje). Ostavimo na suncu 4-5 tjedana. Upotrebljavamo za njegu lica i tijela.
Macerati su pripravci koji se dobivaju potapanjem raznih dijelova biljaka u biljnom ulju. 

KREMA OD SMILJA

Uzmemo svinjsku mast i zalijemo je vodom. Mutimo mikserom nekoliko minuta. Izlijemo vodu i ponovo miksamo. Ponavljamo nekoliko puta dok mast ne postane bijela i lagana, poput kreme. Nakon zadnjeg pročišćavanja vodu potpuno izlijemo iz masti. Nakon toga mast zagrijavamo dok iz nje ne ispari sva voda. U mast potom stavimo cvjetiće smilja i pržimo dvije minute. Ostavimo poklopljeno preko noći.

Drugi dan zagrijemo, procijedimo kroz gazu da sav sok iziđe. Dodamo pčelinjeg voska dok je smjesa još topla. Vosak rastapamo na niskoj temperaturi.Krema mora biti dovoljno gusta, što provjeravamo tako što žličicu kreme stavimo hladiti na tanjur. Ako nije dovoljno gusta, dodamo još voska. Kremu ulijevamo u lončiće i spremamo na hladno mjesto.


POSLJEDNJE DODANO: