Uspješni i ambiciozni studenti temelj su budućnosti Hrvatske. Zasigurno da nema ništa ljepše nego kada mladost krene ostvarivati svoje snove, a gdje ćeš ljepše kada to realizira u Lijepoj Našoj.
Jedna takva priča našla se i na umjetničkom polju, a riječ je o studentskom filmskom festivalu Playbox Shorts čije će se drugo izdanje održati od 19. do 21. rujna na nekoliko lokacija u Zagrebu.
Jedan od glavnih organizatora svestrani je mladi Splićanin, Luka Šamadan i Zagrepčanin Karlo Gagulić. Zajedno su za vrijeme studiranja pokrenuli ideju o filmskom festivalu gdje se prikazuju kratkometražni filmovi iz cijelog svijeta koji će se boriti za nagradu publike i stručnog žirija.
Drugo je to izdanje Playbox Shorts filmskog festivala, a Luka nam je ispričao kako je došao do ideje:
-Prvobitna ideja za prvu godinu bila je da napravimo samo reviju filmova na kojoj ćemo prikazati naše radove, međutim, kroz razgovore smo došli na ideju da pozovemo i filmove naših kolega. Tako se rodila ideja o filmskom festivalu koji će studentima dati mogućnost prikazivanja filma na velikom platnu i osjećaj zajedništva. Prve godine festival je trajao jedan dan, a prikazano je pet kratkometražnih igranih filmova iz Hrvatske, Srbije te Bosne i Hercegovine između kojih je publika imala priliku glasovati za najbolji film, a pobjedu je odnio film “Šta će selo reć”, koji je nastao spojem autora Luke Šamadana i redatelja Karla Gagulića.
Ove godine festival će trajati tri dana, a prvi dan biti će prikazani filmovi u produkciji udruge Playbox Production koju je osnovao direktor festivala Karlo Gagulić. Tako će publika imati priliku pogledati kratkometražne igrane filmove „Mak“ u režiji Luke Šamadana i !Funcut“ u režiji Marija Gaćine, ali i pilotnu epizodu serije „Brod u boci“ u režiji Karla Gagulića.
Druga dva dana festival će ugostiti 15 filmova iz cijelog svijeta koji će se boriti za nagradu publike i nagradu stručnog žirija.
Ove godine prikazuje se i film ‘’Funcut’’ šibenskog autora Marija Gaćine, a glavnu ulogu u filmu igra osebujni Enio Meštrović, poznatiji kao Ričard. Film na komičan način prikazuje nesvakidašnju ljubavnu priču prikazanu kroz odnos dviju obitelji među kojima se vodi sukob dotičući se i čvrstog dalmatinskog odgoja i odnosa u obitelji.
Luka i Karlo oduvijek su voljeli umjetnost, a djetinjstvo su proveli u glumi. Dok je Karlo bio član ZKM-a, Luka je dane provodio u splitskoj Playdrami. Život ih je ipak odveo u drugom smjeru te su sada s druge strane kamere. U jednom trenutku Luka je čak otišao u potpuno suprotnom smjeru i završio pomorski fakultet, ali ljubav prema umjetnosti ipak je prevladala te se nakon statiranja u nekoliko predstava splitskog HNK rodila ljubav prema stvaranju vlastitih djela.
Osim Karla i Luke u organizaciji festivala sudjeluju i Nora Ban, Katarina Nina Kovačić i Tanya Bendiš Šajn. Spojili su se tako Split i Zagreb i kao ekipa podijelili poslove na produkcijski i financijski dio kojeg vode Karlo i Tanya, dok su Luka, Nina i Nora preuzeli kreativni dio te tako čine savršen spoj. Ističu ipak kako dalmatinski dišpet Nore i Luke nekad gura naprijed, ali nekad i otežava. Kad se njima nešto ne sviđa, ne možeš izaći na kraj dok barem malo ne udovoljiš njihovoj ideji, ističe Karlo.
Koliko je zahtjevno napraviti festival? Stignete li sve uz tolike studentske obaveze?
-Organizacija festivala zahtjevnija je no što se čini. Ljudi dođu na festival i nekada i ne idu za tim što se sve nalazi oko njih i na koje sve detalje treba paziti. Uz studentske obaveze, teško je uskladiti svih petero i zadnje dane pred festival posebno je stresno, međutim kada radiš ono što voliš, uvijek za to nađeš vremena i potrudiš se da izgleda što bolje moguće.
Za njihov festival pristiglo je čak 1758 prijavljenih iz cijelog svijeta, a odabrano je 15 najboljih koji će se prikazivati.
Iako je festival sve bliže, ekipa radi i na drugim projektima. Pripremaju se filmovi za treću godinu među kojima će biti i jedan božićni film što je već duže vrijeme Karlova želja, a ulogu scenarista preuzet će Luka Šamadan koji je istovremeno posvećen i pisanju scenarija za ljetnu avanturu koju planira režirati na jednom od dalmatinskih otoka na kojem planiraju održati treće izdanje festivala.
I za kraj, kako je riječ o našoj rubrici Budućnost.hr želimo da nam kažete vašu poruku za mlade:
-Mladima bi kratko poručili da prate svoje snove i rade ono što vole jer koliko god u trenucima bilo teško i izgledalo nedostižno, na kraju kada vidiš rezultate svog rada, sav trud se isplati. Ovim putem također pozivamo sve da nam se pridruže na festivalu i na takav način podrže ovu mladu ekipu, a želja nam je privući mlade i pozvati ih da nam se jave kako bismo zajedno realizirali njihove ideje i družili se na trećem izdanju Playbox Shorts Film Festivala.
Sufinancirano sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija