MLADI DIGLI GLAS

Učenici Omiša traže slobodu kretanja: Prosvjed zbog sigurnosnih mjera

Učenici Srednje škole “Jure Kaštelan” u Omišu prošlog tjedna pokušali su organizirati prosvjed u znak neslaganja s novim sigurnosnim mjerama koje su u veljači ove godine stupile na snagu u svim hrvatskim školama. Ove mjere uvedene su kao odgovor na tragičan događaj u Osnovnoj školi Prečko u Zagrebu, kada je došlo do napada na učenike. Iako je velik broj učenika podržao inicijativu i izrazio želju za prosvjedom, njihovi planovi nisu uspjeli jer nisu na vrijeme prijavili prosvjed, što je rezultiralo njegovim odgađanjem.

Novi pokušaj organizacije prosvjeda bit će održan u srijedu, 19. veljače, s početkom u 12:30 sati i trajat će do 15:30 sati. U prosvjedu se očekuje sudjelovanje nešto manje od 400 učenika.

Razlozi protivljenja sigurnosnim mjerama

Učenici navode da su nove sigurnosne mjere, koje su uvedene u siječnju 2025. godine, drastično ograničile njihovu slobodu kretanja unutar škola. Smatraju da su škole, pod utjecajem ovih mjera, počele nalikovati zatvorima, jer im nije dopušteno izlaziti izvan školskog prostora tijekom malih odmora, osim unutar striktnih vremenskih okvira. Prema riječima učenika, ove mjere izazivaju osjećaj nelagode i tjeskobe, jer više od pet minuta malog odmora nije dovoljno za izlazak u školsko dvorište ili obližnje trgovine, što im otežava svakodnevni život.

U dopisu koji su učenici uputili Ministarstvu i pročelniku Upravnog odjela za prosvjetu Splitsko-dalmatinske županije, Tomislavu Đonliću, ističu kako smatraju da su nove mjere donijete bez odgovarajuće analize i promišljanja, kao brzopotezni odgovor na tragediju u Osnovnoj školi Prečko. Učenici naglašavaju kako se ove mjere donose bez njihovog sudjelovanja u procesu donošenja odluka o vlastitoj sigurnosti i svakodnevnom životu u školama.

Zahtjevi učenika

Učenici traže da im se omogući veća sloboda kretanja i pristup vanjskim školskim prostorima. Posebno zahtijevaju da im se dozvoli korištenje školskog dvorišta tijekom malih odmora, kao i općenito ublažavanje sigurnosnih mjera koje su postale vrlo restriktivne. Također, pozivaju na bolju komunikaciju između učenika i nadležnih institucija, smatrajući da bi trebali imati glas u pitanjima koja se odnose na njihov svakodnevni život i obrazovanje.

Učenici su također istaknuli važnost osiguravanja sigurnog obrazovanja, ali bez straha od pretjerane kontrole. Oni naglašavaju da ne žele biti tretirani kao zatvorenici, već kao mladi ljudi koji žele slobodu kretanja i mogućnost ostvarivanja novih prijateljstava, kao i stjecanja znanja.

Tražimo od Ministarstva da nam se osigura sigurno obrazovanje i život u školama, a ne da moramo strahovati koji će nam dan u školi biti zadnji – zaključuju učenici u svom dopisu.

POSLJEDNJE DODANO: