U Osnovnoj školi Marka Marulića u Sinju održana je svečanost otkrivanja dviju skulptura izrađenih u drvu – „Marko Marulić – otac hrvatske književnosti“ i „Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata“. Ove skulpture, koje su djelo umjetnika Krune Posavca, izrađene su na mjestu gdje je više od 50 godina rastao cedar, čineći ih jedinstvenim umjetničkim ostvarenjima u Hrvatskoj.
Umjetnik Posavec koristio je motorne pile i ručne alate za oblikovanje skulptura u stilu autohtone umjetnosti. Njegov rad pretočen je u živopisne detalje koji pričaju priču o važnim simbolima hrvatskog identiteta – književnosti i Domovinskom ratu.
Ravnatelj škole Marko Križanac pojasnio je kako se ove godine obilježava 500 godina od smrti istaknutog hrvatskog renesansnog pisca, filozofa i humanista Marka Marulića, često nazivanog „ocem hrvatske književnosti“. U povodu 500. obljetnice njegove smrti, Vlada Republike Hrvatske 2024. godinu proglasila je „Godinom Marka Marulića“. Budući da škola nosi naziv Osnovna škola Marka Marulića, to je bio jedan od prvih izbora za odabir skulpture.
Odabir druge skulpture, „Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata“, bio je logičan slijed, gledajući kroz povijest osnutka i stvaranja Republike Hrvatske. Upravo su hrvatski branitelji, na čelu s prvim predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom, najzaslužniji što danas imamo slobodnu i neovisnu domovinu Republiku Hrvatsku – zaključuje ravnatelj Križanac.
Skulpture su otkrile učenice škole Antonia Marović, Sara Bulović, Nora Križanac i Lana Grčić, koje su napisale prekrasne pjesme na temu skulptura.
Svečani program ispunili su pjesma školskog zbora, ples Sinjskih mažoretkinja i recitacije učenika osnovne škole. Samom programu prisustvovali su i pročelnik za hrvatske branitelje Splitsko-dalmatinske županije Damir Gabrić, dogradonačelnik Sinja Denis Bobeta, Marina Dragušica iz Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata (podružnica Splitsko-dalmatinske županije), Dragica Hrgović i Mladenka Pavela iz Udruge roditelja i udovica poginulih branitelja Domovinskog rata Grada Sinja i Cetinske krajine, Darko Bilandžić, predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata ogranak Sinj, Mario Vujević Vegi, predsjednik Udruge maloljetnih dragovoljaca Domovinskog rata RH, Josko Masle i Neven Vidić, predstavnici Udruge Tigar 90-91, Petar Vrcan, predstavnik Udruge Veterana 1. hrvatskog gardijskog zdruga Sinja i Cetinske krajine, Igor Vidalina, voditelj Veteranskog centra, Joško Kodžoman i Marica Barać, ravnatelji škola, te bivši ravnatelj Gimnazije i predstavnik Matice hrvatske Sinj, Marko Duvnjak. Programu su nazočili i brojni građani te roditelji učenika, kojima se ovim putem zahvaljujemo na prisustvu i doprinosu ovom značajnom događaju.
Blagoslov i prigodne riječi uputio je župnik fra Antonio Mravak.
Ova svečanost u sinjskoj školi nije bila samo odavanje počasti važnim simbolima hrvatske povijesti i kulture, već i prilika za okupljanje zajednice, koja je kroz pjesmu, riječ i djelo još jednom potvrdila važnost očuvanja nacionalnog identiteta za buduće generacije.