VELIKI USPJEH

 U Pomorskoj školi Split svečano je obilježen najveći, i to europski, uspjeh projekta Zdravo more i rad istoimene eko-grupe

Ovoga je tjedna eko-grupa Zdravo more Pomorske škole Split javnosti objavila ultra razlog za ultra slavlje. Projekt Zdravo more, koji u sastavnici ima i istoimenu eko-grupu, zbog kontinuiranog je uvođenja plavoga obrazovanja i plave pismenosti u učionice, od Mreže europskih plavih škola dobila najveće moguće priznaje. Osim članstva u Mreži plavih škola, ponosni su vlasnici certifikata European Ultramarine Blue School. U Europskoj uniji ovu najveću razinu certifikata ima samo 9 škola (plus dvije priključene u Mreži), a grupa čeka potvrdu jesu li jedina škola u Republici Hrvatskoj kojoj je dodijeljena ova najveća kategorija certifikata.

Mreža plavih škola ukupno broji 537 škola (427 iz zemalja EU-a i 110 iz zemalja izvan EU-a) s tri razine certifikacije koje pokazuju različite razine angažmana i predanosti škola koje sudjeluju u oceanskom opismenjavanju i plavom obrazovanju, a koji igraju ključnu ulogu u pokretanju rasta i utjecaja Mreže. Kategorije su: Blue School (početna razina), Aguamarine Blue School (srednja razina) i Ultramarine Blue School (napredna razina). 

Ultramarine Blue School vrhunska je razina škola koje provode pomorske projekte više od 5 godina. To je škola koja kroz projektno učenje uključuje učenike u teme vezane uz more i pomorstvo kako bi stvorila svijest i osjećaj odgovornosti za naše more i oceane. Koncept Europske plave škole razvio se iz stručnoga znanja o obrazovanju o moru prikupljenog tijekom konzultacija s učiteljima i edukatorima diljem Europe. Priznaje raznolikost kultura i školskih zajednica iz 27 država članica EU-a i zagovara koncept otvorenog školovanja potičući razvoj lokalnih partnerstava kako bi kontekst učenja bio relevantan. Mreža europskih plavih škola ima za cilj osnažiti škole i nastavnike koji su pokretači promjena za ocean i podržati ih u obrazovanju nove generacije svjesnijih, odgovornijih i angažiranijih građana pismenih o moru i oceanu. Mreža promiče rad Plavih škola predstavljanjem njihovih projekata na Pomorskom forumu Europske komisije, Priručniku za učitelje, međunarodnim konferencijama i društvenim mrežama, kao i stvaranjem prilika za umrežavanjem i prijenosom znanja. 

Zanimljiv je podatak da je projekt Zdravo more ovu prestižnu titulu osvojio, na jedan način, zahvaljujući medijima. Organizatori EMSEA konferencije i panela o plavome obrazovanju putem objava na portalima i prilozima u televizijskim i radio emisijama uočili su dosadašnju aktivnost eko-grupe i provedene projekte koji su objedinjeni pod imenom Zdravo more. Zahvaljujući tomu, pozvali su mentoricu grupe, profesoricu Marijanu De Marchi i predstavnika grupe Nikija Krstičevića, sada već bivšeg učenika ribarsko-nautičkog smjera i trenutnog studenta Pomorskoga fakulteta u Splitu na sudjelovanje u konferenciji i panelu koji su se ove školske godine održali na Sveučilištu u Zadru. Među brojnim sudionicima nalazila se i direktorica Europskih plavih škola. Oduševljena prezentacijom projekta, katalogom s učeničke izložbe  i svim  uspjesima eko-grupe zamolila ih je da apliciraju za članstvo u europskoj Mreži plavih škola. 

Zdravo more projekt je plavoga obrazovanja, najbolji eko-projekt srednjih škola u Republici Hrvatskoj u 2022. godini, za nagradu učenici su gostovali u Europskome parlamentu. Sastoji se od završenih projekata (UpShift-ZABUM za budućnost mladih, IRIM-Croatian Makers; Građanska znanost: mjerenje i promatranje mora, Tradicijom komiških ribara, Baby Boom liganja itd.) i onih aktualnih (Ćakulajmo o moru, Podvodna patrola Pomorske škole Split) te jedinstvene multimedijalne izložbe Postani čuvar Jadranskoga mora s katalogom od 40 ribarskih, nautičkih, ekoloških i dr. tema o Jadranskome moru i očuvanju mora i oceana namijenjenih obrazovanju učenika i nastavnika. Temelj su stručni nastavni planovi i programi te vizije suvremenog obrazovanja za ribarsko-nautički smjer, koji se u našoj zemlji može pohađati samo u Pomorskoj školi Split.

Temeljem rada istoimene eko-grupe  i projekta Zdravo more, profesorica ribarsko-nautičkih predmeta Marijana De Marchi i učenik Niki Krstičević obučavaju EU obrazovno osoblje (izvanškolski Erasmus+ Key Action 1) s ciljem ukazivanja na važnost svjetskog ribarstva, promicanja ekologije mora i oceana te važnosti plavog obrazovanja. Eko-grupa volontira i kroz brojne eko-akcije čišćenja mora i okoliša. Osim eko-akcija s podvodnim dronovima (podgrupa „dronaši“ iz ribarsko-nautičkog smjera) i ronilačkom podgrupom u koju su uključeni svi smjerovi škole, bave se i mjerenjima temperature mora za buduća znanstvena istraživanja, a sudjeluju i u predavanjima i tribinama o plavome obrazovanju. Učenici, uz mentorstvo prof. Marijane De Marchi zajednički kreiraju Instagram stranicu @zdravomore.eko i sudjeluju u brojnim medijskim promocijama grupe Zdravo more i projekta. Gostuju i na Međunarodnom ribarskom sajmu Crofish u Poreču kako bi pojedinačno i timski kroz predavanja i štand prezentirali značaj obrazovanja jedinstvenog ribarsko-nautičkog smjera u našoj zemlji, a sve to na temeljima dosadašnjih brojnih suradnji i dodatnih znanja kroz izvannastavne aktivnosti.

Povodom svečane objave certifikata European Ultramarine Blue School, uz slavljeničku tortu doniranu od strane ribarske zadruge „Friška riba“ iz Kaštel Sućurca, bivšem učeniku Nikiju Krstičeviću, sada kao vanjskom suradniku projekta za rad je uručena prigodna potvrdnica.  

Ovim se putem iz škole zahvaljuju svim donatorima, sponzorima i suradnicima grupe na dugogodišnjoj pomoći u realizaciji projekta Zdravo more, kao i medijima na podršci u radu. Bez svih njih ni ovaj, najveći uspjeh grupe i projekta ne bi bio moguć.

POSLJEDNJE DODANO: