Paradentoza je česta bolest zubi i problema kod velikog broja ljudi. Bolest najčešće počinje blagim simptomima, tako da ljudi ni ne primijete dok nije prekasno, a onda je teže izliječiti. Parodont je područje oko zubi gdje dolazi do infekcije te prodire duboko u zubno meso sve do kosti i to može izazvati ispadanje zubi.
Uzročnici su najčešće loša higijena usne šupljine, genetika, hormoni (adolescenti), pušenje te čak i dijabetes. Isto tako, kamenac je jedan od uzročnika jer može pomoć pri nastanku paradentoze te ga se treba redovito uklanjati.
Simptomi kojima se može lakše uočiti paradentoza su najčešće klimavi zubi, krvarenje desni, bol zubnog mesa i zubi, crvene ili ljubičaste boje desni, intenzivan zadah te osjetljive i upaljene desni. Da bi došlo do faze paradentoze, najprije se upale desni u obliku gingivitisa te, ako se ovaj oblik ne izliječi odmah, dolazi do paradentoze gdje bakterije počinju izjedati sve dublje konstrukciju zuba. Tada dolazi do nastajanja parodontnog džepa jer propadanjem vlakana i kosti koje drže zub počinje se sve više nakupljati bakterije u tom džepu. U ovoj se fazi počinju primjećivati intenzivnije simptomi paradentoze.
Liječenje paradentoze može se prirodnim kućnim preparatima, ali najčešće za bolje rezultate koristi se hidrolat kadulje koji sprječava krvarenje i oticanje desni, sprječava i razmnožavanje bakterija te dovodi do oporavka i do čvršćih zubi. Kadulja se najčešće nalazi i u drugim proizvodima za zube kao na primjer pasta. Osim toga, preporučuje se odlazak stomatologu gdje se utvrđuje stanje paradentoze te stomatolog uklanja naslage oko zubi i bakterije iz parodontnog džepa kako bi spriječili uništavanje zubi. Stomatolozi preporučuju uporabu mekanih četkica ako imati dovoljno mjesta između zubi.
Paradentoza se može spriječiti jednostavno dobrom higijenom usne šupljine. Treba detaljno prati zube svaki dan, koristiti konac za zube na mjestima koje četkica ne može lako dostići te odlaziti stomatologu na redovne preglede.
Izvor: Dentis.hr