Kamilica- mala biljka velikog ljekovitog djelovanja

Kamilica je jednogodišnja biljka s nježnom razgranjenom stabljikom visokom od 20 do 50 cm. Listovi su izmjenični.Na vrhu stabljike razvija se po jedan glavičasti cvat. Cvate cijelo ljeto.

Beru se samo cvjetne glavice bez peteljke.Karakterističnog je i ugodnog mirisa,blago balzamičnog i eteričnog. Mali cvjetovi skupljeni su u cvat glavice,a ono što narod zove cvijet,zapravo je cvat sastavljen od mnoštva malih cvjetova.

Lako se prilagođava bilo kakvom tlu. Nalazimo je uz putove,po poljima,napuštenim kulturama,a u ljekovite svrhe uzgaja se po vrtovima.

LJEKOVITI DIJELOVI BILJKE: glavičasti cvatovi i iz njih dobiveno eterično ulje

LJEKARNIČKI NAZIV : cvjetovi kamilice-Matricaria flos,ulje kamilice-Chamomillae aetheroleum

VRIJEME I NAČIN BRANJA : Beru se potpuno razvijene cvjetne glavice (FLORES CHAMOMILLAE),a branje se vrši po lijepom i sunčanom vremenu.Cvjetovi se suše u hladu,u tankom sloju i u malim količinama.

LJEKOVITE TVARI : Najznačajnija ljekovita tvar u kamilici je eterično ulje kojeg ima i do skoro 2%. Osim toga, obiluje i flavonoidima,kumarinima,polisaharidima…

LJEKOVITA SVOJSTVA I PRIMJENA: Pripravci od kamilice imaju vanjsku i unutarnju primjenu.Što je kamilica bogatija eteričnim uljem, to je jače i njeno djelovanje protiv raznih upala. Osobit učinak ima kod upale sluznice,katara ždrijela i želuca,upale mrežnice oka.Čaj od kamilice olakšava i ublažava akutne želučane tegobe jer vrlo brzo smanjuje bolove i umiruje želudac. Kamiličin čaj preporuča se kod kroničnih upala želučane sluznice,čak i kod čira na želucu.Pije se 3 puta dnevno na prazan želudac. Protuupalno djelovanje kamilice sprječava oštećenje stanica gušterače koji izlučuju inzulin i na taj način regulira nivo šećera u krvi.

Kamilica smiruje simptome anksioznosti i nesanice. Za to su zaslužni flavonoidi koje ona sadrži.Za dobar san i smirenje dobro je popiti dupli čaj od kamilice. Kamilica ublažava i menstrualne bolove, pomaže kod akni,iritacija i osipa.

Kamilica ima i dezinfekcijsko djelovanje pa je zbog toga koriste i za vanjsku primjenu,ispiranje gnojnih i polagano zacjeljujućih rana.Koristi se u kombinaciji s kaduljom za ispiranje upaljenog ždrijela i usne šupljine. Vlažni i topli oblozi od kamilice polažu se na bolno mjesto. Kupke u toplom čaju posebno se preporučuju ženama kod upale mjehura i ginekoloških problema. Oblozi od kamilice pomažu upaljenim očnim kapcima.

Čaj od kamilice toliko je blag da se daje malim bebama za umirenje bolnih grčeva. Preporuča se trudnicama i rodiljama.

Kamilica se koristi i u kozmetici kao sastojak raznih krema,losiona,šampona,tableta

ČAJ OD KAMILICE- Dvije žlice kamilice prelijemo šalicom kipuće vode,ostavimo pet minuta,procijedimo.

Pijemo po potrebi.

ČAJ PROTIV BOLNIH I NEREDOVITIH MENSTRUACIJA – Pomiješati 20 g cvjetova kamilice, 20 g macine trave (Marrubium vulgare) i 30 g odoljena ( Valeriana officinalis). Dvije žlice ove mješavine prelijemo s pola litre vrele vode,ostavimo desetak minuta,procijedimo i pijemo nekoliko puta dnevno.

MAST OD KAMILICE-300 g domaće svinjske masti zagrijemo toliko da se otopi i dodamo dvije šake svježih cvjetova kamilice.Sadržaj miješamo dok se ne zapjeni,pokrijemo i ostavimo da se hladi preko noći. Drugi dan smjesu lagano ugrijemo i procijedimo kroz gazu. Dobivenom mašću punimo male staklenke i čuvamo ih u hladnjaku.

Oprez!!!

Pripazite prilikom konzumiranja kamilice. Ako imate problema s iritacijom želuca i povraćanjem, ona to može još više nadržaiti takav želudac pa preporučam da rađe koristite mentu. 

Nadam se da će vam ova saznanja o kamilici pomoći i da ćete barem nešto od ove čudotvorne biljke iskoristiti. Ukoliko vi imate svojih iskustava i recepata,pišite nam. Bit će nam drago.

POSLJEDNJE DODANO: