GRADI SE 18 NOVIH CENTARA

Svaki treći stanovnik Hrvatske u mirovini, a mjesta u domovima za starije nedovoljno!

Svaki treći stanovnik naše zemlje je u mirovini. Potrebe za smještaj u domove za starije sve su veće, a liste čekanja sve duže. Imamo oko 30.000 smještajnih kapaciteta tog tipa, no to nije dovoljno. 

U glavnom gradu Zagrebu na smještaj u dom za starije čeka se i do 15 godina, a primjerice, u Osječko-baranjskoj županiji na smještaj u ovom trenutku čeka više od 3500 građana. Diljem Hrvatske gradi se 18 centara za starije, ukupno vrijednih oko 160 milijuna eura, no veliko je pitanje hoće li i tada biti dovoljno mjesta za sve, piše HRT.

U novim domovima osigurat će se smještaj za starije osobe oboljele od Alzheimerove bolesti i drugih vrsta demencije.

Znajući da su liste čekanja poprilično duge, gospođa Milka Kralj zahtjev za smještaj u domu podnijela je i prije nego što joj je bilo potrebno.

– Zahtjev sam podnijela još 2011. Ali sam bila doma, odgađala sam dom, dok mi ne bude potrebno, jer sam sve obavljala sama, poručila je korisnica Doma za starije u Petrinji Milka Kralj.

Broj zahtjeva samo raste. U Hrvatskoj je oko 30 tisuća smještajnih kapaciteta, što je s obzirom na demografsku sliku naše zemlje – premalo.

Zato će se izgraditi novih 18 centara za starije koji bi svoja vrata trebali otvoriti sredinom 2026.

– Širimo kapacitete za gotovo dvije tisuće novih kreveta, smještajnih jedinica, te gotovo pet tisuća izvaninstitucijskih usluga i plan je u 2025. nakon izglasavanja proračuna da osiguramo nova dodatna sredstava, naglasio je ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić

Centri će imati poseban odjel za oboljele od Alzheimerove bolesti i drugih vrsta demencije kojima je potrebna 24-satna skrb, kao i smještaj za polupokretne i nepokretne osobe.

– Za korisnike koji imaju demenciju ili Alzheimer imat ćemo otprilike 250 novih takvih kapaciteta. Osim što će pružati uslugu smještaja, pružat će usluge u zajednici, na kućnom pragu, jer koliko god da su nam bitni ti kapaciteti, bitno nam je da osoba ostane u svojoj zajednici, u svom kućanstvu što dulje moguće, jer je to najbitnije za njihovu kvalitetu života, dodao je državni tajnik u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Ivan Vidiš.

U Osječko-baranjskoj županiji više od tri i pol tisuće starijih čeka na dom. Neki od njih smještaj će uskoro moći dobiti u Našicama gdje se gradi jedan od centara.

Prostirat će se na četiri tisuće četvornih metara i imati 127 kreveta.

– Koji će se sastojat od 3. i 4. kategorije, znači slabije pokretnih i nepokretnih osoba i za dementne osobe 15 kreveta. Ovo je centar, bitno je to reći, da se čeka desetljećima, minimalno preko 30 godina Našičani čekaju ovaj centar, rekao je gradonačelnik Našica Krešimir Kašuba.

Cijena za mjesto u jednom ovakvom centru još je nepoznanica, ali iz Ministarstva poručuju – država će snositi dio troškova.

– Imamo svoju metodologiju po kojoj određujemo cijene, prema tome ove usluge koje budu u mreži, koje budu s nama dogovarane, bit će subvencionirane ovisno o stupnju zahtjeva, odnosno invaliditeta koje starija osoba ima,
istaknuo je Vidiš.

Primjerena skrb i bezbrižna starost – ono je što naši stariji zaslužuju i što im, u konačnici, dugujemo.

POSLJEDNJE DODANO: