TROŠKOVI SPECIJALIZACIJE

Svaki treći liječnik u Hrvatskoj u opasnosti od ovrhe zbog ugovora o radu

Prema anketi HUBOL-a i IMLH-a, svaki treći liječnik u domovima zdravlja i općim bolnicama u Hrvatskoj može biti izložen opasnosti od ovrhe zbog raskida ugovora o radu nakon specijalizacije, prenosi INDEXHR.

Anketa, provedena među 1129 liječnika koji imaju važeću ugovornu obvezu nakon završetka specijalizacije, otkrila je da je oko 1500 liječnika u stvarnoj opasnosti da ih bolnice ili domovi zdravlja ovrše u slučaju da daju otkaz prije isteka ugovorne obveze o radu. Prema procjenama, u Hrvatskoj postoji oko 6000 liječnika s nekom vrstom ugovorne obveze prema poslodavcu.

Najalarmantniji podatak koji proizlazi iz ankete je da 26 posto svih liječnika s ugovornom obvezom posjeduje osobnu zadužnicu ili solemnizirani ugovor. Na temelju tih isprava, poslodavac može izvansudski naplatiti dugove liječnika, što uključuje novac ili čak stan u kojem liječnik živi. Situacija je posebno teška u općim bolnicama i domovima zdravlja, gdje je svaki treći liječnik s ugovornom obvezom izložen riziku od ovrhe.

HUBOL i IMLH traže hitne izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti kako bi zaštitili prava liječnika. Prema njihovim očekivanjima, prijedlog izmjena Zakona o zdravstvenoj zaštiti trebao bi biti pušten u proceduru oko 15. prosinca, a zatim bi se trebao provesti hitan saborski postupak.

Prema rezultatima ankete, više od pet tisuća liječnika (89 posto svih liječnika s ugovornom obvezom) ima tzv. robovlasnički ugovor. To znači da su obvezni vratiti bruto plaće, božićnice, regrese te darove za djecu i slično, ili iznos koji se temelji na umnošku proračunske osnovice. HUBOL i IMLH ističu kako su robovlasnički ugovori protuustavni, s obzirom da oduzimaju liječnicima ustavno pravo na zaradu. Podsjećaju i na odluku Ustavnog suda koji je proglasio vraćanje bruto plaća protuustavnim, naglašavajući da bi liječnici trebali platiti stvarne troškove specijalizacije u slučaju raskida ugovora prije isteka ugovornog roka. No, istovremeno napominju da su stvarni troškovi specijalizacije iznosili između 6 i 7 tisuća eura.

Ove informacije dolaze u vrijeme kada HUBOL i IMLH pokušavaju podići svijest o problemima s kojima se suočavaju mladi liječnici u Hrvatskoj te naglašavaju potrebu za hitnim promjenama kako bi se osigurala pravičnost i zaštita prava zdravstvenih stručnjaka.

POSLJEDNJE DODANO: