KAOS U ZDRAVSTVU

Štrajk prijeti paralizi zdravstvenog sustava, Ministarstvo još ne djeluje

Novi kaos u zdravstvenom sustavu sve je izgledniji. Zdravstveni djelatnici okupljeni u Sindikat Zajedno u ponedjeljak stupaju u štrajk, zbog čega će u većini javno-zdravstvenih ustanova stati kompletna dijagnostika. I dok Ministarstvo i premijer pozivaju na dijalog, sindikalisti odgovaraju: Vremena za dijalog je bilo, a sada je vrijeme za sindikalnu akciju.

Nezadovoljni su plaćama, koeficijentima, ali i ponašanjem Vlade i Ministarstva. Više od 4.000 zdravstvenih djelatnika u ponedjeljak stupa u štrajk, piše N1.

Kompletna dijagnostika će stati, kad stane dijagnostika otežano je i daljnje liječenje. Znači, neće radit laboratorijske pretrage, neće se uzimati uzorci krvi, neće se obrađivati citolološki uzorci, neće biti rendgena, neće biti magnetnih rezonanci, neće biti CT-a. Bit će samo one pretrage koje su nužne za održavanje života i da ne ugrozimo ničiji život”, pojašnjava predsjednik Sindikata Zajedno Krunoslav Kušec.

Zaustavljanje dijagnostike zabrinjava građane, ali velik broj onih s kojima smo razgovarali smatra da se radnici trebaju boriti za svoja prava.Iako će 40 radnika iz bolnice Sveti Duh sudjelovati u štrajku, kaosa ne bi trebalo biti, tvrdi ravnatelj Edvard Galić.

– Budući da je štrajk članova sindikata prethodno i najavljen, imali smo dovoljno vremena da modele pružanja zdravstvenih usluga našim pacijentima nekako prilagodimo ovoj novoj situaciji. Što će stati? Mislim da će sve hitne dijagnostičke pretrage biti osigurane i dostupne, kako laboratorijske tako i radiološke. Kad je riječ o elektivnim postupcima, mislim da će se oni obavljati, ali će se obavljati možda nešto usporenijom dinamikom. Imali smo nešto poziva, naravno, tijekom jučerašnjeg poslijepodneva, osobito onkoloških bolesnika. Naša je poruka da svakako dođu na svoje zakazane termine i da će se zdravstvena usluga i skrb i dalje nastavljati pružati – jasan je Galić.

A da će uložiti napore da svim pacijentima osiguraju potrebne zdravstvene usluge obvezalo se i Ministarstvo zdravstva.

Ministarstvo zdravstva iznova ističe kako pacijenti mogu biti mirni te kako je u dogovoru s ravnateljima zdravstvenih usluga osigurano nesmetano pružanje potrebne zdravstvene usluge. Ministarstvo zdravstva ima uvijek otvorena vrata za sve sindikate i spremno je na daljnji utemeljen i realan dijalog za pronalazak prihvatljivog rješenja kroz institucionalni okvir”, poručuju iz Ministarstva.

I predsjednik Vlade radije bi dijalog nego štrajk pod svojim prozorom.

Zato se meni čini da je možda ovaj odabir da se ide u štrajk možda prenagao, pogotovo, koliko je to sad, sedam mjeseci nakon novih uredbi, koje su prosječno digle plaću za 32 posto, a u zdravstvu, ako se ja dobro sjećam, u odnosu na inicijalno predviđena sredstva, mi smo dodali još 200 milijuna eura. Možda ovdje netko nije baš zadovoljan koliko je mislio da treba biti i to se moglo po meni ovim razgovorom s povjerenstvom, nadležnim resorom i ministarstvom rada, riješiti drugim putem”, poručuje Andrej Plenković.

Drugačije se, čini se, ipak nije moglo. Dopise o nelogičnostima sindikat je slao devet mjeseci.

Mi od drugog mjeseca konstantno šaljemo dopise i tražimo da se ispravi ta navedena problematika i ta diskriminacija u kojoj su zakinuti zdravstveni djelatnici. Međutim, od 10. mjeseca mi smo ignorirani od nadležnih institucija, tek kad smo pokrenuli najavu štrajka, tek onda smo sjeli za stol na postupku mirenja, međutim nije bilo razumijevanja”, kaže Kušec.

Mirenje je propalo prije dva tjedna, a do ovog trenutka Ministarstvo još nije izvuklo svoje najmoćnije oružje, zahtjev sudu da štrajk proglasi nelegalnim i zabrani. Čekamo ponedjeljak.

POSLJEDNJE DODANO: