Bivši ministar zdravstva, Vili Beroš, privukao je pažnju javnosti prilikom izlaska iz zatvora u Remetincu, kada je držao knjigu koja je izazvala značajnu pažnju – “Faktologija” (Factfulness), globalni bestseller koji su napisali švedski liječnik i statističar Hans Rosling te njegovi suradnici Anna Rosling Rönnlund i Ola Rosling. Knjiga se bavi važnim temama globalnih društvenih, ekonomskih i političkih trendova, analizirajući uzroke iskrivljenog razumijevanja stvarnosti koje se temelji na predrasudama, strahu i jednostranim informacijama.
Poruka na izlasku iz pritvora
Na novinarsko pitanje o odabranoj knjizi, Beroš je izjavio:
– Sjajnu knjigu čitam. Govori o medijskoj percepciji stvarnosti. Govori o globaliziranju određenih ideja i jednostranom izvještavanju. Svima bih preporučio da je pročitaju. Dvaput sam je pročitao! –
Ove riječi, uz knjigu koju je nosio, mogu se smatrati njegovom reakcijom na način na koji su mediji izvještavali o njegovom slučaju, te njegovim pokušajem da uputi poruku o percepciji stvarnosti koju oblikuju mediji. Iako je iznosio svoje mišljenje u kontekstu svog pravnog slučaja, Beroš je jasno dao do znanja kako vidi globalnu dinamiku informacija i izvještavanja.
Što je Faktologija?
Faktologija, knjiga koju su napisali Hans Rosling, Anna Rosling Rönlund i Ola Rosling, nudi radikalno novo objašnjenje zašto je naša percepcija svijeta često iskrivljena i netočna. Autor Hans Rosling u knjizi istražuje deset temeljnih “instinkata” koji oblikuju naš pogled na svijet, a koji često izazivaju pogrešne zaključke i predrasude. Rosling analizira deset instinkata koji iskrivljuju našu perspektivu – od naše sklonosti da dijelimo svijet u dvije kategorije (obično na „nas“ i „njih“) preko načina na koji konzumiramo sadržaje koje nam serviraju mediji (a koji potiču naš strah) do toga kako percipiramo napredak (pri čemu vjerujemo da se većina stvari pogoršava). Naš je problem što smo zapravo nesvjesni svoga neznanja i što predrasude koje nosimo duboko u sebi utječu čak i na naša nagađanja.
Rosling na primjeru pokazuje da, iako je napredak na globalnoj razini neosporan, ljudska percepcija često nije u skladu s stvarnim stanjem. Naša tendencija prema negativizmu, koja se potiče medijima, oblikuje naš pogled na svijet tako da mislimo kako stvari idu loše, dok u stvarnosti postoji mnogo pozitivnih promjena.
Oduševljenje Billa Gatesa i globalna priznanja
Faktologija je doživjela izuzetnu popularnost širom svijeta, a među najistaknutijim čitateljima bio je i Bill Gates, koji je ovu knjigu opisao kao “jednu od najvažnijih koje je u životu pročitao”. Gates smatra da je knjiga nužan vodič za razumijevanje globalnih promjena i način kako prepoznati stvarne društvene napretke. On objašnjava:
– Teško je vidjeti napredak ako svijet podijelite na bogate i siromašne zemlje. Kada su to jedine dvije mogućnosti, vjerovat ćete da je svatko tko nema određenu kvalitetu života siromašan.
Ova misao Gatesa osnažuje argument Roslinga da je percepcija svijeta često iskrivljena zbog našeg jednostavnog razmišljanja u kategorijama “bolje” ili “lošije”, što zanemaruje složenost globalnih trendova.
Knjiga kao alat za prepoznavanje istine
Faktologija je bestseller The New York Timesa i Wall Street Journala, a ujedno je i najprodavanija knjiga u mnogim zemljama. Rosling je u knjizi istaknuo kako je ljudska priroda sklona podjeli svijeta na crno-bijele kategorije, dok u stvarnosti postoji mnogo nijansi koje se zanemaruju. Njegov rad naglašava da, iako imamo sklonost vjerovati u loše vijesti, zapravo je svijet u mnogim aspektima bolji nego što smo svjesni.
Kritika medijskog izvještavanja
Rosling također kritizira način na koji mediji često donose jednostavne, dramatične vijesti koje potiču strah i nesigurnost među ljudima. On tvrdi da takav pristup često zanemaruje širu sliku napretka i razvoja u svijetu. Beroš, koji je nakon izlaska iz pritvora nosio upravo ovu knjigu, može biti viđen kao netko tko prepoznaje važnost smanjenja medijske dramatizacije, što je istaknuo i kroz vlastitu reakciju na izvještavanje o njegovom slučaju.
Naslijeđe Hansa Roslinga
Nažalost, Hans Rosling preminuo je 2017. godine od raka, no njegova ostavština u obliku Faktologije ostaje snažan alat u razumijevanju globalnih promjena. The New York Times ga je nakon njegove smrti opisao kao “pop zvijezdu statistike”, prepoznajući njegov utjecaj na širu javnost kroz edukaciju o globalnim problemima. Rosling je, uz pomoć svojih kolega, uspio svojim radom otvoriti oči mnogim čitateljima, ukazujući na važnost činjenica i statistike u razumijevanju svijeta, te je ostavio neizbrisiv trag u svijetu obrazovanja i statistike, prenosi Jutarnji list.