Dubrovački branitelji reći će kako je 6. prosinac ‘91. bio jedan od težih dana u dubrovačkoj povijesti, no ipak su hrabro i ponosno na taj dan sa Srđa obranili Grad. Dan kojeg se danas sjećamo s tugom, ali i neizmjernim ponosom, piše Liberoportal.
Taj blagdan Sv. Nikole, crni dubrovački petak, dan kojega danas obilježavamo kao Dan dubrovačkih branitelja, bio je obilježen granatama, detonacijama, dimom i paleži, tugom i nevjericom onih koji su ostali unutar i izvan zidina. U iščekivanju pregovora predviđenih toga dana u jedanaest sati u Cavtatu koji su trebali konačno donijeti napaćenom puku mir i sigurnost, došlo je na žalost ono najgore. Dogodio se najjači napad na prostor unutar zidina grada tijekom Domovinskog rata… No, iako brojčano daleko slabiji, branitelji Imperijala, danas dubrovačkog simbola slobode, uspjeli su odbiti sve napade nadmoćnijeg neprijatelja!
Dan 6. prosinac 1991. odnio je život 19 civila i četiri branitelja. Danas, 32 godine kasnije, prisjetimo se svih koji su živote dali za Domovinu i svih nedužnih žrtvi Domovinskog rata. Svih koji su nam omogućili da danas živimo u miru. Neka im je vječna slava i hvala, piše Liberoportal.
Dan dubrovačkih branitelja i ove će se godine obilježiti prigodnim programom od 3. do 11. prosinca. Program obilježavanja, kojim će se odati počast svim poginulim braniteljima i civilima koji su sudjelovali u obrani Grada, započeo je križnim putem na Srđ u nedjelju, 3. prosinca te projekcijom dokumentarnog filma „Ljudi od mora“ u kinu Sloboda.
U sklopu programa, u ponedjeljak, 4. prosinca u Muzeju Domovinskog rata otvorena je izložba „15 godina Muzeja Domovinskog rata Dubrovnik u tvrđavi Imperijal“, a u Dvorani Pape Ivana Pavla II održalo se predavanje „Hrvatski branitelji i njihove obitelji u svjetlu ratnih i poratnih iskustava“.
Program u utorak, 5. prosinca započeo je odavanjem počasti poginulim braniteljima Domovinskog rata na cijelom gradskom području te satom povijesti o Domovinskom ratu u dubrovačkim školama, nakon čega je uslijedilo predstavljanje novog idejnog rješenja Sobe branitelja. U Dvorani Pape Ivana Pavla II predstavljena je knjiga Đura Kovačevića „Tako je pisao Ajant“, dok se u dvorani Visia prikazao film Jakova Sedlara pod nazivom „Niti zaboraviti, niti oprostiti“. U večernjim satima u Crkvi Male braće održao se koncert Dubrovačkog simfonijskog orkestra i klape sv. Juraj.
Poseban program predviđen je za sam Dan dubrovačkih branitelja, u srijedu, 6. prosinca. Nakon odavanja počasti svim poginulim braniteljima na groblju Boninovo i na drugim lokacijama, središnji komemorativni program održat će se kod križa na Srđu, dok će se u Sponzi otvoriti izložba „Hrvatski školski brod Jadran 1933.- 2023.-matična luka Split“. Poslijepodne će se održati mimohod Gradske glazbe Dubrovnik, a u katedrali će biti služena svečana sveta misa zadušnica za sve poginule branitelje i civile u Domovinskom ratu. U večernjim satima projicirat će se 3D mapping stradanja Festivalske palače, dok će na Stradunu nastupiti Tomislav Bralić i klapa Intrade.
U četvrtak, 7. prosinca biti će prikazan film Jakova Sedlara „Tuđman: neispričana priča“ u dvorani Visia, dok će u petak biti predstavljena monografija „Iz opkoljenog Dubrovnika za Vjesnik u Zagrebu“ autor Suada Ahmetovića u Dvorani Pape Ivana Pavla II.
Obilježavanje Dana dubrovačkih branitelja nastavlja se utrkom Stazom “deva”, koja će se održati u subotu, 9. prosinca na serpentinama uz Srđ, a program završava 11. prosinca Tribinom „Povijest hrvatskog domobranstva 1868.-1945.“.