ŽIVOTNI PROJEKT FRA JOZE ŽUPIĆA

Sinjska glazba odsvirala svoj prvi nosač zvuka, posvetila ga je donedavno zaboravljenom sugrađaninu Josipu Kuletinu

Otkako je 1862. godine, kada su narodnjaci Sinja otvorili hrvatsku čitaonicu i osnovali vlastitu puhačku glazbu, a ta je godina uzeta kao početak njezina djelovanja – Gradska glazba Sinj odsvirala je svoj prvi nosač zvuka posvećen rođenom Sinjaninu, skladatelju i kapelniku triju vojski, čije je ime mnoštvo godinama bilo prešućivano premda je vrsno radio svoj posao i za koji je bio vrlo nadaren.

Za Josipa Kuletina, koji je iz zaborava izvučen dugogodišnjim znanstveno-istraživačkim radom fra Joze Župića, tek su rijetki Sinjanini znali premda je, ispostavilo se, baš Kuletin bio autor najupečatljivije koračnice “Sinjski alkari” kojom Gradska glazba Sinj još od 1934. godine na stazi alkarskog trkališta podiže raspoloženje svih sudionika alkarske povorke i gledatelja. Koračnica je to usklađena s koracima alkarskih momaka i topotom kopita alkarskih konja.

Kuletin je radio u tri režima koji su se smjenjivali u njegovu kratkom i naprasno prekinutom životu. Počeo je kao vojni kapelnik u Kraljevini Jugoslaviji, nastavio istim stopama u NDH i poslije njezina sloma postao kapelnik u armiji Jugoslavije. No, novi režim došao mu je glave pa je nestao usred bijela dana tog 6. lipnja 1945. godine. Posljednji je put viđen u vojnom uredu gdje se trebao javiti “radi popunjenja nekih formulara”. Ime mu nije nađeno ni u jednoj popisnoj listi zatvorenih, osuđenih, strijeljanih – nestao je kao da nikad postojao nije, a za dan smrti uzet mu je posljednji dan te kobne 1945. godine.

Poslije devet godina aktivnog rada, fra Jozo Župić je, uz pomoć dirigenta sinjske glazbe Grge Grubišića, dosegnuo je vrhunac istraživanja o Kuletinu, i to izdavanjem nosača zvuka “Josip Kuletin – izabrane skladbe” koji ima sedam djela ovog autora – četiri koračnice i tri spleta dalmatinskih uspješnica. U tih devet godina fra Jozo je ukoričio i tri knjige o Josipu Kuletinu koji je, koliko je poznato, prvi akademski obrazovani glazbenik u gradu alkara.

Osim koračnice “Sinjski alkari”, široj je javnosti poznata i ona naziva “Kroz splitske kale”, a na nosaču zvuka sinjski glazbari snimili su i koračnice “Uspomena na Knin” i “Drniški pozdrav” te djela “Dalmatinski biseri 1”, “Dalmatinski biseri 2” i “Veseli mornari”. Tri posljednja nabrojena pojedinačno u više od deset minuta donose koloplet manje i više poznatih dalmatinskih pjesama koje je Kuletin na svoj način obradio i ubacio u notna crtovlja.

Nosač zvuka predstavljen je u petak navečer u klaustru Franjevačkog samostana u Sinju. Pozdravne riječi uputio je domaćin, gvardijan fra Marinko Vukman, o Kuletinovim djelima govorili su najzaslužniji za ovaj projekt – fra Jozo Župić i maestro Grgo Grubišić, a uz brojne znatiželjnike ovoj svečanosti nazočili su sinjski gradonačelnik Miro Bulj, predsjednik Gradskog vijeća Sinja Petar Župić, župnik fra Antonio Mravak, kao i Tamara Romac Zlodre, aktualna ravnateljica sinjske Glazbene škole Jakova Gotovca, jedna od nasljednica u brojnoj obitelji Josipa Kuletina.

Početak i završetak predstavljanja začinila je sinjska Gradska glazba izvedbom dviju Kuletinovih koračnica, i to onih najživopisnijih – “Sinjski alkari” i “Kroz splitske kale”.

POSLJEDNJE DODANO: