Kada je sinjski Dom zdravlja još prije dvadeset godina, u listopadu 2003., pripojen Domu zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, a resor zdravstva doživio mnoge promjene, Cetinska krajina bila je na gubitku. Odcijepila se Hitna medicinska pomoć samo koji mjesec kasnije, a onda za područje Sinja, Trilja i okolice ostala tek dva tima i jedan punkt pripravnosti. U sinjskom timu, sustavno nazvanom T1, bio je liječnik specijalist hitne medicine, jedna sestra ili tehničar i vozač dok je u Hitnoj u Trilju kroz T2 djelovala medicinska sestra ili tehničar i vozač. Vrlika je imala punkt pripravnosti s liječnikom i sestrom ili tehničarom.
Tek je 2017. godine pritiscima iz zagore udovoljeno pa je triljska Hitna pomoć dobila tim T1.
Na tom području bivše općine Sinj živi više od 48 tisuća stanovnika prema posljednjem popisu, površinski gledano radi se o golemom prostoru od 1070 četvornih kilometara i udaljenostima od pedesetak kilometara do najudaljenijih zaseoka Maovica ili kamešničkih sela.
U Sinju su za poboljšanje (do)sadašnjeg stanja i za to spremni dati dodatan novac. Triljani vele da su novom organizacijom HMP-a na dobiti, jer do sada nisu imali ništa, a u općinama Dicmo, Hrvace i Otok pritisnuti su pomanjkanjem vlastitih novčanih sredstava.
U praksi u Sinju, u potrebama bi se jedan tim otisnuo na teren pa bi onda drugi pacijenti naišli zaključana vrata na adresi prve pomoći.
Jedan od onih koji godinama upozorava da Sinju treba još jedan tim T1 hitne medicinske pomoći je sadašnji gradonačelnik Sinja Miro Bulj, pozivajući na zajedništvo susjednih općina Dicmo, Otok i Hrvace te grada Trilja. Ipak, vijest kako će Sinj dobiti još jedan tim s medicinskom sestrom ili tehničarom te vozačem za pomoć 24 sata na dan, doznala se na društvenim mrežama.
Joško Markić, županijski vijećnik SDP-a, inače liječnik, poznati splitski pedijatar, napisao je kako je “sudjelovao u Savjetovanju o novoj mreži Hitne pomoći u Republici Hrvatskoj… Moj prijedlog je djelomično prihvaćen te će Sinj (a isto je tražio i Nikola Vučković) dobiti dodatni 24-satni T2 tim HMP”.
– Žao mi je da je ostalo odbačeno, a ja ću i dalje nastaviti ukazivati na potrebu poboljšanja dostupnosti zdravstvene zaštite u SDŽ! – kazao je Markić.
Markić je predložio gotovo identično kao i Nikola Vučković, sinjski gradski vijećnik iz kvote SDP-a.
Bulja smo telefonski uhvatili u sabornici…
– Kao vijećnik, saborski zastupnik i gradonačelnik sam na to godinama upozoravao. Ovo je bilo potrebno, a trebalo je biti davno realizirano. Često su ljudi nailazili na zatvorena vrata, to je bila realnost i žalost. Zdravstvene usluge su inače problem u ruralnim sredinama, a meni ovo nije ništa spektakularno kao vijest nego nužnost i hvala Bogu da je se dogodila.