KULTURA RAČUNA

Samostalni umjetnici: “Kekin ima pravo na doprinose, to se više ne preispituje”

Hrvatska zajednica samostalnih umjetnika (HZSU) u odgovoru na Indexov upit kaže da je odluka kojom Mile Kekin trajno ostvaruje pravo na uplatu doprinosa iz državnog proračuna donesena u skladu s važećim propisima nakon što je utvrđeno da se profesionalnim umjetničkim djelovanjem bavi više od 25 godina.

Prema informacijama Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika (HZSU), Kekin je prvi put ostvario ovo pravo 1. siječnja 2002. godine, a nakon posljednje revizije 2019. godine, na temelju članka 30. Pravilnika, utvrđeno je da više ne podliježe periodičkim revizijama svog statusa. Podsjećamo, u imovinskoj kartici svoje supruge i zastupnice stranke Možemo, prijavljeni prihodi Mile Kekina iznose 130 tisuća eura godišnje.

Što znači status samostalnog umjetnika?

Samostalni umjetnici u Hrvatskoj mogu ostvariti pravo na uplatu obveznih doprinosa iz državnog proračuna ako se primarno bave profesionalnim umjetničkim stvaralaštvom u Hrvatskoj kao glavnim zanimanjem. Pritom moraju zadovoljiti umjetničke brojčane kriterije definirane Pravilnikom o načinu i uvjetima za priznavanje prava samostalnih umjetnika na uplatu obveznih doprinosa, kao i financijske kriterije. Ključni uvjet je da njihovo umjetničko stvaralaštvo i javno djelovanje predstavlja “zamjetan doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti” po kvaliteti, originalnosti, kreativnosti i stručnom dostignuću.

Kako se priznaje pravo na ovaj status?

Za priznavanje ovog prava, umjetnici moraju podnijeti zahtjev Stručnom povjerenstvu pri HZSU u razdoblju od 1. do 15. ožujka tekuće godine. Uz zahtjev moraju priložiti detaljan popis svog profesionalnog umjetničkog djelovanja, potvrdu strukovne udruge o ispunjavanju umjetničkih kriterija, dokumentaciju o radu u posljednjih pet godina te presliku osobne iskaznice.

Stručno povjerenstvo, čije članove imenuju Ministarstvo kulture, HZSU i umjetničke strukovne udruge, razmatra umjetničke brojčane kriterije pod uvjetom da je umjetnikov prosječni godišnji dohodak od umjetničke i izvanumjetničke djelatnosti manji od prosječne godišnje bruto plaće u Republici Hrvatskoj.

Ukidanje financijske revizije

Zanimljivo je da je Kekinu posljednja financijska revizija provedena 2014. godine, nakon čega je stupanjem na snagu novog Pravilnika 2015. godine ukinuta obveza provođenja takve revizije. Financijska revizija temeljila se na potvrdama porezne uprave o visini dohotka i primitaka za prethodne tri godine.

S druge strane, umjetnička revizija, koja procjenjuje umjetničko stvaralaštvo, provodi se svakih pet godina. U Kekinovom slučaju, posljednja takva revizija obavljena je 2019. godine, nakon čega je utvrđeno da zbog dugogodišnjeg profesionalnog umjetničkog djelovanja više ne podliježe revizijama.

HZSU, odnosno Stručno povjerenstvo postupalo je u skladu s važećim propisima – navodi se u službenim informacijama.

Sastav Stručnog povjerenstva

Stručno povjerenstvo čini pet članova: predstavnik Ministarstva kulture, predstavnik HZSU te tri predstavnika umjetničkih strukovnih udruga, od kojih je najmanje jedan samostalni umjetnik iz područja djelovanja podnositelja zahtjeva. Svi članovi moraju biti ili samostalni umjetnici ili priznati kulturni djelatnici koji su dali doprinos hrvatskoj kulturi i umjetnosti.

POSLJEDNJE DODANO: