Dan nakon najvećeg kršćanskog blagdana obilježava se i Uskrsni ponedjeljak. U crkvama se tako na današnji dan spominje put uskrsnulog Isusa zajedno s dvojicom učenika u Emaus.
Učenici nisu odmah prepoznali Učitelja već naknadno, kada je lomio kruh.
I dok su nekad uskrsne proslave trajale i po tjedan dana, u 19. stoljeću došlo je do promjena. Naime, došlo je do skraćivanja proslave na jedan dan poslije Uskrsa, kako i mi danas obilježavamo.
Uskrsni ponedjeljak je službeni praznik u mnogim zemljama, a u Poljskoj, Češkoj i Slovačkoj postoji interesantan običaj. Mladići na taj dan ujutro probude djevojke prskajući ih svetom vodom koja je posvećena na Uskrs.
Tradicionalno se i danas posjećuju rodbina i prijatelji dok neki posjećuju i marijanska svetišta. Nažalost, ove godine je drugačija priča.
I dok se mnogi nalaze u trenutcima beznađa, svećenik dr. Tomislav Ivančić svojim riječima potiče na vjeru i nadu baš na Uskrsni ponedjeljak.
– Na putovima života nisi sam, jer Bog je s tobom. On te prati šireći ruke iza tebe kao majka za djetetom. On te štiti i nadahnjuje mislima na povratak kući. Nismo izgubljeni, iako je sve oko nas u svemiru hladno. Na ovom planetu je toplo, ovdje stanuje s nama svemogući Bog koji u rukama drži svaki detalj svemira i našeg života. Opet je čovječanstvo jedna obitelj oko stote svog Oca. Zemlja je ponovno poprište čovjekoljubivosti, napisao je dr. Ivančić.
Tjedan koji započinje Uskrsnim ponedeljkom pa do iduće nedjelje naziva se Bijeli tjedan. Takav naziv dobio je prema odjeći novokrštenika kakva se nosila kada je crkva bila u svojim početcima. Također, uskrsno vrijeme traje do blagdana Duhova, točnije još 50 dana.