Na tržištu rada sve je manje medicinskih sestara, liječnika, ali i profesora kemije, matematike, fizike. U deficitu su i neka strukovna zanimanja pa ćete se boriti s pronalaskom zidara ili tesara.
Za nekoga stresan posao u operacijskoj dvorani, za nju posao iz snova. Lucija Posavec je medicinska sestra i instrumentarka oko dvije godine.
– Mama mi je isto medicinska sestra, ja sam jednostavno željela raditi u operacijskoj sali, nisam vidjela potrebu da odem iz zemlje, iako da nisam dobila taj posao vjerujem da bi se iselila. – kaže Posavec za Novu TV.
Odlazak u inozemstvo samo je jedan od razloga zašto sestara nedostaje. U KBC-u Sestre Milosrdnice nedavno su tražili 80 sestara, a zaposleno ih je 40.
– Zanimanje koje je izuzetno teško i zahtjevno, posebno u ovo doba pandemije. Mislim da ih odvraća i kao i u većini sektora u našoj zemlji, loša financijska situacija, mogućnost zarade u drugim zemljama. – navodi Slavka Bukal, glavna sestra u zavodu za kirurgiju glave i vrata, KBC-a Sestre Milosrdnice.
Plaća se ne sviđa budućim profesorima, pa nema tko podučavati matematiku i fiziku. Martina Novotny, studentica s PMF-a, želi biti oboje, no studente, kaže, odvraća težak studij bez ispitnih rokova. Na smjeru ih je manje od 10.
– Općenito se nastavnike ne cijeni dovoljno, ne samo nas kao matematičare i fizičare, učenici su počeli učiti samo zbog ocjene, da imamo različite pritiske od roditelja, a sve to za malu plaću. – kaže Novotny.
Planiraju profesionalno usmjeravati ljude
Pa ih polovina nakon nastavničkog smjera ne postane nastavnik, a kada se pogledaju svi fakulteti – više od 40 posto studenata putem odustane.
Zato nema smisla povećavati kvote, kažu iz Agencije za visoko obrazovanje. Planiraju profesionalno usmjeravati ljude.
– Da uvedemo nakon završetka obrazovanja, dakle profesionalno usmjeravanje za sve one kojima je to potrebno da dobiju pomoć prilikom odabira studijskog programa. Ove godine će se to vjerojatno krenuti, a realizacija kroz nekakvo sljedeće razdoblje. – najavljuje Igor Drvodelić iz Agencije za znanost i visoko obrazovanje.
Tada bi netko možda i otkrio da je za njega strukovno zanimanje. Slaže se i vlasnik mesnice u Zagrebu Antonio Đorđić koji muku muči s pronalaskom dobrih mesara.
– Svi danas hoće fakultet, a treba i zanata. Nije sve fakultet, trebaju stolari, mesari, svašta nešto. Sigurno će nam nedostajati i trebat će radne snage, ali fali. – navodi Đorđić. Ako dobro radite, posla će biti.
Važno je imati i dobru frizerku, dobrog zidara, tesara, konobara, kuhara… kojih na tržištu kronično nedostaje. – piše Dnevnik Nove TV.