Neočekivani obrat u slučaju 10-godišnjeg učenika zbog čijeg je problematičnog ponašanja blokiran rad škole. Umjesto na stručnu procjenu, dječaka su roditelji odveli u inozemstvo.
– Pomoć u Hrvatskoj nije dobio. Desetogodišnji dječak problematičnog ponašanja na stručnoj procjeni bio je svega nekoliko dana, da bi ga potom roditelji odveli izvan države. “Na pitanje gdje se sada obitelj nalazi ne možemo odgovoriti jer sukladno odredbama Obiteljskog zakona javnost je isključena u postupcima koji se vode radi zaštite interesa dobrobiti djeteta – kaže Alen Minić, predstojnik Hrvatskog zavoda za socijalni rad.
Kako doznaje RTL, odselili su se u Italiju, a da o tome obavijestili socijalnu službu. A oni ovakav slučaj – ne pamte.
– U sličnim situacijama, kada se dogodi da osobe koje su u tretmanu socijalne službe određene države napuste teritorij, onda se socijalna služba te države u kojoj je ta obitelj prethodno živjela povezuje sa socijalnom službom u državi u kojoj je obitelj nastanjena i dogovaraju se daljnji koraci zaštite prava i dobrobiti interesa djeteta – pojašnjava Minić.
Roditelji s djetetom mogu se odseliti ako nisu izgubili skrb i ako se protiv njih ne vode kazneni postupci, pojašnjavaju nam stručnjaci.
– Roditelji slobodno mogu putovati i mijenjati mjesto boravišta, međutim moraju se pridržavati svih onih odluka koje je donio sud i Zavod za socijalnu skrb, u protivnom čine kazneno djelo – poručuje odvjetnik Mario Medak.
Dječaka ispisali iz škole
Dječaka su ispisali iz škole. Treća je to koju je pohađao. U jednoj se zbog njega ispisao cijeli razred, a u posljednjoj – djeca na nastavi nisu bila gotovo dva tjedna. Neočekivanim obratom iznenađeni su roditelji i njihovi odvjetnici. Da je dječak iz škole ispisan – nitko ih ih nije obavijestio.
– Nažalost, opet ispada da se problem riješio sam od sebe tako da dječak više neće ići u ovu školu, a tijela državne vlasti nisu poduzele ništa od onoga što je unutar njihovih ovlasti – govori Klaudio Čurin, odvjetnik grupe roditelja.
Da su u ovom slučaju institucije zakazale, upozoravaju i stručnjaci.
– Ako dijete sada u mjestu gdje živi dobije adekvatnu stručnu pomoć, trebalo bi s njim biti sve u redu, ali pitanje je kakvu vrstu podrške pružiti svoj onoj djeci koja su raseljena i po drugim školama, i djeca koja nisu dolazila na nastavu – kako sad njihov mentalni status povratiti na normalno funkcioniranje – smatra Božidar Nikša Tarabić, voditelj Ureda za psihološku podršku Sveučilišta u Zagrebu.
Istodobno, Grad je donio odluku o primjerenom obliku školovanja dječaka. Detalje nisu otkrili, no kako doznajemo – 10-godišnjak je po novom rješenju – trebao ići u poseban razred. – piše RTL.