Trgovine u Hrvatskoj više neće biti obavezne iskazivati cijene i u eurima i u kunama od Nove godine, što može predstavljati izazov za potrošače koji se još uvijek nisu potpuno navikli na euro. Prema istraživanju, gotovo polovina građana i dalje preračunava cijene u kune, a postoji zabrinutost da bi ukidanje dvojnog iskazivanja moglo dovesti do neopravdanih poskupljenja, prenosi HRT.
Profesor Zvonimir Galić s Filozofskog fakulteta ističe da, prema podacima, 47% ljudi u studenom i dalje preračunava iz eura u kune, dok su u veljači ti brojevi bili viši (60%). Upozorava da postoji nedostatak razumijevanja vrijednosti stvari u eurima kod gotovo polovine stanovništva.
Marijana Ivanov sa zagrebačkog Ekonomskog fakulteta izražava zabrinutost zbog mogućeg efekta na rast cijena u siječnju nakon prestanka iskazivanja cijena u kunama i eurima. Navodi da bi to moglo otvoriti prostor za netransparentnost cijena, što bi pojedini ponuđači na tržištu mogli iskoristiti.
Pitanje koje se postavlja jest kako će se potrošači prilagoditi ovoj promjeni te hoće li regulatorni okvir biti dovoljan da spriječi neopravdana poskupljenja i netransparentnost cijena na tržištu. Očekuje se da će trgovci odigrati ključnu ulogu u ovom procesu prilagodbe, dok investitori i analitičari već sada razmatraju moguće ekonomske implikacije u 2024. godini.