Porast broja novih apartmana u stambenim zgradama u posljednjim mjesecima 2024. godine, osobito s obzirom na novi zakon koji zahtijeva potpis dvije trećine stanara za registraciju apartmana, upozorava na znatnu promjenu na tržištu nekretnina.
Šime Kovačević izvijestio je u programu HRT-a kako su posljednjih mjeseci uredi za turizam bili zatrpani molbama ljudi koji su tražili da stanove pretvore u apartmane.
– Prema postojećim izmjenama zakona koji je stupio na snagu 1. siječnja, svi oni koji su ishodili rješenja za pružanje turističkih usluga u domaćinstvu stambenim zgradama ili kućama, moraju zatražiti novo do kraja 2029. godine, rekao je Ivica Zure, ekonomski analitičar.
Naglašava kako cijene stanova u Splitu nisu pale niti će pasti, što pokazuju i iskustva zemalja koje su imale sličan pristup našem.
– Nigdje nije riješeno stambeno pitanje na takav način, već su cijene najmova i poskupile. Slovenci su išli mobilizirati nekretnine koje su privatno vlasništvo i došlo je do toga da su jedine nekretnine koje su mobilizirane one kojima treba ozbiljno renoviranje. Cijene nekretnina u Ljubljani tri su puta veće od onoga što država nudi vlasnicima da smjesti potrebite, naglasio je.
Dodaje kako se postavlja pitanje što će oni koji žive u turističkim zonama. Hoće li se njima uvoditi boravišna pristojba, hoće li i njima trebati suglasnost onih koji imaju turističke sadržaje. To zakonom nije dorečeno.
– Logika je da ne mogu u svim kvartovima biti hosteli u stambenim zgradama. To nije normalno. U predviđenim zonama trebaju se razvijati predviđeni turistički kapaciteti, rekao je.
Smatra kako bi se svakih pet godina trebala provesti kategorizacija te da onaj koji ne zadovoljava propozicije za imanje turističkog sadržaja određene kategorije, gubi kategoriju i na taj bi se način, kaže, očistilo tržište.
U Hrvatskoj mnoge nekretnine nisu vlasnički riješene.
– Nelogičnost je uvođenja poreza na nekretnine za nekretninu kojoj nije poznat vlasnik. Gradovi odlučuju koliki će biti porez. Porez na nekretnine zamijenio je porez za kuće za odmor i on će biti maksimalno do 300 eura po jedinici. Zakon bi trebao stupiti na snagu do 31. ožujka, ali moguće je da se odgodi, rekao je Zure.