VISOK BROJ OZLIJEĐENIH

Policija razmatra strože kazne za pirotehniku

U novogodišnjoj noći, usprkos pojačanim policijskim nadzorima i prevencijskim akcijama, pirotehnička sredstva ponovno su izazvala veliki broj ozljeda, a određeni dijelovi velikih hrvatskih gradova bili su preplavljeni bukom i prizorima koji su podsjećali na ratne zone. Prema službenim podacima, tijekom blagdanske noći zabilježeno je 26 ozlijeđenih osoba, od kojih je 10 teško ozlijeđeno, a 16 lakše. Među ozlijeđenima su kako odrasli, tako i djeca.

Glavni ravnatelj policije, Nikola Milina, izvijestio je da je među ozlijeđenima bilo i slučajeva u kojima su djeca ozlijeđena samostalno ili su bila prisutna kod aktiviranja pirotehničkih sredstava.

– Imamo, nažalost, 10 teško i 16 lakše ozlijeđenih osoba. Među njima ima i odraslih, a ima, nažalost, i djece. I to imamo i slučajeve gdje su djeca ozlijeđena zbog korištenja pirotehnike od strane roditelja, a imamo, nažalost, i ozljeđivanja djece samostalno bez nazočnosti, ili su bila samo djeca u kući – rekao je Milina.

Iako su uoči blagdana provedene akcije poput “Mir i dobro” s ciljem prevencije korištenja pirotehničkih sredstava, broj ozlijeđenih bio je alarmantno visok. Milina je također naglasio da će se razmatrati pooštravanje kazni za uporabu pirotehnike, posebno s obzirom na visoki broj ozlijeđenih, među kojima su i djeca.

Među najtežim slučajevima, posebno je potresla tragedija u Malom Lošinju gdje je 18-godišnjak aktivirao petardu kategorije F3, čiji je fragment teško ozlijedio dijete. Također, u okolici Čakovca je 42-godišnji muškarac zadobio teške ozljede zbog nepravilnog rukovanja pirotehnikom. Liječnici upozoravaju da pirotehnička sredstva nisu igračke.

Bilo kakvo rukovanje pirotehničkim sredstvima može uzrokovati ozljede i stvarno treba tu jako paziti. Možda isto usput rečeno, treba se malo zapitati ili pobrinuti oko neposrednih ozljeda koje mogu nastati, znamo kako i životinje reagiraju na pirotehnička sredstva i isto tako uslijed tog jednog nemira može doći do nenamjernog ozljeđivanja od strane životinja prema ljudima – kaže Sven Pal, dr. med., dežurni kirurg u Županijskoj bolnici Čakovec.

Problematična pirotehnika iz kućne radinosti

Osim uobičajene pirotehnike koja se može kupiti u trgovinama, problem predstavlja i pirotehnika koja je izrađena u kućnoj radinosti. Takvi proizvodi predstavljaju veliku opasnost za građane, jer su izrađeni od nesigurnih materijala, koji mogu izazvati ozbiljne nesreće. Policija je u sklopu svojih akcija zaplijenila više od 100 tisuća komada pirotehničkih sredstava, uključujući i ilegalnu pirotehniku koja je proizvedena u privatnim radionicama. Također, zaplijenjeno je oko dvije i pol tone pirotehničkih sredstava, uključujući petarde i druga eksplozivna sredstva.

Koja je napravljena na način da su normalna pirotehnička sredstva rastavljena i koristila se velika količina pirotehničke stvari za priređivanje nekakve eksplozije. Takav oblik korištenja pirotehnike je zabranjen, suprotno zakonu, suprotno deklaraciji proizvođača, i predstavlja veliku opasnost za građane jer takva sredstva su nesigurna – kaže Ivan Homan iz Protueksplozijske službe Ravnateljstva policije.

Policija je oduzela dvije i pol tone pirotehničkih sredstava odnosno više od 100 tisuća komada petardi. Unatoč tomu svjedočili smo neodgovornosti pojedinaca.

Svako pirotehničko sredstvo je samo po sebi opasno. Naravno, u kategorizaciji manje i veće opasnosti, ali valja imati na umu da se radi o eksplozivnim tvarima koja zahtijevaju izuzetno opreznu i odgovornu pozornost prilikom rukovanja – napominje Dubravko Gvozdanović, sudski vještak za balistiku, vatreno oružje i eksplozivne naprave.

Oprez ne košta ništa, a može spriječiti ozljede s trajnim posljedicama.

POSLJEDNJE DODANO: