POSLJEDNJI OPROŠTAJ

Pokopan papa Franjo

15:05 – Papa Franjo je pokopan, potvrdio je Vatikan.

Kako navode, zatvorena ceremonija u bazilici Santa Maria Maggiore trajala je oko pola sata.

-Obred ukopa održan je prema propisima Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, a predvodio ga je kardinal komornik u nazočnosti osoba navedenih u odgovarajućoj obavijesti Ureda za liturgijska slavlja, kao i članova obitelji preminulog pape. Ceremonija je završila u 13.30 sati po srednjoeuropskom vremenu (12.30 sati po britanskom vremenu), stoji u priopćenju Vatikana.

13:08- Procesija s lijesom pape Franje stigla je do bazilike svete Marije Velike, gdje će biti pokopan voljeni poglavar Katoličke crkve. Pogrebna povorka, u kojoj je papin lijes bio smješten u preuređeni papamobil, krenula je od bazilike svetog Petra prema svom konačnom odredištu, a cijelim putem pozdravi i suze tisuća vjernika odjekivali su rimskim ulicama.

Povorka je prošla 5,5 kilometara, prolazeći pored poznatih rimskih spomenika, uključujući Kolosej.

Pokop pape Franje bit će privatan, kako je i želio. Bit će pokopan u ovoj drevnoj bazilici, koja je svjedok povijesti i života Rima, a u kojoj je pokopan i veliki arhitekt Gian Lorenzo Bernini, autor Trga svetog Petra, na kojem je održana sprovodna misa.

Na grobnoj ploči od ligurskog mramora ispisano je samo jedno ime – Franciscus, papa koji je svojim životom dotaknuo srca milijuna vjernika.

12:30 Posljednja misa za papu Franju završena je, a njegov lijes posljednji put poškropljen svetom vodom. Kardinal Giovanni Battista Re obratio se okupljenima emotivnim riječima:

Milostivi Oče, povjeravamo tvojem milosrđu našeg Papu Franju, kojeg si postavio za Petrova nasljednika i pastira Crkve, neustrašivog propovjednika tvoje riječi i vjernog služitelja božanskih otajstava.

Primi ga, molimo te, u svoje nebesko prebivalište, da uživa vječnu slavu sa svim tvojim izabranicima – dodao je uz molitvu za dušu voljenog pape.

U tihom i svečanom trenutku, papin lijes sada nosi prema bazilici, gdje će zauvijek biti pokopan, a njegovo naslijeđe i duhovno vodstvo nastavit će živjeti u srcima svih vjernika.

11:00 Kardinal Giovanni Battista Re održao je homiliju pred tisućama okupljenih na Trgu i opisao kakav je bio papa Franjo. Kazao je da je na poseban način dopirao do srca ljudi i da je Crkva bila ‘dom s uvijek otvorenim vratima’.

Američki predsjednik Donald Trump sa suprugom Melaniom poklonio se pred papinim drvenim lijesom prije nego što je iznesen na ispraćaj.

Na ispraćaju je više od 150 delegacija, a u Vatikanu je i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski koji će se sastati s američkim predsjednikom tijekom boravka u Rimu.

Misa zadušnica pape Franje započela je ulaznom antifonom – izborom psalama ili odlomaka iz Svetog pisma koji se tradicionalno pjevaju ili recitiraju.

Redoslijed službe na 88 stranica objavljen je na web stranici Vatikana i sadrži službu na engleskom, talijanskom i latinskom jeziku.

Evo ulazne antifone:

Pokoj vječni daruj mu, Gospodine, i svjetlost vječna neka mu svijetli.

Tebi pripada slava na Sionu, Bože. Tebi se zavjetujemo u Jeruzalemu.

Ti koji čuješ našu molitvu. K tebi će doći svako tijelo.

Naša su zla djela preteška za nas, ali samo Ti možeš oprostiti naše prijestupe.

Blago onome koga izabereš i pozoveš da prebiva u tvojim dvorima.

Puni smo dobara tvoje kuće, tvoga svetoga hrama.

U ime Oca i Sina i Duha Svetoga.

Mir s tobom.

I svojim duhom.

Podsjećamo, danas se svijet posljednji put oprašta od pape Franje, 266. poglavara Katoličke crkve, koji je preminuo 21. travnja, na Uskrsni ponedjeljak, u dobi od 88 godina. Njegov posljednji ispraćaj održat će se na Trgu svetog Petra, a započet će u 10:00 sati po lokalnom vremenu, predvođen kardinalom Giovannijem Battistom Reom, dekanom Kardinalskog zbora.​ Papa će potom biti pokopan u rimskoj bazilici svete Marije Velike. Talijanske vlasti na sprovodu očekuju više od 200.000 vjernika.

Papa Franjo, rođen kao Jorge Mario Bergoglio u Argentini 1936. godine, preminuo je 21. travnja 2025. u 88. godini života. Umro je na Uskrsni ponedjeljak, ostavljajući za sobom dubok trag u Crkvi i svijetu.

Iako je u posljednjim mjesecima svog života bio suočen s teškim zdravstvenim problemima, uključujući dvostruku upalu pluća, Franjo je preminuo od moždanog udara i zatajenja srca. Iako su mnogi očekivali njegovu smrt, njegova hrabrost i odanost službi vjernicima ostat će zapamćeni. Za njega, Papa nije bio samo duhovni vođa, već i vođa nade, ljubavi i pomirenja. Danas će milijuni diljem svijeta osjetiti prazninu zbog njegove smrti.

Zadnji ispraćaj i pokop u Rimu

Ispraćaj pape Franje počinje u 10:00 sati na Trgu svetog Petra, gdje će se okupiti vjernici i političari iz svih dijelova svijeta. Očekuje se da će ceremoniji prisustvovati više od 200.000 ljudi, uključujući više od 50 visokih predstavnika država, među kojima su i američki predsjednik Donald Trump, nekoliko monarha, kao i čelnici iz Italije, Francuske, Velike Britanije, Ukrajine, Brazila, Europske unije te Franjine domovine, Argentine. Na Trgu svetog Petra bit će prisutni i hrvatski predsjednik Zoran Milanović te premijer Andrej Plenković.

Nakon završetka svečanog mimohoda i odavanja počasti, Franjin lijes bit će zatvoren i prekriven bijelim svilenim velom, a tijelo će biti poškropljeno svetom vodom. U lijes su stavljeni papinski predmeti poput medalja i kovanica, kao i dokument koji sažima ključne trenutke njegovog pontifikata. Iako su njegovi prethodnici bili pokapani u luksuznim lijesovima, papa Franjo je zatražio jednostavan drveni lijes obložen cinkom, vjerujući da je skromnost najvrednija.

Pogrebna povorka i pokop u sv. Mariji Velikoj

Posljednji put, Franjo će proći kroz ulice Rima, hodajući do bazilike svete Marije Velike, gdje će biti pokopan prema svojoj želji. Ova bazilika, kojoj je Franjo gajio posebnu pobožnost, bila je njegov odabir za posljednji počinak. Franjo će biti pokopan u niši između dviju kapela, u jednostavnom grobu od ligurskog mramora, na kojem će biti ispisano samo njegovo ime – Franciscus. Za razliku od svojih prethodnika, koji su bili pokopani u više lijesova, Franjo je želio jednostavnost, u skladu s njegovim životom i papinskim pozivom.

Pokop pape Franje bit će intiman trenutak, odražavajući njegovu predanost siromašnima i potlačenima. Uz trasu pogrebne povorke, koja će prolaziti pored poznatih rimskih spomenika, okupit će se mnogi vjernici i siromašni, kako bi odali posljednju počast papi koji je neprestano govorio o potrebi služenja najpotrebitijima.

Svjetska žalost i novi početak

Papin sprovod označava početak devet dana žalosti za Crkvu. Nove misa žalosti bit će održane u mnogim crkvama diljem svijeta, a u nedjelju će biti održana misa na Trgu svetog Petra, koju će predvoditi kardinal Pietro Parolin, često smatran kandidatom za nasljednika pape Franje. Konklava, koja će izabrati Franjinog nasljednika, bit će organizirana u nadolazećim tjednima, a datum početka očekuje se nakon 6. svibnja.

Franjo je svojim životom, primjerom i učenjima ostavio neizbrisiv trag na svjetskoj katoličkoj zajednici i izvan nje. Kroz svoju službu, poticao je mir, ljubav i međusobno razumijevanje, a njegov gubitak osjetit će se širom svijeta. S njegovim odlaskom, Katolička crkva gubi svog voljenog poglavara, ali naslijeđe koje je ostavio živjet će kroz sve nas koji slijedimo njegove poruke nade i ljubavi.

POSLJEDNJE DODANO: