Vatikan je objavio kako je papa Franjo u ponedjeljak pretrpio dvije epizode akutne respiratorne insuficijencije, zbog čega je bila potrebna primjena neinvazivne mehaničke ventilacije.
Kako stoji u priopćenju Vatikana, do zatajenja disanja došlo je zbog značajnog nakupljanja endobronhijalne sluzi i posljedičnog bronhospazma – stanja u kojem se mišići u plućima stegnu, što uzrokuje suženje dišnih puteva i otežano disanje. Dvije bronhoskopije već su obavljene kako bi se uklonio obilan sekret iz dišnih puteva, stoji u službenom priopćenju.
Poslijepodne je nastavljena primjena neinvazivne mehaničke ventilacije, no iz Vatikana su naglasili kako je papa Franjo cijelo vrijeme budan, pri svijesti i surađuje s liječnicima.
Unatoč medicinskoj skrbi, vatikanski izvori potvrđuju kako je ovo bio jedan težak dan za Svetog Oca te da je njegovo stanje i dalje složeno i ozbiljno.