NAPREDNO GOSPODARSTVO

Plenković o inflaciji i BDP-u: “Lideri nekih drugih zemalja bi se mijenjali s nama”

Na današnjoj sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća predstavljeni su najnoviji socioekonomski pokazatelji do kraja 2024. godine. Predstojnik Ureda predsjednika Vlade Zvonimir Frka Petešić istaknuo je da je u 2024. ostvaren povijesno najniži broj nezaposlenih i najveći broj zaposlenih u Hrvatskoj.

Plaće i mirovine snažno porasle

Frka Petešić je naveo kako je prosječna plaća od 2016. godine porasla za 74 posto, minimalna plaća za 134 posto, medijalna plaća za 76 posto, a prosječne mirovine također za 74 posto. Poseban naglasak stavljen je na rast plaća u državnim i javnim službama.

Usporedio je i situaciju sa Slovenijom – 2012. i 2016. godine prosječna plaća u Sloveniji bila je 36 posto viša nego u Hrvatskoj, dok je danas ta razlika smanjena na 13 posto. Minimalna plaća u Sloveniji danas je 35 posto viša, dok je 2012. bila 105 posto veća – što pokazuje da Hrvatska “hvata korak”.

Hrvatska druga u EU po rastu BDP-a

BDP je od 2016. porastao za više od 80 posto, čime se Hrvatska svrstala među zemlje s najbržim gospodarskim rastom u Europskoj uniji. U četiri godine od pandemije, javni dug smanjen je s 86,5 na 57,4 posto BDP-a. Kamata na javni dug pala je s 3,5 na 1,5 posto BDP-a, što donosi znatne uštede.

Frka Petešić podsjetio je kako je Hrvatska u protekle dvije godine ušla u skupinu “naprednih gospodarstava”.

Plenković: “Neki lideri bi se mijenjali s nama”

Premijer Andrej Plenković podsjetio je da je Vlada prošlog tjedna donijela i osmi paket pomoći kućanstvima i gospodarstvu vrijedan 300 milijuna eura, ali i Nacionalni plan stambene politike.

Sve mjere koje kombiniramo imaju vrlo jasan cilj, a to je smanjiti cijene i najma i nekretnina. Smatramo da moramo pomoći rješavati stambeno pitanje mladima, mladim obiteljima, što je osnovni preduvjet čvrstog oslonca uz, naravno, posao koji je bitan – rekao je i dodao da se nastavlja s mjerom ograničenja cijena proizvoda kojih je sada 70.

Osvrnuo se i na sastanak Europskog vijeća:

Zanimljivo, imali smo sastanak Europskog vijeća, znamo da Hrvatska ima velik rast i malo višu inflaciju nego druge zemlje, ali oni lideri koji nemaju velik rast bi se mijenjali s nama. Njihova je teza da nije problem inflacija, nego niski rast – poručio je Plenković.

Sindikati pozdravljaju paket pomoći, kao i rast minimalne plaće i mjere za priuštivo stanovanje. Međutim, upozoravaju da to neće biti dovoljno za rješavanje problema inflacije.

Predsjednik Nezavisnog hrvatskog sindikata Darije Hanzalek izjavio je:

Kada se usporedimo, unatoč ovim pozitivnim pomacima, sa zemljama EU, razlike u plaćama su i dalje značajne i mi moramo raditi na tome da smanjimo tu razliku kako bismo zadržali naše radnike i naše ljude. Unatoč svim ovim pozitivnim trendovima, mi i dalje moramo trčati da bi stigli ove koji su ispred nas.

Poslodavci: Trebat će još 200.000 stranaca

Dopredsjednik GSV-a i predstavnik Hrvatske udruge poslodavaca Ivan Mišetić rekao je kako malo gospodarstvo poput hrvatskog mora biti snažno izvozno orijentirano. Upozorio je da će Hrvatskoj trebati još najmanje 200.000 stranih radnika kako bi održala trenutašnju stopu rasta BDP-a.

Nama će nedostajati sigurno još dvjestotinjak tisuća stranaca ako želimo zadržati ovu stopu BDP-a, to je realnost – ocijenio je Mišetić.

Ministar rada Marin Piletić komentirao je najnovije podatke Državnog zavoda za statistiku (DZS) koji pokazuju rast stope rizika od siromaštva – svaki peti Hrvat živi u riziku. Objasnio je da su podaci rezultat nove metodologije DZS-a i da se učinak mjera poduzetih 2024. godine tek treba vidjeti sljedeće godine.

Podsjetio je kako je povećana minimalna plaća za 20 posto, doneseni novi zakoni i mjere za socijalnu zaštitu, uključujući inkluzivni dodatak i izmjene Zakona o socijalnoj skrbi.

Novi mikro zajmovi iz EU fonda

Predstavljen je i novi program mikro zajmova za rast i uključenost. Predsjednik Upravnog vijeća HAMAG-BICRO-a Vjeran Vrbanec najavio je financijski paket vrijedan 30 milijuna eura iz Europskog socijalnog fonda PLUS.

Zajmovi do 25.000 eura, s kamatom od samo 0,5 posto i mogućnošću otpisa 30 posto glavnice, namijenjeni su mikro i malim poduzetnicima – osobito mladima, osobama s invaliditetom, starijima od 55, niže obrazovanima i mladima bez radnog iskustva.

Želimo dodatno osnažiti mikro i male poduzetnike – poručio je ministar Piletić.

POSLJEDNJE DODANO: