Povijesni prekid u opskrbi strujom, koji je 21. lipnja 2024. pogodio Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Albaniju te veći dio hrvatske obale, uzrokovao je ozbiljne posljedice za stanovništvo i gospodarstvo. Mnoge tvrtke morale su privremeno obustaviti rad, semafori su prestali funkcionirati, a mnogi su ostali bez klimatizacije usred toplinskog vala, dok su temperature u dijelovima regije dosezale 40°C. Osim toga, zabilježen je i nestanak internetske veze u nekim područjima, a promet je bio zaustavljen u Sarajevu, Banjoj Luci i Mostaru. U Podgorici su zbog nestanka struje prestale raditi pumpe, zbog čega su mnogi ostali bez vode.
U Splitu je, pak, došlo do prometnog kolapsa, a sirene hitne pomoći čule su se diljem grada.
Dva kratka spoja
Prve informacije sugerirale su da je do pada došlo zbog preopterećenosti sustava i visokih temperatura u Albaniji, a nova analiza Europske mreže operatera prijenosnih sustava za električnu energiju (ENTSO-E) pokazuje da je došlo do dva kratka spoja na dalekovodima od 400 kilovolta.
Prvi se dogodio na dalekovodu Ribarevine-Podgorica 2 u Crnoj Gori, zbog čega je došlo do kratkotrajnog pada napona. Samo 13 minuta kasnije došlo je do kratkog spoja na dalekovodu Zëmblak – Kardia između Albanije i Grčke. U oba slučaja krivac za kratki spoj je nedovoljno očišćena vegetacija u blizini dalekovoda, prenosi Index.
Ova dva kratka spoja izazvala su lančanu reakciju koja je dovela do širenja prekida opskrbe strujom u Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Albaniju i Hrvatsku. Nestanak struje u Dalmaciji, od Zadra do Dubrovnika, trajao