Kao i svaka djevojčica, imala je nekoliko želja što želi postati kada naraste. Prvo je to bila veterina jer je završila Veterinarsku školu u Kaštel Štafiliću, no onda je negdje putem čula da postoji glumačka akademija u Splitu i odlučila pokušati. I tako je Dea Maria Računica diplomirala glumu na UMAS-u, a osim što je glumica, radi i kao doula i porođajni edukator.
Zanimljiva je priča Dee Marie i kako se upustila u jedno nesvakidašnje zanimanje koje je u našem društvu još uvijek relativno nepoznato. Fokus joj je educirati mlade majke, pomagati im, i potaknuti društvo da što više govori o temi majčinstva.
Sa 17 godina postala je majka dječaka, a ubrzo i samohrana majka. Baš zato, shvatila je koliko je važno progovarati o majčinstvu i koliko današnje društvo nema sluha i razumijevanja za mame. Rad doule dogodio se zahvaljujući monodrami ‘Novorođena’ koja govori o postporođajnoj depresiji, a prije njenog nastanka, Dea je intervjuirala 300 žena s različitim životnim pričama koje su joj poslužile kao inspiracija za monodramu. Kaže da je to bio početak njene edukacije za rad s mamama.
-Odlaskom na obuku za doule osjećala sam se kao da sam zaronila u neki potpuno drugi svijet kojeg sam godinama tražila. I sjećam se da sam pomislila „ja ovdje želim ostati.“ To je bio početak moje edukacije za rad s mamama. Odmah te godine upisala sam obuku za porođajnog edukatora, a sada sam u edukaciji za perinatalnog praktičara za rad s mamama na njihovim porođajnim traumama ili rana priprema u svrhu prevencije traume.
Prilično neobičan spoj gluma i doula, ali Dea u ta dva zanimanja vidi sličnost.
-Kao glumac trebaš imati razvijen senzibilizitet za ljudske priče. Glumci osjećaju svijet oko sebe i žele ga mijenjati. Posao doule omogućio mi je da direktno utječem na jednu majku, jednu obitelj i njihov mikrosvijet. I to je velika odgovornost, ali i privilegija.
Proces na monodrami ‘Novorođena’ bio je dugotrajan. Godinu dana i šest mjeseci Dea je kontinuiralo radila na projektu. I osjećala se ispunjeno pričajući sa ženama, slušajući ih kako otvorena srca pričaju o svojim intimnim životnim pitanjima.
-Kao da su jedva dočekale da se njihove priče ispričaju. Zbilja ovo je jedna „nikad ispričana priča“, toliko važna, ne samo za mame, nego i za bebe pa tako i za cijelu obitelj. Ali važna je i za mame koje su davno prije rodile. Oporavak je uvijek moguć i nikad nije kasno, vjerujte mi., govori Dea.
Doula kao zanimanje poprilično je nepoznato kod nas, posebno na dalmatinskom području gdje većina nikada nije čula za taj izraz. Tako da Dea kroz svoj posao još uvijek educira ljude – što je to doula. A doula je emocionalna, fizička i edukativna podrška trudnici ili novorođenoj mami. Doula nije primalja niti se dira u medicinske pothvate. Postoje postporođajne i postpartum doule. Porođajna doula ide zajedno s majkom i bebom na porod dok postpartum doula dolazi kod kuće nakon poroda kao podrška ženi u raznim oblicima, ovisno što joj treba.
S Deom smo tako pričali o važnosti uloge majke. Mlada glumica i doula, dojma je kako su majke danas općenito vrlo zanemaren dio društva. I baš zato, ima želju educirati i progovarati o ovoj temi na različite načine. Kroz glumu, razgovor, tekst jer su majke temeljni dio našega društva. Današnjim majkama nije lako odgajati obzirom da živimo u ubrzanom vremenu gdje stalno jurimo i želimo bolje. U takvim okolnostima, majkama je ponekad teško ostati u kontaktu s djetetom bez adekvatne podrške. A zato od velike pomoći, mogu biti doule.
–Svi smo čuli za izraz „potrebno je cijelo selo da se odgoji jedno dijete“ ali isto vrijedi i za majke. Potrebna je zajednica koja će brinuti o novorođenoj majci. Zato danas i većina žena odgađa majčinstvo ili jednostavno ne žele imati djecu. Mislim da ne možemo spominjati brigu o sebi bez da spomenemo privilegiju. Police su pune „selfcare“ knjiga, Instagram je pun savjeta poput „napuni kadu, učlani se u teretanu, jedi zdravo“ ali kako će se s tim povezati samohrana majka koja mora voditi brigu o djeci, kućanstvu, ići na posao?, pita se Dea.
Stoga je nužno aktivno govoriti o problemu, educirati mlade naraštaje i pružiti podršku da se majke ne osjećaju usamljeno i izolirano.
-Aktivno nedostaje adekvatne podrške unutar sustava. Ni to ne smije biti tako. Zato sam i krenula u rad s mamama kako bih ujedinila žene. Mi trebamo jedna drugu radi dobrobiti našeg mentalnog zdravlja.
Sa svojim radom kao glumica i doula u interesu joj je postaviti temelje za zdraviji odnos unutar zajednice i kreirati krug žena koja će jedna drugoj biti podrška.
-Iznova se potvrđuje spoznaja da je dobrobit majki temeljni dio našeg društva. Kada je majka dobro, kada je majka osnažena onda su i naša djeca dobro. Djeca odrastaju unutar onoga kako je mama.
Kao posebnost posla doule, Dea ističe kako joj je najdraže biti tu za ženu u trenucima kada donosi bebu na svijet. Uz to, dodaje da je u redu ako majke na prvu ne osjete povezanost s bebom jer je to jedna potpuno nova stranica u njenom životu.
-Biti tu za ženu u trenucima kada ona donosi svoju bebu na ovaj svijet već je samo po sebi posebno, zar ne? Biti tu i držati majku dok ona drži svoju bebu. Reći joj da je divna majka i da radi super posao. U redu je ako se odmah ne dogodi ona magična povezanost između nje i bebe.
Potrebno je vrijeme i to je potpuno normalno. Tvoja ljubavna priča sa tvojom bebom će se otvarati polako i to je okej. Normalno je da si izgubljena. Majčinstvo je ulazak u novi svijet. Majka se rađa isto kao i beba. Snaga nije u pretvaranju – već u tome da smo realni i iskreni oko toga koliko nam je teško.
Za kraj ovog intervjua, pitali smo Deu koja je njena poruka za sve mlade majke. Inače je pravilo da postavimo pitanje koje se odnosi na mlade, ali ovoga puta i mi stavljamo fokus na majke jer što bi mi da ih nemamo.
-Biti iskren prema sebi. I ne žuriti nigdje. Pogotovo kad postanemo roditelji. Sve možemo stići, ali djetinjstvo naše djece nikada ne možemo vratiti.
A koji su tvoji planovi za budućnost?
-Imam razne ideje koje želim realizirati u budućnosti, a sve se tiču majčinstva. Ne želim otkrivati detalje ali, bilo da je riječ o umjetnosti ili društvenoj angažiranosti u radu sa trudnicama, svakako sam usmjerena na majke i njihove priče. Tako da se moj rad i dalje nastavlja, zaključuje Dea.
Ovaj programski sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija iz programskog razdoblja u 2024. godini.