Od 1. studenog 2024. godine, troškovi struje u Hrvatskoj povećani su za 6,5%. O ovom poskupljenju i mogućim daljnjim povećanjima u emisiji Newsnight N1 razgovarao je ekonomist Željko Garača.
Garača je upozorio da će ovo povećanje cijena energenata sigurno imati utjecaj na troškove drugih proizvoda i usluga, s obzirom na to da energenti čine ključni dio proizvodnje.
– Odrazit će se sigurno jer energenti su utkani u svaku aktivnost pa tako i proizvodnju. Proizvođači i svi oni koji su uključeni u lanac dobave će to ukalkulirati u svoje cijene – kazao je Garača.
Iako se inflacija povećava, istaknuo je da bi taj rast mogao biti znatno veći da nije došlo do smanjenja cijena energije u usporedbi s prethodnom godinom. Cijena nafte na svjetskom tržištu trenutno iznosi nešto više od 70 dolara, a očekuje se njen rast, što bi dodatno moglo povećati troškove energenata.
– Moramo reći da je sada, iako je došlo do porasta inflacije, on nije koliki je mogao biti da nismo imali pad cijena energije u odnosu na prošlu godinu. Bez obzira na rat u Ukrajini i krizu na Bliskom istoku, cijena nafte na svjetskom tržištu je nešto preko 70 dolara tako da možemo očekivati pored povećanja koje nam se najavljuje, da će doći i do porasta cijena nafte pa će se to odraziti na porast cijene energenata od kućanstava do proizvodnje – dodao je Garača.
Premijer Andrej Plenković ranije je najavio da će poskupljenja energenata doći u dvije faze: prvo u studenom, a zatim u siječnju. Prema njegovim riječima, bez vladinih mjera, troškovi za struju mogli bi doseći 584 eura, dok će s mjerama iznositi 482 eura.
Garača se također osvrnuo na zabrinjavajuće podatke o siromaštvu u Hrvatskoj, navodeći da je 19% stanovništva u riziku od siromaštva, pri čemu su umirovljenici posebno pogođeni.
– Moraju se naći izvori za to financiranje, moram naglasiti da postoji ogromna fiskalna rezerva koja bi se mogla iskoristiti za povećanje mirovina i druge stvari, a to je tranzicijski trošak mirovinske reforme koji je enorman – zaključio je Garača.