Article
Rutvica, biljka koja može biti lijek, ali i - otrov
NARODNI NAZIVI: ruta, rutva, petoprstica...
Grmolika biljka, vrlo neugodnog mirisa, zelenožute boje i sitnih žutih cvjetova. Uzgaja se u vrtovima, premda raste i samoniklo. Cvjeta od travnja do srpnja. U ljekovite svrhe ubraja se cijela biljka. Bere se u vrijeme cvatnje za oblačna vremena. Suši se na prozračnom i tamnom mjestu.
OPREZ! Neki ljudi su alergični na rutvicu i pri samom dodiru, zato pazite.
Ovu biljku koristimo u malim količinama ili u mješavinama. Ona može biti i lijek i otrov, zato oprezno s njom. Njen čaj se koristi za smirenje, pomaže kod padavice, vrtoglavice, angine pectoris. Rutvica se koristi za liječenje umornih očiju, visokog krvnog tlaka. Dobra je protiv menstrualnih bolova i nervoznog lupanja srca.
Kapi rutvičina ulja dobre su protiv nagluhosti. Čaj je dobar protiv raznih crijevnih nametnika. Moramo biti oprezni pri upotrebi čaja, koristimo ga vrlo razblaženog u malim gutljajima.
Za smirenje koristimo mješavinu nekoliko biljnih vrsta, 10 g rutvice, 10 metvice i odoljena, 15 g cvjetova gloga, 5 g kima i 10 g cvjetova imele. Sve izmiješamo. U 25 dl uzavrele vode dodamo žlicu mješavine. Nakon 10 minuta pijemo u gutljajima dok je još toplo. Koristimo 2-3 šalice dnevno.
Mješavina za crijevne smetnje sastoji se od kadulje, borovice, kićice, stolisnika, dubčaca, matičnjaka, anisa. Ovu mješavinu pijemo također u malim gutljajima i to toplu.
OPREZ! Trudnice ne smiju uzimati ovaj čaj jer može izazvati abortus.
Dobro je rutvicu imati zasađenu u vrtu jer tjera zmije.
Dalmatinci rutvicu stavljaju u travaricu kao ukras. Stavlja se jedna mala grančica kako bi rakija imala ljepšu aromu.
Bor ljekovitost skriva u svojim igličastim listovima, a dobar je za one koji imaju problema s dišnim putevima
Narodni nazivi : crni bor, alepski bor, bijeli bor
Vrsta : Pinus nigra, Pinus halepensis, Pinus silvestris
U tu svrhu koriste se iglice, smola, češeri i kora drveta. Borove iglice, to jest njegovi listovi bogati su vitaminom C. Boravak i šetnja borovom šumom pomažu osobama koje imaju problema s dišnim organima i štitnjačom. Zato je dobro u borovoj šumi duboko disati i izventilirati svoja pluća.
Smola bora služi za liječenje rana, kožnih oboljenja i reumatizma. Skuplja se nožićem na mjestu oštećenja kore gdje se smola luči. Vrlo je ljepljiva pa se s nožića skida najlakše uljem u kojem se i otapa. Nikad se ne smije skinuti svu smolu s jednog mjesta.
Smola je puna vitamina A, D, K, E, bakra, kalcija, cinka, mangana, kobalta, željeza, joda. Terpentin, sastojak iz smole bora ima umirujuća svojstva te liječi nesanicu. Melemom od borove smole liječi se upala pluća. Mazati 2 do 3 puta dnevno.
Ovaj melem liječi bol u koljenima i mišićima jer ubrzava cirkulaciju i time smanjuje bol.
Poznati pripravak bora je sirup od mladih borovih iglica koji liječi kašalj, bronhitis, prehladu. Pušačima pomaže kod iskašljavanja. Najbolji sirup radi se od mladih pupoljaka koji su u stvari mlade šišarke. Liječe najuporniji kašalj, bronhitis, akutni katar ždrijela.
PRIPREMA SIRUPA
ČAJ OD BOROVIH IGLICA
U pola litre vode stavimo 20 -ak borovih iglica. Kad voda s iglicama prokuha ostavimo poklopljeno pola sata. Nakon toga procijedimo i po potrebi zasladimo medom. Mladi izdanci beru se od ožujka do lipnja.
KOROMAČ Regulira i ublažava probavu, a njegov čaj odličan je za otklanjanje bubrežnih bolesti
LJEKOVITE TVARI : vitamin C, A, B karoten, kalij, kalcij, magnezij, bakar, fosfor, cink, fenoli...
Izvrstan je začin mnogim jelima, poboljšava apetit. Stavlja se u čaj protiv grčeva kod dojenčadi. Koristi se protiv slabokrvnosti. Preporučuje se dojiljama jer poboljšava izlučivanje mlijeka.
ČAJ OD KOROMAČA ( SVJEŽIH LISTOVA, GOMOLJA I SJEMENKI )
Čaj se može pripremati od svježih listova, sjemenki i gomolja koromača.
Očišćeni gomolj nasjeckamo na manje komade, prelijemo kipućom vodom i držimo poklopljeno 15 minuta. Ako je čaj prejak, možemo ga razrijediti toplom vodom.
Žlicu sjemenki koromača lagano zgnječimo u tarioniku. Stavimo ih u cjedilo za čaj i prelijemo kipućom vodom. Nakon 10 minuta procijedimo. Po potrebi razrijedimo toplom vodom.
LOVOR: umiruje kašalj, smanjuje stres i jača imunitet
Kad osjetite neku napetost ili tjeskobu, zapalite nekoliko listova lovora i njihova eterična ulja će djelovati opuštajuće na organizam.
Zbog iznimne količine vitamina B koristan je u borbi protiv stresa i anksioznosti.
Čaj od listova lovora pomaže kod probavnih smetnji i dišnih problema. Smiruje kašalj, potiče znojenje i mokrenje i tako suzbija virusne i bakterijske infekcije. Zbog obilja ljekovitih sastojaka izvrstan je za jačanje imuniteta. Taj čaj mora biti lagan (2, 3 lista ), ne prejak, jer može izazvati probleme sa želucem. Jaki čaj ili njegov uvarak dodajemo kupkama protiv reumatskih oboljenja.
Eterično ulje lovora dobro je za inhalaciju i dezinfekciju prostora, idealno u ovo vrijeme pandemije.
ČAJ OD LISTOVA LOVORA
Čaj se priprema od suhih ili svježih listova. Koristimo 3 lista lovora i 2,5 dl prokuhane vode. Kuhamo 10 minuta na laganoj vatri. Čaju po želji dodamo ocijeđeni limunov sok ili žlicu meda. Po želji možete dodati malo cimeta, na vrh noža. Izvrstan je za jačanje imuniteta i ublažavanje kašlja. Pije se topao.
SIRUP OD LOVORA
Zakuhamo 2,5 dl vode i dodamo 6 svježih ili 8 suhih listova lovora. Poklopimo i kuhamo 10 minuta na laganoj vatri. Čaj procijedimo, dodamo smeđi šećer ili med i miješamo dok se ne otopi. Uzimamo 2 - 3 žlice dnevno. Čuvamo u hladnjaku u staklenoj boci. Može stajati nekoliko dana. Nakon toga radimo novi sirup.