I ove zime, kao i
tisuće Splićana, gospođa Iva grijat će se na struju. Ali umjesto svake noći,
peć će puniti - svake druge.
- Ako bi je punila svaku noć to bi prešla limit, znači skuplju struju plaćat, šta je nemoguće od mirovine. Svi znamo kakve su mirovine i kako umirovljenici inače žive. Pretvorimo se u noćne ptice jer po noći peglamo, po noći peremo, rekla je za HRT Iva Tukić, umirovljenica, Split.
Zbog novih Vladinih mjera, od 1. listopada, kućanstva koja u sljedećih šest mjeseci potroše više od dvije i pol tisuće kilovatsati, razliku će plaćati po pedeset posto višim cijenama, neka mjesečno i do 150 kuna više.
- Ja još vjerujem da ima vremena da se to sve skupa iskorigira jer odredba kaže da će se gledati šest mjeseci. Znači tamo u travnju se može ispravit sve ako se pokazalo da ovo nije bilo kako treba, rekao je Nenad Kurtović, savjetnik za energiju Udruge Splitski potrošač.
U HEP-u, međutim, ističu kako je, zbog intervencije Vlade, cijena električne energije još uvijek manja od tržišne i da će u viši cjenovni razred ući samo veći potrošači.
- ... koji na svom kućnom priključku imaju priključena snažnija trošila poput strojeva, sauna i drugih trošila koja se uobičajeno ne koriste u prosječnom kućanstvu, ističe HEP u priopćenju.
Nenad Kurtović pak tvrdi kako će financijski udar u Hrvatskoj doživjeti čak 370.000 kućanstava. A bit će i gore jer i Europska komisija članicama predlaže nove uštede - 10 posto ukupne potrošnje.
- Na način kako se predlaže, da to bude u satima vršnog opterećenja i da to bude deset posto sati na mjesec, to znači tri, četiri sata u danu, kad je najveća potrošnja električne energije, mi ćemo morati smanjiti našu potrošnju, ističe Nenad Kurtović, savjetnik za energiju Udruge Splitski potrošač.
Energetska alternativa bogodana za sunčanu Dalmaciju zasad je malo korištena - solarna energija. Za potpuno napajanje jednog kućanstva potrebno je u panele uložiti najmanje 50.000 kuna.
- Ukidanjem PDV-a koje je sada Vlada najavila za dio tih fotonaponskih elektrana, kao i na financiranje od strane određenih fondova, može se očekivati povrat investicije u tri, četiri godine maksimalno, rekao je Ivica Buljubašić, projektant fotonaponskih sustava.
Dva su problema u Dalmaciji - novca za ovakve stvari nema, a da ga i ima nikome se ne da čekati.