Njemački mediji se pitaju tjeramo li svoje goste: “Kuglica sladoleda pet eura, a o cijenama hotela da i ne govorimo”

Skupo, skuplje, Hrvatska – ovako je austrijski tabloid etiketirao Hrvatsku. Njemački FAZ piše kako je Hrvatska kao turistička destinacija bila skupa i prije uvođenja eura.
Kako pišu njemački mediji, internet i tabloidi puni su pritužbi na cijene iz Dalmacije i Istre. Navodi se kako se kuglica sladoleda u Dubrovniku naplaćivala pet eura, a burger u malom istarskom mjestu 22 eura. O cijenama hotela da i ne govorimo, navode njemački mediji – prenosi Fenix Magazin.
Tjera li Hrvatska svoje goste?
Krajem lipnja čak je i hrvatski ministar financija Marko Primorac osjetio potrebu javno komentirati kretanja cijena. Nakon sjednice Vlade je upozorio da bi, ako se trend nastavi, to moglo ozbiljno ugroziti turističku sezonu, glavni oslonac hrvatskog gospodarstva.
Kada čujete koliko te cijene rastu, to je definitivno nedopustivo i moram priznati da i mene brine. Bojim se dugoročnih učinaka takvih poskupljenja – rekao je ministar tada.
Neopravdano kratkoročno povećanje cijena moglo bi donijeti kratkoročne dobitke, ali bi moglo imati neželjene dugoročne učinke na buduće dolaske gostiju.
S obzirom na gospodarsku situaciju u Njemačkoj, najvažnijoj zemlji iz koje dolaze turisti u Hrvatskoj ministar je zaključio: “Cijene su previsoke”.
Tjera li Hrvatska svoje goste?
Ili bi, naprotiv, rast cijena možda mogao pomoći da se isprave neke pogreške učinjene posljednjih godina? Svatko tko je posjetio zemlju tijekom ljeta može se složiti da postoje mjesta kojima bi dobro došlo manje turista tijekom sezone.
To se prije svega odnosi na Dubrovnik, gdje u srpnju i kolovozu stranci okupiraju grad. Impresivne gradske zidine nekadašnje Dubrovačke republike stoljećima su mogle držati na distanci Turke i Mlečane, ali se čini se kako su nemoćne pred modernim masovnim turizmom, piše Faz.
Znatno viši standardi od susjednih zemalja
Putnički portal tvrdi da je izračunao da nijedna druga destinacija u Europi, pa tako ni Venecija, nije toliko preplavljena turistima kao stari trgovački grad na jugu Hrvatske.
Navodi se kako na svakog mještanina dolazi 36 turista, no nije sasvim jasno odnosi li se to samo na sezonu ili je riječ o godišnjoj vrijednosti.
Ipak, radi se o impresivnom omjeru, a gradska uprava već je pokrenula ili najavila prve mjere za suzbijanje prekoračenja stranog prometa. No, preskupe cijene službeno nisu dio planiranih mjera za smanjenje dotoka turista.
Njemački medij navodi kako Hrvatska ima znatno više standarde u turizmu od susjednih zemalja.
Prema podacima Hrvatske turističke zajednice, u prvih šest mjeseci ostvareno je 6,7 milijuna dolazaka i 27,3 milijuna noćenja.
Hrvatska narodna banka procijenila je prihode od inozemnog turizma u prvom kvartalu ove godine na dobrih 670 milijuna eura – gotovo 40 posto više nego u istom kvartalu prošle godine.
No, čini se kako će “skupi klub”, kako ga nazivaju na jednom portalu, imati učinak na booking u drugoj polovici godine. Iz Udruge putničkih agencija poručuju da broj rezervacija nije zadovoljavajući, posebice kada su u pitanju apartmani za odmor.
Radnici iz Hrvatske bježe
U hotelijerstvu i općenito u ugostiteljstvu ističu povećane troškove. Iz Hrvatske radnici godinama bježe, piše Faz.
Trend koji se ponovno intenzivirao nakon ulaska zemlje u EU 2013. U početku je su na sezoni u Hrvatskoj radili radnici iz BiH i Srbije, no to nije dovoljno kako bi se zadovoljile potrebe za radnicima.
FAZ piše kako su “na hrvatskoj obali srpski konobari odavno pravilo, a ne iznimka”.
Ove godine već je izdano 32.000 radnih dozvola za strane radnike u turizmu, a u konačnici bi ih moglo biti i do 40.000. Budući da u manje prosperitetnim državama bivše Jugoslavije radnika gotovo da i nema, sada se u Nepalu, na Filipinima, u Argentini, Brazilu i Sjevernoj Africi pokušava pronaći nova radna snaga.
Nijemci predlažu posjetu Vukovaru
Možda, međutim, eksplozija cijena na obali, potakne turiste da otkriju neke druge gradove u Hrvatskoj.
Njemački medij predlaže posjet Vukovaru, starom gradu gdje turisti mogu vidjeti barokni dvorac ili vodotoranj. Turisti se mogu okupati u Dunavu, a to sve manje košta nego u ranije spomenutom Dubrovniku.

POSLJEDNJE DODANO: