Više od deset godina trajala je borba za nathodnik na Mejašima. Tri saziva kotara zalagala su se za ovaj projekt, a četvrtom je tek pošlo za rukom vidjeti još uvijek samo betonsko-metalnu grdosiju bez funkcije jer projekt realiziran u travnju ove godine još uvijek ne služi svrsi.

Investitor je bio Grad Split, a radove, koje je izvodila tvrtka Tehno-elektro d.o.o. iz Đakova, bili su cijenjeni s 913.369,36 eura s uračunatim PDV-om.

Dugo su stanovnici Mejaša zazivali ovaj projekt zbog sve veće napučenosti kvarta, ali i mnogobrojne djece koja pohađaju školu Mejaši u tri školske smjene. Kako u osmljetku Mejaši na nastavu dolaze djeca s Mostina, Bilica, Kile i Dračevca, nathodnik je bio s epitetom – ključan jer je Vukovarska ulica jedna od glavnih prometnica u Splitu.

Kako doznajemo, Služba za izgradnju koja je prije dva mjeseca pripojena Upravnom odjelu za imovinsko pravne poslove i izgradnju 23. svibnja je zatražila od Upravnog odjela za urbanizam izvršenje tehničkog pregleda pješačkog nathodnika. Prethodno je obavljeno dinamičko i statičko ispitivanje nathodnika i donesen zaključak da je nathodnik funkcionalan.

Gradonačelnik Ivica Puljak je na prvoj sjednici u aktualnoj godini predložio izmjene i dopune o ustrojstvu Gradske uprave Grada Splita pa je tako došlo do cjepkanja odjela. Iz redova oporbe svi su bili protiv, no Puljkova većina zasnovana na Centru zajedno s priključenim Damirom Barbirom, izglasala je predloženo pa je tako „nestao“ resor gradske imovine. Stručno kazano, umjesto Upravnog odjela za gradsku imovinu nastali su Upravni odjel za imovinsko pravne poslove i izgradnju i Upravni odjel za stanovanje i poslovne prostore.

Novim preslagivanjem unutar Gradske uprave, resor gradske imovine kao i resor izgradnje završili su pod Upravnim odjelom za imovinsko pravne poslove. Tako su imovina i služba za izgradnju sada pripojeni imovinsko-pravnom odjelu, čiji je pročelnik Nikša Maletić. Služba za urbanizam i izgradnju sada se zove jednostavno – urbanizam.

Iako to nije službeno potvrđeno, u kuloarima se cjepkanje odjela imovine pripisivalo Puljkovoj ‘osvetničkoj’ namjeri prema Maji Đerek koju je aktualni poteštat doveo i odveo s mjesta pročelnice za gradsku imovinu. Službenički sud ju je, nakon tužbe, vratio na posao, ali je Đerek sama uručila otkaz u splitskoj Gradskoj upravi. Zapravo, Puljku bi vraćanje na posao Maje Đerek izazvalo dodatan posao i glavobolje kako je njezina bivša funkcija otišla u prošlost spomenutim promjena.

 – Ja ovdje više neću raditi, sama ću urudžbirati otkaz i odlazim jer ne želim raditi s ljudima kao što su Puljak i Ivošević. Oni su dobili povjerenje građana, a napravili su ništa. Samo su dopustili da se HDZ-ovo postupanje nastavi i dalje – rekla je Đerek dok je urudžbirala otkaz.
Nathodnik na Mejašima u isto je to vrijeme s ogradom zabrane na ulazima s jedne i druge strane.

 – Pješački nathodnik u Vukovarskoj ulici osim simboličkog značenja povezivanja Mejaša i Dragovoda ima i ono puno važnije sigurnosno značenje. Naime, djeca Dragovoda i Kile tamo prelaze cestu na putu do svojih kuća. Maleni Kilaši tuda idu do autobusne stanice jer kombiji za prijevoz školaraca iz udaljenih dijelova kotara nisu dovoljni obzirom na broj djece na Kili, Mostinama, Bilicama i Dračevcu. Iskreno se nadam da će do početka školske godine nathodnik biti u funkciji
– rekao nam je predsjednik Gradskog kotara Mejaši Toni Piplica.

Iz grada odgovornost za neotvaranje nathodnika ne vide u situaciji koju nam je prepričao dobro upućeni izvor iz Banovine, i to da se nakon razdvajanja odjela stvari ne odvijaju u smjeru kakvog su zamišljali Puljak i njegovi bliski suradnici, prvenstveno po pitanju međuljudskih odnosa.

Što se tiče mosta na Mejašima, podnesen je zahtjev za izdavanje uporabne dozvole sa svom prethodnom dokumentacijom i očekuje se zakazivanje tehničkog pregleda. Tek po završetku tehničkog pregleda i izdavanja uporabne dozvole most će se moći koristiti. To što most još uvijek nije u funkciji nema nikakve veze s organizacijom gradskih službi – odgovor je iz Banovine.