Unatoč cjelodnevnim pregovorima, predstavnici Europskog parlamenta i Vijeća EU-a postigli su značajan napredak u razgovorima o zakonima migracija i azila. Ipak, ključna prepreka ostaje obvezna solidarnost među članicama EU-a, prenosi HRT.
Povjerenica za unutarnje poslove Ylva Johanson, optimistično je izjavila na društvenim mrežama da je postignut veliki napredak te da će kontinuiranim radom biti moguće riješiti preostala pitanja o solidarnosti i odgovornosti. Istaknula je da je europski sustav za upravljanje migracijama sada nadohvat ruke.
Unatoč optimizmu, pregovori su najviše zapeli oko tzv. obvezne solidarnosti, mehanizma koji bi trebao pomoći državama članicama na vanjskim granicama EU-a suočenim s velikim prilivom migranata. Predloženo je da svaka država članica preuzme određeni broj tražitelja azila ili pruži financijsku i materijalnu pomoć zemljama članicama pod pritiskom.
Novi krug pregovora zakazan je za ponedjeljak, 18. prosinca, s nadom da će tada biti postignut konačni dogovor. Ako se to ostvari, zakoni bi mogli biti izglasani do proljeća, najkasnije do travnja, kada se održava posljednja plenarna sjednica Europskog parlamenta u ovom sazivu.
Što to znači za Hrvatsku?
U kontekstu Hrvatske, obvezna solidarnost u pregovorima o migracijskim zakonima EU-a znači da bi Hrvatska, kao članica EU-a trebala sudjelovati u zajedničkom sustavu pružanja pomoći državama članicama koje se nalaze na vanjskim granicama EU-a i suočavaju se s velikim prilivom migranata.
Konkretno prema predloženom mehanizmu, Hrvatska bi trebala preuzeti određeni broj tražitelja azila ili pružiti financijsku i materijalnu pomoć drugim državama članicama koje su pod pritiskom migracija. Ovo je dio šireg nastojanja EU-a da postigne ravnotežu i zajednički odgovor na izazove migracija, osiguravajući da teret migracijskog pritiska nije nerazmjerno raspoređen među državama članicama.
Važno je napomenuti da pregovori o ovom pitanju još uvijek traju, stoga konačni oblik i utjecaj obvezne solidarnosti na Hrvatsku mogu biti preciznije definirani nakon završetka pregovora i usvajanja konačnih zakona.