Hrvatsko muzejsko društvo 2025. godine organizira jubilarnu 20. Noć muzeja, najveću muzejsku manifestaciju u Hrvatskoj, koja se kontinuirano održava od 2005. godine. Muzej grada Splita, kao i prijašnjih godina, otvara vrata svojih muzejskih lokacija svim ljubiteljima kulture, baštine i umjetnosti te onima koji svoju strast prema kulturi, baštini i umjetnosti tek otkrivaju.
Noć muzeja u Muzeju grada Splita postala je nezaobilazan događaj jer, uz otkrivanje blaga koje Muzej čuva, posjetiteljima pruža priliku sudjelovati u promociji baštine, osvijestiti važnost interakcije Muzeja s okruženjem, stvoriti nove publike te unaprijediti održivi razvoj muzeja i zajednice.
Ovogodišnja tema posebno ističe važnost muzejskih institucija i drugih baštinskih ustanova koje prikupljaju, istražuju, čuvaju i prezentiraju vrijednu građu i kulturnu baštinu široj javnosti, od najmlađih posjetitelja do korisnika treće životne dobi. Vidljivost muzeja danas je izuzetno važna, pogotovo u vrijeme visoke tehnologije i digitalnih mogućnosti koje pomiču granice klasičnih muzeja.
Uzimajući u obzir velike infrastrukturne i druge projekte i programe koje Muzej grada Splita provodi, a koji značajno utječu na život u gradu, posebna se pažnja posvećuje predstavljanju aktivnosti koje se odvijaju „iza kulisa muzeja“. Posjetitelji će imati priliku saznati više o tim procesima, koji imaju velik doprinos i značaj za konačnu postavu Muzeja i njegovu ulogu u Splitu.
Ova tema ističe važnost muzejske zajednice općenito, s ciljem dodatne afirmacije njezine vidljivosti u društvu.
Tijekom Noći muzeja, na otvorenim lokacijama Muzeja grada Splita, kroz organizirana vođenja, posjetitelji će moći dobiti zanimljive informacije o samim lokacijama, trenutnim izložbama, kao i odgovore na pitanja o Muzeju grada Splita.
Kustosi i drugi muzejski djelatnici posvetit će ovu večer komunikaciji s posjetiteljima, nastojeći približiti Muzej kroz interakciju i dijalog, s ciljem što uspješnijeg ostvarenja misije Muzeja grada Splita.
U nastavku donosimo program.
RASPORED VOĐENJA I PROGRAMA PO LOKACIJAMA I TEMAMA (obratite pažnju na vođenja za koja je potrebna prethodna najava):
Podrumi Dioklecijanove palače
Prvo vođenje: 19.00 h
Drugo vođenje: 21.00 h
Priča naše arheologinje odvest će Vas u daleku prošlost, u vrijeme kada su Podrumi bili dio carske palače. Ovo vođenje je prilika da naučite više od načinu na koji su gradili Rimljani, kako su organizirali svoje građevinske objekte, kako su tekla istraživanja Podruma te što trenutno radimo kako bismo ih istražili u potpunosti te zaštitili za buduće generacije.
___
Radionica i vođenje za djecu: 18.00 h
Obavezna prijava zbog ograničenog broja mjesta: [email protected]
U prostoru Podruma Dioklecijanove palače družit ćemo se od 18 sati te tragati za tajnim znakovima u carskim Podrumima. Sudionici koji pronađu i nacrtaju najviše znakova dobit će prigodan dar.
Prizemlje Kuće Šegvić na Peristilu
Predavanje: 18.00 h
Što su nam sve na svjetlo dana iznijele arheološke sonde otvorene tijekom građevinskih radova u prizemlju Muzeja grada Splita u Papalićevoj palači, koje su građevinske strukture izašle na vidjelo, a zbunile su i najveće poznavatelje arhitekture Palače? Što je nedvojbeno utvrđeno, a na koja pitanja još tražimo odgovore? Predavanje će, po prvi put, javnosti predočiti fotografije i modele snimljene tijekom istraživanja te nastojati osvijestiti važnost arheologije u životu suvremenog Splita.
Drugi dio predavanja predstavit će budući izložbeni i istraživački program koji će se provoditi u prostoru Kuće Šegvić na Peristilu.
Stara gradska vijećnica
Prvo vođenje: 18.00 h
Drugo vođenje: 21.00 h
Uz razgledavanje jedinstvenog prostora novootvorene Stare gradske vijećnice, naša kustosica će Vas provesti kroz postav izložbe „Koraci“. U Staroj gradskoj vijećnici izloženo je nacionalno blago hrvatske moderne, djela najboljih autora hrvatske likovnosti od kraja 19. stoljeća, pa do tridesetih godina 20. stoljeća. Njihova imena govore sama za sebe jer je riječ o Medoviću, Čikošu – Sesiji, Meštroviću, Beciću, Babiću, Miši, Detoniju, Hegedušiću, Svečnjaku, Frangešu – Mihanoviću, Valdecu… Iskoristite jedinstvenu priliku šetnje kroz postav u pratnji povjesničarke umjetnosti.
Projekcija filma: 19.00 h
U 19.00 h održat će se projekcija filma „Vid Morpurgo i njegovo doba“, a nakon projekcije imate priliku za razgovor s našom muzejskom savjetnicom koja je ujedno i povjesničarka.
___
Trijem Stare gradske vijećnice: Izložba radova polaznika likovnih radionica uz izložbu „Koraci“
Galerija Emanuel Vidović
Prvo vođenje: 18.00 h
Drugo vođenje: 20.00 h
Galerija Emanuel Vidović posvećena je liku i djelu Emanuela Vidovića, a zamišljena je kao mjesto sabiranja, obrade, istraživanja, zaštite i prezentacije slikareva materijalnog i duhovnog naslijeđa. Njen postojeći i potencijalni fundus su umjetnička djela koja ocrtavaju Vidovićev slikarski razvoj od početka do kraja stvaranja te raznovrsni muzejski materijal, koji pridonosi upotpunjavanju Vidovićeve biografije te prati prezentaciju i recepciju njegova djela.
Privremena izložba
Valentino Bilić Prcić „Događaji. U traganju.“
Srednjovjekovni vojni ophod
Obavezna prijava: [email protected]
(obavijesti i upute vezane za polazak dobit ćete mailom nakon potvrđene prijave)
Prvo vođenje: 18.00 h
Drugo vođenje: 19.00 h
Treće vođenje: 20.00 h
Četvrto vođenje: 21.00 h
Peto vođenje: 22.00 h
Sredinom 15. stoljeća završen je ophod nad sjevernim zidom Dioklecijanove palače. Popravak i ojačanja antičkih zidina urađeni su za vrijeme kneza iz obitelji Barbaro, čiji je grb tom prilikom ugrađen na nekoliko mjesta unutar Dioklecijanove palače. U toj nadogradnji zidovi kao i kule, koje su tada još uvijek imale fortifikacijsku ulogu, dobivaju kruništa koja su zidana malenim neobrađenim kamenom.
Sve tajne Ophoda možete otkriti tijekom vođenja u mističnom ambijentu koje Vam pruža večer nad sjevernim zidom Palače.
Na svim lokacijama (osim Ophoda i Kuće Šegvić)
Prodaja muzejskih publikacija po izuzetno sniženim i povoljnim cijenama.
Promocija donatorskog programa Muzeja grada Splita „Budućnost je lijepa. – Futura pulchra sunt.“