POLICIJA POSTUPA

Maloljetnik u splitskoj srednjoj školi govorio svoje ubilačke misli, imao je i popis meta

Splitska policija intenzivno utvrđuje sve detalje slučaja iz jedne splitske srednje škole, i to nakon dojave ravnatelja oko problematičnog ponašanja jednog maloljetnika koji je u vršnjačkom društvu izrekao ozbiljne ubilačke misli prema učenicima škole i svog razrednog odjeljenja, ali i prema profesorima te obrazovne ustanove.

Zbog takvih saznanja, školu je u srijedu posjetila policija koja je ispitivala učenika i sve uključene aktere, a odlukom ravnatelja škole, učenik je udaljen s nastave u trajanju od osam dana.

Inače, ravnatelj može rješenjem privremeno udaljiti učenika iz odgojno-obrazovnog procesa ali ne duže od osam dana, o čemu je dužan pisanim putem izvijestiti roditelja i nadležni centar za socijalnu skrb. Omogućuje to Zakon o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi. Protiv rješenja o privremenom udaljenju ne može se izjaviti žalba, već se može pokrenuti upravni spor tužbom kod nadležnog upravnog suda u roku od 30 dana od dana dostave rješenja.

Nakon mjere udaljenja, moguće je izricanje i drugih pedagoških mjera, a to uređuje Pravilnik o kriterijima za izricanje pedagoških mjera. Tako se u pedagoške mjere u srednjoj školi redom opomena, ukor, opomena pred isključenje i isključenje iz srednje škole. Mjere se izriču prema težini neprihvatljivog ponašanja.

Učenik je, prema saznanjima portala Dalmacija News, načinio čak i popis učenika i profesora koje je naznačio kao metu svog pohoda.

Iz Policijske uprave splitsko-dalmatinske potvrdili su postupanje.

– Obzirom da se radi o obrazovnoj ustanovi policija uvijek dužnu pažnju posvećuje zaprimljenim informacijama i odmah poduzimamo sve mjere i radnje koje su potrebne kako bi se utvrdile činjenice.

Obavljeni su razgovori sa svim ključnim osobama, obavljene su provjere i utvrđene sve činjenice. Prema do sada obavljenim mjerama i radnjama nije utvrđeno postojanje sumnje u počinjenje kaznenog djela ili prekršaja. Nisu pronađeni bilo kakvi predmeti koji bi bili pogodni za počinjenje kaznenog djela ili prekršaja ili bi ukazivali na pripremu počinjenja takvih djela – kažu iz policije.

Sačinjenu dokumentaciju policija će dostaviti nadležnom državnom odvjetništvu i obavijestiti stručni tim Hrvatskog zavoda za socijalni rad.

Prema istraživanju Mirande Novak, izvanredne profesorice na Odsjeku za poremećaje u ponašanju Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu, a istraživanje je provela u pretprošloj školskoj godini, čak 21 posto učenika drugog razreda srednjih škola namjerno se samoranjava i nanosi bol, isti toliki postotak barem jednom u životu ozbiljno je razmišljao o počinjenju samoubojstva.

Samo istraživanje provodilo se u više hrvatskih gradova: Osijeku, Vinkovcima, Rijeci, Splitu, Dubrovniku, Varaždinu, Velikoj Gorici i Zagrebu. Ono što nas je šokiralo je da među mladima rastu simptomi suicidalnosti, dok su simptomi depresivnosti, anksioznosti i stresa slični kao i u prvoj točki mjerenja. Odnosno 21% učenika drugih razreda srednje škole iskazuje ozbiljne depresivne simptome, 31 posto simptome anksioznosti, dok 17 posto njih iskazuje ozbiljne simptome stresa, što je podjednako postocima u prvom razredu, rekla je na predstavljanju rezultata Novak u siječnju ove godine.

POSLJEDNJE DODANO: