Završena sjednica Gradskog vijeća: Usvojen je Plan gospodarenja otpadom Grada Splita

Nagrade za životno djelo prof. prim.dr.sci. Ivanu Urliću, dr. medicine i profesoru Frani Barasu dodijeljene su jednoglasno dok je nagrada Ivici Luetiću dodijeljena većinom od 17 glasova prisutnih vijećnika. Osobne nagrade Dini Levačić i prof. Vladi Sunku te skupne nagrade Jedriličarskom klubu „Mornar“ i Dječjem zboru „Srdelice“ dodijeljene su glasovima svih prisutnih vijećnika”.

Natječaj za dodjelu nagrada je objavljen 15. siječnja ove godine u dnevnom listu „Slobodna Dalmacija“ i na internetskim stranicama Grada Splita i trajao je do 15. veljače. Kako je iznio predsjednik Gradskog vijeća Jure Šundov, u navedenom razdoblju zaprimljena su 24 prijedloga, od čega 14 njih za nagradu za životno djelo; 5 za osobne nagrade i 5 za skupne nagrade. Komisija je provela tajno glasovanje o predloženim kandidatima te je nakon prebrojavanja za svaku kategoriju nagrada, utvrđeno da su tri kandidata za nagradu za životno djelo, dva kandidata za osobne i dva kandidata za skupne nagrade dobila najveći broj, odnosno natpolovičnu većinu svih članova Komisije. Nagrade će laureatima biti dodijeljene na svečanoj sjednici Gradskog vijeća 4. svibnja u povodu Dana grada.

Prethodno su, u okviru rasprave o izmjenama i dopunama dnevnog reda, povučene točke o odobravanju izvođenja radova na hotelima „Ambasador“, „Villa Harmony“ i „Gospa od Žnjana“, a na prijedlog gradonačelnika uvrštena je rasprava o izmjenama i dopuni Odluke o davanju u zakup javnih površina, neizgrađenog građevinskog zemljišta za postavljanje kioska, štekata, štandova, pokretnih naprava. Također, na inicijativu gradonačelnika, a prijedlog Komisije za imena ulica i trgova, kojeg je obrazložio njen predsjednik Petar Škorić, u dnevni red je uvršten prijedlog da se postavljanjem spomen ploče obilježi spaljivanje židovske baštine, događaj koji se zbio 12. lipnja 1942. godine.

Odgovarajući, u okviru vijećničkih pitanja, na upit vijećnika Tomislava Prljevića (HDZ) o predstojećoj sjednici Vlade i što treba od nje očekivati, gradonačelnik Andro Krstulović Opara je kazao da se posljednja četiri mjeseca intenzivno radi na njenoj pripremi te da je javnost djelomično s tim upoznata temeljem informacija tokom nedavnih ministarskih posjeta Splitu i razgovora u pripremi same sjednice. 

„To je proces koji se vrti cijelo vrijeme. Riječ je o aktiviranju vertikale, ali ne po stranačkoj liniji, nego po liniji funkcioniranja vlasti što se već pokazalo učinkovitom po pitanju Žnjana, Karepovca, Hajduka… Pripremaju se kvalitetni materijali kako bi se donijele odluke za splitsku aglomeraciju“, kazao je gradonačelnik. 

Naglasio je kako će se najvažniji blok tema na sjednici odnositi na infrastrukturu vezanih uz vodu i odvodnju, zaobilaznicu Solin – Split, odnosno Strožanac te željezničku prugu koja treba povezati Split, odnosno trajektnu luku sa zračnom lukom. Također i prostor Korešnice, gdje bi se na 200.000 m2 trebao urediti prostor za stanove POS-a i branitelje i kako se nada da bi dijeljenje ključeva moglo biti za tri i pol godine i prostor Dračevca koji bi se trebao prenamijeniti u tehnološki park. 

„Vjerujem da imamo razloga biti optimistični i da neće biti kao sa učinkom sjednica vlada koje su u Splitu održavali premijeri Valentić, Račan, Sanader i Kosor nakon kojih se nije dogodilo ništa“, rekao je gradonačelnik.

Na upit Ante Jukića (HDZ) kako napreduju radovi na Žnjanskom platou gradonačelnik je kazao da je natječaj od početka bio transparentan. 

„Praksa ove uprave je transparentno provođenje natječaja. Do sada je to bilo neposrednom pogodbom. Uveli smo natječaj mada to propisi ne traže. Proveden je po strogim uvjetima. Ni jedan od 12 natjecatelja nije platio dug gradu. Jedan samo 35 kuna i svi su eliminirani. Već sam ranije pozvao bivše koncesionare da podmire dugovanja prema gradu za 2015. i 2016. Samo je jedna trećina platila. Tako smo poslali tri poruke: da treba dostaviti čistu dokumentaciju; da je svatko tko podmiri dugove dobrodošao i da nema namještanja. To je ključno za pokazati u kojem smjeru ide Grad, nema popuštanja. Nema cijene da postignemo te ciljeve. Žnjan će biti uređen kako je javnim natječajem određeno i ovo ljeto imat ćemo privremeno rješenje“, rekao je gradonačelnik.

Goran Kotur (SDP) je upitao što se radi na provedbi zaključka Gradskog vijeća da se promijeni zakon i osim državnih i privatnih šuma utvrdi i status lokalnih, kako bi Split mogao upravljati Marjanom. Spomenuo je da je razgovarao sa stranačkim zastupnicima koji su obećali podršku. Zahvalivši na ponovljenoj inicijativi, gradonačelnik je kazao kako je i on sam davno rekao da će Marjan biti splitski. Dodao je kako se na tome intenzivno radi i da će o svemu više reći nakon sjednice Vlade u Splitu, podržavši Kotura u uvjerenju da će i ovaj put vijećnici u vezi Marjana postići konsenzus.

Na upit Mirne Kovačić (HNS) što grad radi na provedbi EU projekata i dobivanju bespovratnih sredstava, koji su projekti u toku za Grad i Aglomeraciju, opširno je odgovorila Ana Jerkunica, ovlaštena pročelnica Službe za međunarodne i EU projekte istaknuvši da je Grad prijavio više od 160 projekata, ukupne vrijednosti 442 milijuna eura, od kojih je 60 odobrenih u vrijednosti 90 milijuna eura. Njih 26, u vrijednosti 9,4 milijuna eura su realizirani, a oko 20 ih je u provedbi. 

Jedan od projekata koji je trenutno u provedbi je onaj za pomoćnike u nastavi vrijedan 16 milijuna kuna, od kojih je 10 bespovratnih i odnosi se na 113 učenika s teškoćama. Potom, Split – mjesto dodira sporta i kulture, vrijedan 6,3 milijuna kuna od kojih je pet bespovratno, a zahvaljujući kojima će se izraditi tehnička dokumentacija za saniranje krovišta stadiona na Poljudu i brendirati grad kao grad sporta i kulture. Pred potpisivanjem smo za projekt Zaželi vrijedan 8,3 bespovratnih milijuna kuna, pomoću kojih će se zaposliti 50 žena koje će skrbiti o 200 starih i nemoćnih osoba. Također, očekuje se potpisivanje za projekt „Otpad nije smeće!“, za kojeg se očekuju bespovratnih 2,3 milijuna kuna, pomoću kojih će se iduće dvije godine građani educirati o odvojenom prikupljanju otpada. Isto tako se za uređenje plaže Kaštelet očekuje bespovratnih 5 milijuna kuna, kao i projekt Look@ – postavljanja foto stupova na turistički atraktivnim lokacijama u gradu vrijedan 236 tisuća kuna. 

Kroz ITU mehanizam ove godine će se financirati biciklističke staze na području Urbane aglomeracije Split (bespovratnih 16 milijuna kn), nabava 18 autobusa za „Promet“ d.o.o. (bespovratnih 35 milijuna kn), za ticketing – naplate i kontrole u „Prometu“ (11 bespovratnih milijuna kn); savjetovanje poduzetnika (bespovratnih 26 milijuna kn); integrirani projekt Dioklecijanove palače (bespovratnih 18 milijuna kn); za Tehnološki park Dračevac (bespovratnih 61 milijun kn) i preseljenje garaže „Prometa“ (bespovratna 54 milijuna); Regionalni transfuzijski centar KBC (bespovratno 32 milijuna). Za financiranje svih troškova ITU ureda i zaposlenika do 2023. godine dobilo se 16,2 milijuna bespovratnih kuna.

U nastavku sjednice, nakon duge i polemične rasprave usvojen je Plan gospodarenja otpadom Grada Splita za razdoblje 2017. – 2022. godine. Nacrt Plana izradila je tvrtka ECOINA d.o.o. iz Zagreba, koja je odabrana u postupku javne nabave usluge izrade Plana gospodarenja otpadom Grada Splita, a obrazloženje je dao jedan od izrađivača Plana Mirko Buduša. 

O prijedlogu Plana vrlo kritički su progovorili predstavnici stranaka Pametno i Most, a Kristina Vidan (Pametno) je čak predložila da se usvajanje odgodi do iduće sjednice, da se formira radna skupina za izradu novog prijedloga, u koju bi se uključili predstavnici civilnih udruga i zainteresirani građani. Takav prijedlog nisu prihvatili predstavnici vladajuće koalicija. Tako je Petar Škorić prijedlog ocijenio dobrim, a Mirna Kovačić je rekla kako je bilo dovoljno 40 dana javne rasprave da se daju primjedbe. Ona se složila i s vijećnikom Antom Zoričićem da bi odgađanje rezultiralo ozbiljnim posljedicama odgađanja projekta i mogućnosti apliciranja na fondove.

Nakon kraće rasprave izglasana je odluka o imenovanju Branke Brekalo novom ravnateljicom Muzeja grada Splita. U okviru rasprave u potpunosti je povučen prijedlog zaključka o participaciji Grada Splita u troškovima „Televizije Jadran“, a u vezi proizvodnje, emitiranja programa, praćenja sjednica Gradskoga vijeća. Prijedlog zaključka povučen je na zahtjev direktorice „Televizije Jadran“. 

„Ova točka dnevnog reda nije nužno trebala doći na Gradsko vijeće. Mogla se sprovesti odlukom gradonačelnika, ali smo to učinili radi transparentnosti“, naglasio je nakon trominutne pauze Petar Škorić (HDZ). 

Po izlaganju izvjestitelja ovl. pročelnika Službe za gospodarenje gradskom imovinom  Ivana Leke usvojeno je više zaključaka o odricanju prava prvokupa: za suvlasnički dio s neodređenim omjerom, etažno vlasništvo (E-1), čest.zgr. 1888 Z.U. 2408 K.O. Split, površine 78,55 m2,  na adresi Bajamontijeva 7., zatim za 1/3 dijela čest.zgr. 2393 Z.U. 2826 K.O. Split, u naravi poslovni prostori u na adresi Kraj sv. Marije 1, te za suvlasnički dio s neodređenim omjerom čest.zgr. 2656/2 Z.U. 2345 K.O. Split, u naravi poslovni prostor B, površine 29,32 m2, orijentacije sjever, na Obali HNP 6. Također, izglasani su zaključci o odricanju prava prvokupa za nekretnine u zgradi na adresi Teutina 3. i 5., sagrađenoj na čest.zgr. 965 Z.U. 860 K.O. Split, te za dio čest. zem. 9082/2 Z.U. 10995 K.O. Split u naravi stan površine 54,63 m2 označen brojem 4 na I. katu zgrade u Bihaćkoj 13. 

Vijećnici su danas jednoglasno izglasali odluku o raspisivanju izbora za članove vijeća mjesnih odbora i članove vijeća gradskih kotareva na području Grada, a za dan izbora određen je 17. lipanj 2018. Prihvaćen je prijedlog odluke o izmjeni i dopuni Odluke o davanju u zakup javnih površina, neizgrađenog građevinskog zemljišta za postavljanje kioska, štekata, štandova, pokretnih naprava i dr.



POSLJEDNJE DODANO: