Na Badnjak se čestita od jutra do večeri, ovisno o dobu dana sa pozdravom: Na dobro vam došlo Badnje jutro, … Badnji dan, … Badnja večer!
Badnji dan ili Badnjak je bogat različitim božićnim običajima i postom. Uglavnom se jede bakalar, ili u nedostatku bakalara, neka druga vrsta ribe.
Po starom običaju, koji se ponegdje i danas održao, na Badnju večer se rasprostire slama i ispred ulaznih vrata stavlja badnjak (tri oveća panja na čijem središnjem panju je isječen znak križa).
U ranije zasijanu pšenicu (koja je omotana hrvatskom trobojnicom) se stavlja i pali svijeća kao znak svjetla koje je Isusovo rođenje donijelo svijetu.
Slama se, kao znak Božića jer se Isus rodio u slamici, u urbanim sredinama rasprostire samo ispod božićnog drvca u čijoj blizini su uglavnom i postavljene jaslice.
Prije nego se započne s večerom, domaćin unosi badnjak u kuću i čestita ukućanima skori Božić riječima “Faljen Isus! Na dobro vam došla badnja večer”! Na taj pozdrav slijedi odgovor: “I s tobom zajedno! Tijekom večere za stolom se pale tri božićne svijeće, a svijećnjak je omotan hrvatskom trobojnicom. Tijekom večere i kasnije badnjak gori na ognjištu.
Nakon večere obično se ide u čestitke najbližima te kasniej odlazi na polnoćku, što je vrhunac božićnog slavljenje badnje večeri. Nakon polnoćke slijedi božićno čestitanje koje je izraz prihvaćanja kršćanske poruke o miru.