I ovu subotu nastavljaju se akcije pošumljavanja požarišta u sklopu poznate volonterske kampanje Boranka. Nakon izuzetnog odaziva brojnih volontera na akcije pošumljavanja u PP Biokovo i u Grebaštici kraj Šibenika, na red dolazi i okolica Trogira, točnije naselje Plano koje je opožareno prije nekoliko godina.
Ovo će biti ujedno i šesta ovogodišnja, a ukupno 44. po redu akcija pošumljavanja požarišta u projektu Boranka, koji se ove godine održava sedmu godinu zaredom.
Savez izviđača Hrvatske, Hrvatske šume, Hrvatska gorska služba spašavanja i Ravnateljstvo civilne zaštite, glavni su organizatori kampanje Boranka, a akcije pošumljavanja okolice Trogira provode se u partnerstvu i uz pomoć Odreda izviđača Trogir, Grada Trogira, DVD Trogir i Gradskog društva Crvenog križa Trogira te uz posebno pokroviteljstvo Veleposlanstva Kanade u Hrvatskoj. Akciji će se osobno pridružiti i veleposlanica Kanade, NJ.E. Jessica Blitt te zamjenik gradonačelnika Trogira, Viktor Novak.
Akcija pošumljavanja održat će se u subotu, 26. listopada, na području požarišta kod trogirskog naselja Plano, na putu prema odlagalištu otpada iznad Trogira. Akcija počinje u 10:00 sati i traje do 13:00 sati.
Točnu lokaciju održavanja akcije pošumljavanja možete pronaći na sljedećoj poveznici:
(zadnjih 500 metara je makadamski put kojim se do lokacije pošumljavanja može doći automobilom).
Ove subote na akciji će sudjelovati predstavnici Saveza izviđača Hrvatske i izviđači iz Odreda izviđača Trogir, predstavnici Hrvatskih šuma, učenici i nastavnici Srednje škole Ivana Lucića iz Trogira, Osnovne škole Filipa Lukasa Kaštel Stari, Škole za dizajn, grafiku i održivu gradnju Split, Prve gimnazije Split, studenti i profesori Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Splitu, pripadnici DVD Trogir i JVP Trogir, volonteri Crvenog Križa Trogir, volonteri udruge Eko Žedno, članovi zajednice sportova te drugi volonteri.
Na akciji, svim volonterima osigurane su sadnice, radne rukavice, alat za sadnju, stručni nadzor stručnjaka Hrvatskih šuma, voda, sendviči i voće.
Prema preporuci struke iz Hrvatskih šuma, na lokaciji će se saditi isključivo autohtone vrste drveća i to mješovito, bjelogorica i crnogorica, od čega najvećim dijelom hrast crnika, pinjol, čempres i primorski bor.
Grad Trogir za sve volontere iz Trogira i okolice osigurat će besplatan prijevoz gradskim autobusima, a građani zainteresirani za sudjelovanje na akciji mogu se i dalje prijaviti na [email protected].