Prije tri dana u Samoboru je završio International Sound&Film Music Festival koji je ove godine Festival proslavio 10 godina postojanja i jedan je od tri najjačih i najboljih u svijetu, te svake godine ugošćuje samo oskarovce, emijevce i gremijevce filmske glazbe i zvuka. Festival je otvoren izložbom poznate Splićanke Žane Bajić pod nazivom sinestezija. Žana Bajić završila je Assenza Art Academy. Članica ULUH-a Split. Izlagala na više samostalnih i grupnih izložbi u zemlji i inozemstvu.
Producentica je dva dokumentarna filma: Hrvatska rapsodija Maksim Mrvica i Modri kavez, redateljice Brune Bajić. Film Modri kavez je proglašen za najgledaniji dokumentarni film u 2015 godini.
Kao kulturnu poveznicu između vrtića Splita i Kotora (Crna Gora) izdala je knjigu “Pjesma moja, boja tvoja”, s ilustracijama djece iz vrtića.
Ozren K. Glaser je umjetnički direktor festivala i skladatelj. Skladao je idejnu glazbu za film Žena kojoj sam čitao, (The Reader), s glavnom glumicom Kate Winslet, koja je dobila Oscara za glavnu žensku ulogu.
– Glazba je bila inspiracija za moj opus slika pod istim nazivom The Reader, ali sam je spojila s drugim svojim opusom Katharsis Sefardica, opus koji je inspiriran sefardskom glazbom, ladino. Ta dva opusa su spojena u zajednički naziv sinestezija. Izložbu je otvorio Jean-Michel Bernard i naša Nera Stipičević, svojim predivnim glasom uz njegovu pratnju – kazala je Žana.
– Sam naziv izložbe Sinestezija, već govori sam za sebe, da sam u svojim slikama povezivala zvučne podražaje s vizualnim iskustvima – dodaje Žana, opisivajući svoju jedinstvenu izložbu.
Sinestetski doživljaj jedinstven je za svaku osobu. Stvarajući takvom inspiracijom, nije voljno razmišljala o svojim doživljajima trenutne glazbe koju bih slušala, već su se događali automatski.
U samom procesu stvaranja vodila ju je i pomisao da ako otkrije da na poseban način povezuje sva svoja iskustva u svoj jedinstveni način življenja i postojanja, otkriti će i dio misterije života.
Na platna je prenijela osjećaje i doživljaje proživljene tijekom slušanja glazbene kompozicije koji se prepoznaju u različitoj formi i boji koje je koristila kao gradivno sredsvo.