Glazba je oduvijek bila dio njih. Još od malena, znali su da će biti važan segment njihovih života, a danas grade uspješne karijere. Iako su oboje glazbenici, svoj zajednički debitantski nastup imali su prošle godine na tvrđavi Kamičak u Sinju i od tada redovito nastupaju. Njihov repertoar bazira se na hrvatskim kompozitorima i kompozitorima iz Latinske Amerike i Španjolske, a oni su braća Natan i Ivor Zlodre, mladi i uspješni glazbenici koji su odlučili podijeliti svoju priču o glazbi.
Natan je gitarist koji je svoj put započeo u glazbenoj školi Jakov Gotovac u Sinju. Nakon škole, studirao je na Umjetničkoj akademiji u Splitu u klasi profesora Gorana Listeša te s profesorom Lukaszem Kuropaczewskim, s kojim je završio preddiplomski studij klasične gitare u Poljskoj. Magistrirao je izvođačke umjetnosti klasične gitare i istraživanja na Koninklijk Conservatorium – Kraljevskom konzervatoriju Sveučilišta umjetnosti u Nizozemskoj.
Trenutno radi kao profesor u glazbenoj školi gdje je započeo svoj put, svira s bratom Ivorom, a uz sve to član je Dua Vermeer zajedno sa španjolskom gitaristicom Silviom Escamillom Jimenez. Sudjeluje u magistarskom programu komorne glazbe na Universitat für Musik und darstellende Kunst u Grazu (Austrija) pod vodstvom profesora Petrita Çekua.
Brat Ivor je saksofonist, a njegovo glazbeno putovanje započelo je sviranjem klavira. Ipak, s dvanaest godina odlučio se na saksofon nakon što je čuo svog učitelja Gordana Tudora kako izvodi Ravelov Boléro u Nacionalnom kazalištu.
-Zvuk instrumenta me oduševio i uvjerio sam majku da se prebacim na saksofon. Iste godine započeo sam s igranjem košarke koja je također bila moja strast i nastavio sve do otprilike 17. godine, kada sam zbog ozljede gležnja morao prestati.
Osnovnu školu završio je u Sinju, a nastavak školovanja u Splitu kod spomenutog profesora. Nakon dvije godine, njegovo mjesto preuzela je profesorica Erna Čizmić Rebić s kojom je završio srednjoškolsko obrazvanje. Upisao je preddiplomski studij saksofona na Umjetničkoj akademiji u Splitu, a tijekom treće godine pozvali su ga na studij u Maastrichtu kod Eve Grinvsen gdje trenutno studira na prvoj godini diplomskoj studija.
Glazba u njihovoj obitelji oduvijek je imala veliku važnost, a za Ivora je prijelomni trenutak i odluka da se posveti glazbi bila ozljeda u košarci s kojom se do tada aktivno bavio. Kod Natana je priča malo drugačija. U njegovom slučaju, majka ga je nagovorila da uz nogomet upiše gitaru. Kada je počeo svirati, brzo je shvatio da je glazba njegov poziv i tako odlučio postati gitarist.
Obojica su glazbeni virtuozi, a na tom putu ključno je biti posvećen i voljeti ono što si izabrao. Isto tako, put profesionalnih glazbenika isprepleten je odricanjima, ali za glazbu ništa nije teško.
-Postoje usponi i padovi, i vrlo je teško držati tu konstantnu “sreće” Međutim, sreća i ispunjenje koje glazba donosi potpuno nadmašuje te izazove. Zbog ljubavi prema glazbi spreman si na žrtve kao što je biti daleko od doma—no to je dio procesa i ostvarivanja ciljeva., kaže nam Ivor.
–Mislim da je biti glazbenik poziv, a ne posao i onda nikakvo odricanje nije problem, kratko je dodao Natan.
Natan je s gitarom proputovao pola Europe, ako ne i svijeta. Sudjelovalo je u brojnim manifestacijama i natjecanjima, a uz dobru motivaciju i želju nikada mu ništa nije bilo teško ostvariti.
-Mislim kad osoba iskreno voli svoju profesiju, ništa nije problem, pa tako ni pronaći vrijeme za sve obaveze koje ona nosi. U usporedbi s nekim prijašnjim vremenima, danas nam je sve puno lakše i brže dostupno, te su gradovi i države dobro povezane. Uz dobru motivaciju i želju za napretkom se sve da uskladiti.
Svoj zajednički glazbeni put i projekt ‘Bra’ započeli su tek od prošle godine zbog studijskih obaveza koji nisu mogli ranije uskladiti. Neki od zadnjh zajedničkih koncerta su bili na 10th Jeker Klassiek Muziek Festival u Maastrichtu (Nizozemska), Festival komorne glazbe Solin Classic, Muzej Cetinske krajine te Alkarski dvori, a također su gostovali na radijskim programima i emisijama HRT-a.
Nije im nedostajalo ni solističkih nastupa pa je tako Natan svoj posljednji solistički recital i masterclassove odradio u Auditoriumu Paraninfo (Universidad de La Laguna) i CPM Santa Cruz na Tenerifima u Španjolskoj.
-Imao sam još i recital s flautisticom Andreom Jelavić u Centru za kulturu Novi Zagreb u sklopu „Novog Vala Klasike”, te nastup na Arsonore Festivalu u Grazu u Austriji u triju sa Silviom Escamillom Jimenez i profesorom Petritom Cekuom.
Ivor je kao solist, u rujnu nastupio kao dio Opus 16 concerten turneje, što je za njega bilo vrlo posebno iskustvo.
–Dijeljenje pozornice s profesionalnim klasičnim glazbenicima, od kojih sam naučio neopisivo puno, bila je velika čast. Osim toga, nastup koji bih volio istaknuti je bio nastup kad sam svirao kao solist popraćen od strane orkestra Conservatoriuma Maastricht.
Koliko ljudi općenito prate klasičnu glazbu u Hrvatskoj? Postoji li interes? Smatraš li da bi se više trebala promovirati među mladima?
–Mislim da je klasična glazba u Hrvatskoj jako dobro zastupljena, te su hrvatski klasični glazbenici izuzetno priznati u inozemstvu – to potvrđuje veliki broj međunarodno uvaženih festivala i manifestacija kroz cijelu godinu. Među mladima postoji interes i mislim da će uvijek postojati. Svatko tko kroz svoje školovanje barem prođe kroz glazbenu školu, jednog dana je sigurno puno ispunjenija i bogatija osoba., kaže Natan.
-Općenito, klasična glazba nije široko rasprostranjena. U Hrvatskoj, klasična glazba ostala je važan dio kulturne scene i nikada nije nestala, ali nije dovoljno prihvaćena među mlađim generacijama. Ipak, vidim napredak, osobito među novim generacijama; jasan primjer toga je moja škola u Sinju i entuzijazam novih učenika te njihova strast prema svojim instrumentima., kaže Ivor.
Planovi za budućnost?
– Dok imam planove za budućnost, trenutno je moj glavni fokus povratak kući i uživanje u
tom osjećaju “doma”. Početkom siječnja vraćam se u Nizozemsku, gdje ću se posvetiti pripremama za studije i nadolazeće koncerte., kaže Ivor.
–Kako Ivor trenutačno živi u Nizozemskoj, prvi planovi su provesti praznike u Hrvatskoj i dobro se odmoriti uz pokoju probu, a onda nastaviti s nastupima i koncertima 2025., kaže Natan.
Inspirativna braća Zlodre nemaju namjeru stati na svom putu, već sigurno i polako nastaviti koračati i osvajati svijet klasične glazbe. Sada kada su na tom putu zajedno, mogu samo biti jači, a svoje želje još lakše ostvariti. I zato su pravi primjer mladih i uspješnih osoba. Njihove poruke vrlo su jasne, a to rad i vjera u sebe.
-Mladima bih rekao da je ključno stalno težiti napretku i, što je najvažnije, uživati u glazbi tijekom tog procesa. Radost koju glazba donosi zaista je jedna od njezinih najvećih nagrada., kaže Ivor.
–Mladima bi poručio da vjeruju u sebe, ostanu originalni, te da marljivo i kontinuirano rade na sebi, a sve ostalo će doći., zaključio je Natan.
Ovaj programski sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija iz programskog razdoblja u 2024. godini.