SPEKTAKULARNO POJAČANJE

Jedan od najboljih gimnastičara svijeta zatražio hrvatsko državljanstvo kako bi mogao nastupati za našu zemlju

Hrvatski sport na pragu je dobivanja spektakularnog pojačanja – Ilja Kovtun, jedan od najboljih svjetskih gimnastičara, zatražio je hrvatsko državljanstvo i spreman je u nastavku karijere nastupati za Hrvatsku. Uz Kovtuna, hrvatsko državljanstvo zatražila je i njegova trenerica Irina Gorbačeva Nadjuk. Hrvatski gimnastički savez već je odobrio njihov zahtjev, a sada je na nadležnim institucijama da obrade dokumente i omoguće im stjecanje hrvatskog državljanstva, prenose Sportske Novosti.

Ilja Kovtun smatra se jednim od najboljih gimnastičara svijeta. On je aktualni svjetski doprvak u višeboju, europski prvak na ručama i preči, a na Olimpijadi u Parizu 2024. godine osvojio je srebro na ručama. Osim toga, bio je četvrti u višeboju i na parteru, a kao 18-godišnjak je osvojio broncu na svjetskom prvenstvu. Do sada je osvojio ukupno osam medalja s europskih prvenstava. Zbog svog velikog potencijala, Kovtun se vidi kao budući medaljaš na Olimpijadi 2028. godine.

Priča o njegovom dolasku u Hrvatsku počela je 2022. godine, kada je predsjednik Tehničkog odbora sportske gimnastike HGS-a i hrvatski izbornik Vladimir Mađarević pozvao gimnastičare iz ratom zahvaćene Ukrajine da dođu u Osijek  i da se u vrhunski uređenom Sokol Centru pripremaju za Europsko prvenstvo. Ideja je bila da ostanu dva mjeseca i većina se doista zadržala kratko, ali Kovtunu i Gorbačevoj se toliko svidjelo u Gradu na Dravi da su ostali gotovo tri godine.

Kovtun je s vremenom u Osijeku naučio jezik, pronašao djevojku, a lokalna sportska zajednica ga je prihvatila kao svog. Nakon tri godine života u Hrvatskoj, odlučio je zatražiti državljanstvo, i to u trenutku kada je Ukrajina suočena s političkim i sportskim nesuglasicama koje su dovele do toga da Kovtun i Gorbačeva nisu više zadovoljni uvjetima u ukrajinskoj gimnastici.

Tijekom Svjetskog prvenstva u Antwerpenu 2023. godine, Kovtun je odgovorio na pitanje o mogućem prelasku pod hrvatsku zastavu, rekavši da nije siguran što će se dogoditi za godinu dana. Godinu dana poslije, njegov zahtjev za državljanstvo već je bio službeno predan. Izbornik Mađarević smatra da će Kovtun biti izvrstan dodatak hrvatskoj gimnastičkoj reprezentaciji, jer je višebojac i može nastupati na svim spravama, čime će dodatno obogatiti tim.

Postupak za stjecanje državljanstva već je započeo. Moguće je da će proces biti ubrzan jer postoji opcija da Kovtun stekne državljanstvo kao vrhunski sportaš. Ako sve bude išlo prema planu, slijedi registracija promjene državljanstva u Svjetskoj gimnastičkoj federaciji (FIG), što bi moglo predstavljati izazov jer Ukrajina vjerojatno neće olako odobriti takav prijelaz. U najgorem scenariju, Kovtuna bi mogla čekati “karantena” od godine dana, što znači da ne bi mogao nastupati na velikim natjecanjima poput Europskog i Svjetskog prvenstva.

Kovtun, koji se natječe i u francuskoj, talijanskoj i njemačkoj ligi, nije vezan uz jedno određeno državljanstvo, što mu omogućuje nastupe u tim ligama i bez problema, dok bi za velika natjecanja mogao biti suočen s pauzom. Ukrajina, koja ne dopušta dvojno državljanstvo, vjerojatno neće prihvatiti gubitak jednog od svojih najboljih sportaša, no Kovtun i Gorbačeva ne vjeruju da bi im ponude iz Ukrajine bile dugoročno korisne.

Neki hrvatski gimnastičari izrazili su zabrinutost zbog Kovtunova dolaska, jer bi mogao konkurirati za mjesta na natjecanjima. Međutim, među najboljim hrvatskim gimnastičarima, poput Udea, Srbića i Žugeca, nema protivljenja. Kovtun se neće natjecati na manjim natjecanjima poput Challenge kupa, jer su mu ciljevi usmjereni na veće uspjehe poput Europskog prvenstva, Svjetskog prvenstva i Olimpijade. Također, za mlađe generacije gimnastičara, Kovtun je uzor koji može podignuti razinu gimnastike u Hrvatskoj, posebno na disciplinama kao što su ruče i karike, gdje Hrvatska dosad nije imala mnogo uspjeha.

Ako sve bude teklo prema planu, Kovtun bi mogao nastupati pod hrvatskom zastavom već na Europskom prvenstvu u Leipzigu u svibnju 2025., iako se postupak administracije možda neće završiti na vrijeme.

Puni intervju pročitajte OVDJE.

POSLJEDNJE DODANO: