Mikroplastika nije samo problem zagađenja okoliša već i faktor koji utječe na vremenske prilike i klimatske procese, pokazalo je istraživanje znanstvenika sa Sveučilišta Penn State (PSU) u Pennsylvaniji. Rezultati istraživanja, objavljeni u časopisu Environmental Science and Technology: Air, ukazuju na to da mikroplastika može djelovati kao čestice koje stvaraju jezgru leda u atmosferi, utječući na stvaranje oblaka i kristalića leda, prenosi Index.
Utjecaj na padaline i vremenske uvjete
Prema riječima profesorice Miriam Freeman sa Sveučilišta Penn State, ovakve promjene mogu utjecati na obrasce padalina, ali i na pouzdanost vremenskih prognoza i klimatskih modela. Uz to, mikroplastika bi mogla ugroziti sigurnost zračnog prometa.
– Tijekom posljednja dva desetljeća, koliko istražuju mikroplastiku, znanstvenici su otkrili da je ima posvuda, tako da je ovo samo još jedan dio te slagalice – rekla je Freedman.
Sićušne čestice plastike pronađene su u ljudskom organizmu i u hranidbenom lancu divljih životinja. Ponekad se one razlažu na još manje nanočestice, za koje se ustanovilo da prolaze kroz krvno-moždanu barijeru ili prelaze s majke na nerođeno dijete.
– Sada nam je jasno da moramo bolje razumjeti interakciju mikroplastike s našim klimatskim sustavom, jer smo uspjeli pokazati da ona može pokrenuti i proces stvaranja oblaka – upozorila je Freeman.
Mikroplastika u rijekama još od pedesetih godina prošlog stoljeća
Dok se pažnja javnosti često usmjerava na plastične otoke u oceanima, istraživanje Sveučilišta Penn State, koje će uskoro biti objavljeno u časopisu Science of the Total Environment, otkriva da se mikroplastika nakuplja u rijekama već od 1950-ih godina.
Dodatno, znanstvenici sa Sveučilišta u Stockholmu upozoravaju da se od 500 milijuna tona plastike proizvedene godišnje u svijetu reciklira tek 9 posto.