NAŠI MLADI VANI

Hrvatska inovatorica u Londonu je pokrenula startup razvoja farme insekata: glavni cilj je održiva prehrana, a ovo je njena priča!

Za ovakvu priču još niste čuli. U Lijepoj Našoj prilična je nepoznanica dok se vani o njoj na veliko govori, a još ka tome kada je naša Hrvatica jedna od suosnivača startupa Flybox kojemu je sjedište u Londonu. Flybox tvrtka je koja upravlja otpadom pomoću insekata. Da, dobro ste pročitali. Flybox gradi modularne farme insekata za prehrambene tvrtke i zemlje diljem svijeta. Umjesto razgradnje otpada u sirovine za stvaranje novih proizvoda, otpad postaje kvalitetan i siguran izvor proteina za životinje (a i ljude).

Njeno ime je Andrea Jagodić. Ima 32 godine i odrasla je u Zagrebu. Studirala je poslovnu ekonomiju u Škotskoj na University of Dundee gdje je dobila i akademsku stipendiju. Završila je magisterij menadžmenta na CASS Business School u Londonu, a njena priča i osnivanje FlyBoxa započelo je za vrijeme njenog volontiranja u Ruandi.

Još za vrijeme fakulteta, kroz jedan projekt, počela je volontirati u humanitarnoj organizaciju Children of Rwanda koja je tek započela raditi sa zajednicama na granici Ruande i Demokratske Republike Kongo. Do danas je aktivna članica u organizaciji, a neko vrijeme je vodila programe koji su bili namijenjeni djevojčicama koje su često primorane rano odustati od obrazovanja. U ovih devet godina, organizacija je pomogla tisućama djece u tom dijelu svijeta da ostanu u školi i omogući im obrazovanje, a ne da ga rano prekidaju. 

-Children of Rwanda je nevladina organizacija koja radi na stvaranju dugoročnog i održivog pristupa obrazovanju za djecu u zapadnoj Ruandi. To postižemo jačanjem ekonomske samodostatnosti obitelji kako bi one mogle samostalno osigurati sredstva za svoju djecu, bez oslanjanja na podršku organizacija poput naše. Kod obitelji koje su prošle naš program, 91 posto manje ljudi ostaje bez zdravstvenog osiguranja, 43 posto manje djece izostaje iz škole, a mjesečne uštede njihovih obitelji povećavaju se u prosjeku za 163 posto. Na to sam jako ponosna., ističe Andrea. 

Zahvaljujući tom iskustvu i vremenu provedenom u istočnoj Africi, nakon što je diplomirala, Andrea je odlučila svoju karijeru posvetiti boljoj raspodjeli prirodnih resursa. Shvatila je da će prehranjivanja globalne populacije bez iscrpljivanja prirodnih resursa biti jedan od najvećih izazova novih generacija i tako je započela razvijati svoju ideju. 

Tako je naišla na crnu vojničku muhu. Larva crne vojničke muhe učinkovito prerađuje organski otpad, a zatim se može koristiti kao zamjena za riblje ili sojino brašno u uzgoju životinja. Na taj način, ne smanjuje se samo odlaganje organskog otpada na odlagalištima, već se također bori protiv krčenja šuma i prekomjernog izlova ribe – problema čije posljedice već osjećamo, osobito u zemljama u razvoju, ali i globalno.

-Nakon nekoliko godina rada u toj industriji, osnovala sam Flybox s dva suosnivača, startup sa sjedištem u Londonu, gdje sam bila CEO do početka ove godine. Trenutačno sam članica nadzornog odbora.

Da je FlyBox na samom vrhu inovacija prepoznala je i Vlada Ujedinjenog Kraljevstva koja je projektu dodijelila višemilijunske potpore za razvoj projekta. 

-Naš najnoviji projekt je razvoj umjetne inteligencije za korištenje insekata kao alata za povećanje dobrobiti u uzgoju peradi jer trenutačni način masovnog uzgoja životinja često nije održiv. U ovom projektu koristimo umjetnu inteligenciju da dokažemo i pouzdano mjerimo kako dodatak naših insekata u različitim situacijama i dozama utječe na zdravlje i dobrobit peradi, i iako projekt još nije dovršen već imamo izvrsne rezultate.

Flybox je jedan od najuspješnijih startupa u industriji s demonstracijskim objektima u Londonu u Engleskoj i Nairobiju u Keniji te kupcima diljem svijeta. Ono što Flybox čini posebnim jest modularna tehnologija koja je spremna za integraciju u postojeća poduzeća za upravljanje otpadom. Svi demonstracijski objekti u Londonu ili Nairobiju mogu se posjetiti kako bi potencijalni kupci vidjeli tehnologiju na djelu. 

Andrea ističe kako u Hrvatskoj za sada imaju samo jednu zaposlenicu, a želja joj je Flybox tehnologiju dovesti u Hrvatsku u bliskoj budućnosti. Posebno joj je drago u posljednje vrijeme provoditi sve više vremena kući, a na taj način uključuje se u razne projekte koji joj mogu biti od velike važnosti za razvoj posla.

IC The Greenhouse Cleantech Accelorator-The Royal Institute – September 2021

Rad na održivosti hrane ključan je kako bi se osiguralo da planet može prehraniti rastuću populaciju bez iscrpljivanja prirodnih resursa ili štetnog utjecaja na okoliš. Pomaže u stvaranju pravednih prehrambenih sustava koji poboljšavaju pristup hranjivoj hrani, istovremeno pružajući ekonomsku podršku poljoprivrednicima i zajednicama. Rješavanjem pitanja održivosti hrane mogu se zaštititi ekosustavi, boriti se protiv klimatskih promjena i osigurati zdravija budućnost za buduće generacije.

Razviti jednu ozbiljnu i inovativnu ideju nije lako, posebice kada je riječ o ideji koja ima utjecaj svjetskih razvoja. O ovoj temi malo se govori, a gotovo bi mogli reći da se o njoj i ne zna puno. Stoga nas veseli činjenica kada iza nje stoji inspirativna mlada osoba iz Lijepe Naše koja pomjera granice u prehrambenoj industriji. 

IC The Greenhouse Cleantech Accelorator-The Royal Institute – September 2021

-Kad sam shvatila da je 76 posto ribljih vrsta u Viktorijinom jezeru (i to je bilo prije nekoliko godina) prelovljeno, postalo mi je jasno koliko potencijalno razarajuće ekonomske posljedice i nepovratna ekološka devastacija mogu biti ako ne stvorimo kružne i održive izvore hrane. Ovo je nešto što se konačno sve više regulira zakonski – što je odlično – ali također moramo ulagati u inovacije kako bi industrija imala održive alternative tradicionalnim praksama. Na primjer, svjedočimo naglom porastu zakonodavnih zabrana odlaganja organskog otpada na odlagalištima – što je itekako potrebno i već odavno trebalo biti provedeno, ali infrastruktura za upravljanje sve većim količinama otpada ne postoji. Ovo je područje gdje moramo razmišljati izvan okvira i osmisliti bolje sustave.

Zato Andrea poručuje da svi mladi moraju težiti za stvaranje boljeg svijeta koji ostaje na njima.

-Naslijedili smo svijet prepun izazova, što mlade generacije osobito jasno osjećaju. No, svaki problem također je prilika za inovaciju – na nama je da stvorimo bolji svijet. Nadam se da ću inspirirati više mladih iz različitih sredina da doprinesu rješavanju mnogih izazova naše generacije, poput održivog prehranjivanja rastuće populacije.

Ovaj programski sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija iz programskog razdoblja u 2024. godini.

POSLJEDNJE DODANO: