Tijekom blagdanske sezone, mnogi Hrvati odlučili su kupovinu preseliti preko granice kako bi uštedjeli, a najpopularnija destinacija bila je Trst. S obzirom na visoke cijene u Hrvatskoj, mnogi su odlučili krenuti u Italiju gdje su cijene proizvoda, koji su ključni za božićne i novogodišnje obiteljske obroke, znatno niže, prenosi Dnevnik.hr.
Jedna Hrvatica, koja je obavila blagdansku kupovinu u Trstu, rekla je: “Evo, otvorit ću vam, pun bunker. Sve to za 120 eura. To je sve, pune su torbe.”
Sličnu iskustvu ima i Rada iz Umaga, koja smatra da se na blagdanskom obroku može uštedjeti do 25 eura.
– Za jedan svečaniji ručak za Novu godinu ili Božić uštedjet ćete sigurno 25 eura. Od kolača, salama, pršuta, sve ovo što je kod nas sad otišlo, cijene su nam otišle u nebo! – rekla je Rada.
Test uštede proveo je i Dnevnik Nove TV, usporedivši cijene blagdanskih proizvoda u trgovinama u Hrvatskoj i Italiji. Cijene su, prema istraživanju, povoljnije u Italiji, čak i više od 20 posto.
Na primjer, kilogram suhog bakalara u Italiji stoji 45,99 eura, dok je u Hrvatskoj cijena 57,90 eura. Kilogram purećeg batka i zabatka, koji je također popularan na božićnim stolovima, u Italiji se prodaje za 4,69 eura, dok je u Hrvatskoj cijena 4,99 eura. Pandoro, talijanski božićni kolač, košta 4,29 eura u Italiji, dok je cijena u Hrvatskoj 6,49 eura. Prosecco u Italiji možete nabaviti za 3,99 eura, dok u Hrvatskoj cijena iznosi 4,99 eura.
Konačan rezultat: Ukupna cijena proizvoda kupljenih u Italiji bila je 58,96 eura, dok je u Hrvatskoj ta ista košarica stajala 74,46 eura, što je gotovo četvrtina jeftinije.
– Sve skupa, radio sam neki izračun, za četvrtinu jeftinije – rekao je Božidar iz Rijeke.
Iako mnogi smatraju da se put do Italije ne isplati zbog troškova goriva, Rada smatra da je to ipak isplativo.
– Potrošite četiri eura benzina, ali uštedjet ćete drugih 25 eura – kaže.
Za mnoge, kupovina preko granice postala je i prilika za mini izlet. Adventski sajmovi, kao stanice za odmor od šopinga, i talijanski espresso često su zamijenjeni kuhanim vinom, koji na tržištu košta između 3 i 3,50 eura. Iako nisu pronašli tipične dubrovačke fritule, obične fritule na sajmu stajale su pet eura.