More

    MEĐUNARODNI PRITISAK

    Hoće li vraćeni migranti ostati u Hrvatskoj?

    Nakon najava da Njemačka vraća Hrvatskoj veliki broj migranata i tražitelja azila, ministar unutarnjih poslova, Davor Božinović, odbacio je tvrdnje da će Hrvatska postati “hot spot” za migrante. Većina “vraćenih” migranata nastavlja svoj put prema zapadnoj Europi, ali postoji i manji broj onih koji su odlučili ostati u Hrvatskoj jer smatraju da je život u zemlji bolji, prenosi N1.

    Jedan od takvih tražitelja azila, koji je prije šest mjeseci vraćen iz Francuske u Hrvatsku, ističe kako više ne želi ići u Francusku. Navodi da mu je u Hrvatskoj bolje, jer ovdje ima posao i zadovoljan je životnim uvjetima. “Hrvatska je mirna zemlja i želim ostati ovdje”, rekao je tražitelj azila smješten u Porinu, dodajući kako je u Francuskoj bio prisiljen spavati na ulici, dok u Hrvatskoj ima krov nad glavom i posao.

    Ovaj slučaj nije jedinstven, no predstavlja iznimku u većini migranata koji, nakon što zatraže međunarodnu zaštitu, napuštaju Hrvatsku prije nego što dođe do saslušanja i odlučivanja o njihovim zahtjevima. Prema podacima Hrvatskog pravnog centra, prošle godine zabilježeno je čak 68.000 izraženih namjera za traženje azila, no 98% migranata napustilo je zemlju prije nego su prošli kroz službeni postupak. Velika većina migranata nastavlja svoj put prema zemljama zapadne Europe, najčešće prema Njemačkoj, Francuskoj i Švedskoj.

    Hrvatska je prošle godine primila 879 od ukupno 30 tisuća zahtjeva za povratak stranih državljana. No, s obzirom na nedavne promjene u migracijskoj politici EU-a, situacija bi se mogla promijeniti. Novi europski pakt o migracijama i azilu, koji uključuje desetke uredbi i zakonskih okvira, trebao bi biti implementiran od 2026. godine. Jedan od ključnih elemenata novog sustava bit će načelo solidarnosti među članicama EU-a. Prema ovom načelu, svaka zemlja bit će obavezna podnijeti jednak teret u prihvatu migranata. U suprotnom, ako neka država odbije prihvatiti tražitelje azila, bit će dužna platiti kaznu od 20.000 eura po svakom migrantu kojeg odbije.

    Hoće li novi pakt donijeti konkretna rješenja za problem migracija, pokazat će se tek 2026. godine.

    POSLJEDNJE DODANO:

    spot_img
    spot_img