NOVI KOEFICIJENTI

Hoće li Ministarstvo ispuniti zahtjeve profesora?

Učitelji i profesori izašli su na ulice Zagreba, zahtijevajući bolje uvjete rada i jasno se protive planiranom ocjenjivanju njihovog rada koje bi trebalo početi 1. siječnja. Prosvjed su organizirala tri obrazovna sindikata, koji traže da se zaposleni u školama i sustavu visokog obrazovanja izuzmu od ocjenjivanja, koje bi, prema novoj uredbi, trebalo započeti s početkom nove godine.

Na prosvjedu su sindikati izrazili nezadovoljstvo i zbog Uredbe o koeficijentima, koju smatraju nepravednom, ističući da su dobili najniže koeficijente u odnosu na druge javne službe. U razgovoru s glavnim savjetnikom ministra obrazovanja, Božom Pavičinom, RTL-ova reporterka Zorana Čičak Kulić pokušala je doznati hoće li Ministarstvo obrazovanja ispuniti zahtjeve prosvjednika.

Pavičin je izjavio da je prosvjed “nepotreban” jer pregovori o kolektivnom ugovoru i povećanju osnovice plaća i dalje traju. Zahtjevi sindikata za povećanje koeficijenata već su upućeni na odgovarajuću adresu, te se analizira trenutna situacija, nakon čega će biti predstavljen konkretan prijedlog. Pavičin je također potvrdio da je uredba o ocjenjivanju donesena, a sindikati su je, prema njegovim riječima, već problematizirali pred Ustavnim sudom, dok se uskoro očekuje donošenje pravilnika koji će precizirati način provođenja ocjenjivanja.

Na pitanje o mogućnosti da se od 1. siječnja uvede ocjenjivanje, Pavičin je objasnio da će ono formalno započeti 1. siječnja, ali u stvarnosti tek nakon donošenja pravilnika. Također, iako uredba definira ocjenjivanje kao obavezno za sve javne službe, pravilnikom će se precizirati način njegove primjene, a sindikati će biti uključeni u taj proces.

Pavičin je odbacio tvrdnje sindikata da su koeficijenti za profesore najniži, nazvavši ih “potpunom laži”. Naglasio je da su plaće zaposlenih u obrazovanju tijekom sedam godina mandata ove Vlade kontinuirano rasle, pa čak i za vrijeme korona krize kada su mnogi drugi sektori suočavali s padom plaća i otkazima. Prema njegovim riječima, obrazovni sektor je na vrhu prioriteta Vlade, a povećanja plaća su nastavljena i tijekom izazovnih vremena.

To je narativ koji se konstantno provlači i to je potpuna laž. U sedam godina mandata ove Vlade plaće su se u prosjeku povećavale apsolutno svake godine. Potrebno je podsjetiti da je plaća povećana čak i za vrijeme korone kad su plaće padale, ljudi dobivali otkaze… Ako to nije dovoljno, jamstvo da se radi sve da se njima poveća, ne da su na dnu nego na vrhu prioriteta ove Vlade, onda stvarno ne znam što jest.

Pregovori o osnovici plaće još uvijek su u tijeku, a sindikati upozoravaju da će, ukoliko ponuda ne bude zadovoljavajuća, biti spremni na štrajk. Pavičin je uvjeren da do toga neće doći, naglasivši da pregovori služe za pronalaženje kompromisa i zajedničkog rješenja.

POSLJEDNJE DODANO: